Home Cestovatelské tipy Cestovatelské tipy: Pouť do Santiaga de Compostela

Cestovatelské tipy: Pouť do Santiaga de Compostela

by Lucie Radova
121 comments

Abyste se nemohli vymlouvat, že nevíte jak na to. Svatojakubská pouť – dobrodružství, které začíná za dveřmi vašich domovů. Kdo má líné nohy jako já nebo krátkou dovolenou, nechť se k cíli přiblíží dopravním prostředkem. Vyrazit můžete kdykoliv, to vám garantuju. Já vyšla v nejméně doporučovanou dobu – 31.12.2015. Lilo jako z lavoru úplně celou dobu. Byla jsem mokrá naprosto, stále, furt. A tím furt myslím, furt. A bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat … 

Trasy

Do Camina vedou desítky cest z různých koutů Evropy. Myslím těch více méně oficiálních, značených tras podél kterých jsou i nějaká ubytování. Já jsem se rozhodla vyjít z Oporta (Porto) a následovat Camino Portugués. Pokud se rozhodnete stejně, pak moc doporučuju alespoň první den jít kolem oceánu. Nemohla jsem si přát lepší začátek cesty.

Trasy Santiago de Compostela Galicie

 Trasy do Compostely v Galicii

1. den bylo nádherně:

Camino Portugués Costa kolem moře

Pak se to trochu zvrtlo:

 Pouť do Santiaga de Compostela

Camino Portugués

Počasí

Vyrazit můžete kdykoliv. Jen pamatujte, že v létě je na cestě v určitých částech hodně velké vedro a v zimě zase celkem dost sněhu (Camino Francés). Já vyšla 31.12.2015 a ano, skoro nikoho jsem na cestě nepotkala, protože furt pršelo jak blázen. Nelituju jediného dne na Caminu. Díky té děsné prudě, co furt padala z mraků jsem potkala úžasné lidi, kteří se přes noc stali mými přáteli. Navíc lidé nás o to víc litovali, zdravili, snažili se pomoct. To na první pohled hnusné počasí, z naší cesty udělalo nečekané dobrodružství. Takže, díky žes pršelo!

Počasí - leden - Camino Portugués

Ještě trochu vody, prosím!

Trasa & Mapy

Minimálně od Porta je cesta výborně značená. Poutníci, co šli z Lisabonu, mi říkali to samé. Následujete žluté šipky nebo do směru natočené žluté mušle. Já se ztrácela jen ve větších městech, protože jsem koukala po všem možném, jen ne po značkách. Speciální mapu nepotřebujete. Kamarád José šel s automapou, já jsem měla data v mobilu, takže jsem na Google Maps hlídala směr. Ty cestičky po kterých jsem šla sice v mapě nebyly, ale bohatě stačí hlídat směr sever.

Santiago de Compostela značení

Moje etapy

1. den: Porto (Matosinhos, zastávka metra Mercado, pak se už jen co nejrychleji dostat k oceánu a pěkně následovat šipky) až do → Rates (cca 37 km)

2. den: Rates → Barcelos

3. den: Barcelos → Casa Fernanda (noc u Fernandy je velký zážitek, moc doporučuji!)

4. den: Casa Fernanda → Ponte de Lima

5. den: Ponte de Lima → San Pedro de Rubiaes

6. den: San Pedro de Rubiaes → Tui (Španělsko!:)

7. den: Tui → Redondela (krásná albergue)

8. den: Redondela → Pontevedra (moc hezké město, doporučuju zůstat) – Albergue da Portela (skvělý soukromník, 6EUR/noc, skvěle vybavená kuchyňka i s jídlem! www stránky klik zde)

9. den:  Albergue da Portela → O Piño

10. den: O Piño (malá Albergue po cestě, vesnice se jmenuje jinak, ale nemůžete ji minout) → Padrón

11. den: Padrón → Santiago de Compostela ❤ (ubytována v Mundo Albergue, moc doporučuju – klik zde)

CELKEM: 250 KM (podle Oficina del Peregrino Santiago de Compostela). Stejnou trasu můžete ujít mnohem rychleji. Poutníky, které jsem potkala ji nakonec ušli za 8 – 10 dní. Mě baví chodit pomalu a vykecávat se s místníma lidmi a zvířaty (hlavně ovce jsou dost vtipný).

Kámoši, co mě nenechali utonout v bažinách:

Pouť Santiago de Compostela

Ubytování

Každých 15, 20 až 25 km na cestě do Santiaga de Compostela narazíte na ubytování pro poutníky. Nazývají se „albergue“ nebo „refugio“. V Portugalsku spousta z nich funguje na principu dobrovolného příspěvku = „donativo“ (tzn. 5 – 6 EUR/osoba/noc). Ve Španělsku se za státní „albergue“ platí stejná částka, 6 EUR.

Alberque nepřijímají rezervace. To znamená, kdo dřív příjde, ten dostane postel. Když půjdete jako já v zimě, nebudete mít se sehnáním místa v poutnické ubytovně problém. V období hezkého počasí to ale problém být může. Poutníci tak vyrážejí z ubytoven brzy ráno, aby v dalším městě našli místo.

Pokud je ubytovna ve vašem cíli plná, můžete se samozřejmě ubytovat v jakémkoliv penzionu nebo hotýlku. Nějaká ubytování najdte i přes Airbnