Home Bali Cestovatelský tipy – Jak na Bali?

Cestovatelský tipy – Jak na Bali?

by Lucie Radova
1 comment

Bali je moje srdcovka. Bez dalších pochybností, je to přesně jedno z těch míst na světě, které vám dovolí, být tou nejlepší verzí vašeho já. Občas se mě lidé ptají, jestli se na ostrov vyplatí jet, jestli není moc komerční, turistický, …

Je.

Ale to neznamená, že si ho nemůžete užít po svém. Viz níže, kde  jsem vám sepsala pár praktických tipů, jak na Bali. Co se týče výletů, doporučuju vzít motorku a prostě se ztratit. Šťastnou cestu!

Kam se vrtnout

Kuta, Canggu, Sanur

Jsou nejvíce turistický místa na Bali. Zpravidla se jim obloukem vyhýbám, ale jestli toužíte Bali propařit, tak takhle města budou vaší základnou. Sanur je takový trochu více poklidný až důchodcovský. Asi proto to tam mám docela ráda. Navíc se tu prý v létě dobře kitesurfuje!

Ubud

Na Bali jsem byla dvakrát. Poprvé před sedmi lety. Tehdy jsem strávila víc jak tři týdny u jedné balijské rodiny v Ubudu. Bylo to skvělé a všem jsem od té doby bydlení u „mých“ místňáků doporučovala. Mojí rodince se začalo hodně dařit a tak začala trochu víc expandovat. A protože už nemohla přistavovat do šířky, tak začala stavět do výšky. Podobně jako v celém Ubudu… Přestože jim úspěch přeju, tak bych vám doporučila, poohlédnout se už po jiném ubytku:)

Některý podniky v Ubudu vydržely i těch dlouhých sedm let a jsou stále boží. Třeba jako Sullivan café!

Obchůdky

V Ubudu se skvěle nakupuje, hlavně suvenýry. Můj nejoblíbenější obchod je ten s přírodní kosmetikou:

Před sedmi lety jsem si tu koupila naprosto bezkonkurenční scrub na obličej. A letos přivezla litry kokosového oleje (asi za 150 Kč/l), skvělé a voňavé krémy, oleje do vlasů a přírodní sprej proti komárům.

Adresa obchůdku: Jl. Suweta No.15, Ubud, Kecamatan Ubud, Kabupaten Gianyar

Kontakt – web klik zde

Pokud chcete nakupovat v trochu větších objemech, pak se vyhněte trhu a zajeďte si mimo centru na ulici, kde se prodává za velkoobchodní ceny: Jl. Raya Andong.

Bukit

A konečně můj milovaný Bukit. Bukit je rájem surfařů, západů slunce a poklidného venkovského života. Letos jsem tu strávila dva měsíce v božském Bali Bio Villas a nemohla jsem si vybrat líp …

Stránky ubytka – klik tady! 

Jako doma jsem se tu cítila díky Kristýnce a René, které vám prakticky snesou modrý z nebe:)

René má narozeniny, královský!

Jeden z mých výhledů z jednoh z mých pokojíčků. Lepší telku neseženeš široko daleko!

Na Bali jsem odjížděla s tím, že tu napíšu knihu. Na fotografii níže se o to opravdu pokouším …

Jógový rána! Vůbec se mi nechtělo vstávat, ale každý takový ráno v naší domácí joga shale odstartovalo super den!

Jednou za čas hostí Bali Bio joga kempy. Ten s Tomášem Strnadem a Sárou Tichou byl prostě geniální. Takhle si se mnou Tomáš pohazoval:) Nejbližší joga kempy (nejen s Tomem a Sárou): klik tady!

Prací den! V pyžamu a plavkách odvážím prádlo do prádelny, hehehe.

Vila nějak magicky přitahuje zajímavý lidi. Pierre si sem odskočil, aby měl klid na přípravu jednoho velkýho projektu. Jeho pracovní nasazení bylo v balijském vedru fantastický. Bohužel mě svou pracovitostí nenakazil a mně dál kokosovatěl mozek:)

Jednou za týden, dva se konají hindu slavnosti, které místňáci zbožňujou. Kristýna a René mě vytáhly na oslavy konce nového roku. Tohle si musíte zažít!

Sledujte holky na Facebooku! Budete tak vědět o všem co se na Bali děje, jako první!:) – klikat tady!

Surf   

Dopředu upozorňuji, že jsem a navždy budu věčný surfař začátečník. Takže, kde byste mě potkali?:) Na přesně dvou surf sportech: Balangan Beach (surfuje se na útesu) & Pandawa beach (písčitá pláž). Na obou se dá na místě zapůjčit surf (70 000 IDR).

Na další spoty se zeptáte na ubytování. Pro začátek můžete zkusit: Green Bowl, Uluwatu, Bingin & Dreamland. Na žádné z nich jsem ale surfovat nebyla, protože se na prkno sotva postavim a mám panickou hrůzu z vln:)

Nejlepší západy slunce

Sunset point Uluwatu

A úplně nejlepší je, když tu hraje váš kámoš, Pierre Urban!:)

Melasti Beach

Nyang nyang beach

Nejoblíbenější restaurace a kavárny:

Suka Espresso

Najdete ho: klik tady

Secret Spot Schované je na hlavní rušné ulici v Ungasanu: klik tady

Warung Sunny

Klasický, balijský bufáč s nasi goreng za dvanáct padesát, skvělá obsluha, která vám půjčí i tradiční sarong, když je potřeba:) klik tady

Skvělý západ slunce a skvělý jídlo?

Fish market! Tak sem rozhodně musíte zajít. Na trhu nakoupíte co zrovna ten den rybáři ulovili (od tuňáka, přes škeble, krevety a další mořský potvory) a pak hned za rohem si všechno necháte hezky ugrilovat! Lokalizujte trh – klik tady.

Ryby nakoupíte tady:

A pak necháte vykuchat a …

… ugrilovat u stánku, kde to nejvíc voní:

Místňáci ugrilujou cokoliv:

Doprava na Bali

Když se rozhodnete cestovat na Bali, musíte počítat s tím, že budete řídit motorku. Často. Vlastně furt. A že když se budete blbě modlit, nebo si pokazíte karmu, tak budete i padat. Jinak se bohužel na ostrově nedá pohybovat. I kdybyste si půjčili auto, tak na hlavních tazích budete stát hodiny v nekonečných dopravních zácpách. Na silnici jsem občas zahlédla „městské busy“. Dlouho jsem nevěděla, že tu vůbec něco jako veřejná doprava existuje. Vůbec se mě na ni ale neptejte, protože jezdit s ní, musí být zákonitě za trest:)

Občas je i motorka za trest. To když přijde sezona dešťů. Pláštěnka je vlastně dost na nic:)

Motorku vám určitě rádi zapůjčí na vašem ubytování. Já jsem platila kolem 3 000 Kč na měsíc. A pořiďte si tuhle kartičku: Flazz Card. Nabijte ji na pár tisíc rupií a pak si to můžete svištět po místní dálnici.

Bojíte se jet na motorce?

Přetáhli jste trošku večeři, nechcete bejt blbí a řídit domů opití? Pak mám pro vás dvě super služby! Stáhněte si ji do mobilu hned teď:

GOJEK:

Itunes: Klikni a stahuj do mobilu!

Android: Tuhle apku na Bali děsně potřebuješ:)

BLUE BIRD:

Itunes: chceš mě do mobilu? Tak klikej!

Android: tady mě stáhneš!

Oboje funguje na stejném principu jako u nás Uber nebo Liftago. Gojek vám přiveze i jídlo a za pár šušňů sveze i na motorce. Prostě na místo určení dorazí týpek na motorce, vyndá z kufru druhou helmu, kterou dostanete vy a za doslova pár korun odveze, kam budete potřebovat. Takže pokud se bojíte sami řídit, nemusíte se bát, v koutě sedět nebudete!

Jídlo

Stravovat se na Bali může být neskutečně jednoduchý a levný. Pokud jste autista jako já a nevadí vám jíst každý den to samý, pak za něj nemusíte utratit víc jak stovku denně. Stovka na den ale bude stačit jen tomu, kdo nemá rad kafe, limonádu, čaj, rum, bum.

Tradiční balijský jídlo, který pořídíte za 3.40 Kč je ultra pálivý. Do pálivýho totiž neleze hmyz … Tady jsem vůbec netušila, co jsem dostala, ale bylo to tak pálivý, až mi lezly oči z důlků a pán na fotce spadl smíchem ze stoličky. Dostala jsem alespoň balijskou kolu.

 Bezkonkurenčně nejlepší dezert, který obsahuje samý dobrý věci jako je cukr, kondenzovaný sladký mlíko, kila lepku a čokoládový hmoty: smažený terang bulan! K dostávní ve všech správných pojízdných bufetech:

Jak se domluvím?

Naučte se Bahasa Indonesia! Indonéštnina je docela jednoduchý jazyk, takže i se skromnými základy uděláte velkou parádu. Co je zajímavý, Indonéština nezná časy, takže se nemusíte učit žádné minulé, budoucí formy. Vystačíte si s infinitivy, širokým úsměvem a místní z vás budou na větvi. Tip na fajn aplikaci: Duolingo.

Digitální nomádi

Lokální simka s internetem do mobilu je za pár šušňů (v porovnání s Českem). Stačí zajít do stánku jednoho z mobilních operátorů a za pár minut máte vyřízeno. Wifi kolísá (podle počasí a nálady bohů), pracovat se dá ale v klidu. Tedy pokud vydržíte pracovat a mít před sebou toto:

Víza

  • Visa on Arrival: vízum po příletu na mezinárodní letiště Denpasaru, je bezplatné a platí přesně 30 dní. Váš cestovní pas ve chvíli vstupu na Indonéskou půdu musí platit alespoň 6 měsíců.
  • Za každý den, který na ostrově zůstanete navíc, platíte 1 000 000 IDR = 1 620 Kč (au)
  • Toto vízum se nedá prodloužit. Jediný způsob, jak si pobyt na Bali prodloužíte, je rozběhnout „visa run“. V praxi to znamená, že musíte opustit Indonésii, abyste po příletu do svého pasu dostali nová visa (opět na 30 dní). Já jsem na otočku letěla do Singapore (vyjela jsem ráno v šest a doma jsem byla kolem pátý odpoledne). Ti z vás, které cestování neotravuje jako mě, můžou využít levných letenek do Austrálie, Malajsie, Filipín …
  • Vízum na 60 dní s možností prodloužení – vyřizujete na indonéské ambasádě (ta česká sídlí: Nad Buďánkami II 1944/7, 150 00 Praha 5). Co všechno budete potřebovat klik tady. Za vízum zaplatíte 50 USD (single entry) nebo 110 USD (multiple entry). Prodloužit si vízum po šedesáti dnech budete řešit s indonéskými úředníky. Já jsem to nedělala, ale je to prý docela voser … Ale mnohem lepší, než letět na otočku do Singapuru:)

Tip na závěr: dvě z deseti Lucek doporučují výlet na Nusa Penida! Šťastnou cestu přátelé!

Víc výletů najdete u kámošů z Outdoortrip.com:)

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

1 comment

Standa 16.9.2019 - 10:33

Ahoj,

super článek, jsme s manželkou rozhodnutý jen na Bali už delší dobu a určitě navštívíme i místa, která jsi v článku zmiňovala. Bojíme se tam ale vyrazit na vlastní pěst. Hlavně kvůli angličtině a celkově, kvůli organizaci. Chtěli bychom tedy vyrazit s cestovkou, mohl by jste nám poradit s jakou cestovkou tam vyrazit?

Manželka našla tyto stránky https://www.bali-indonesie.cz/ Máte s nimi nějakou zkušenost?

Moc díky, Standa.

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text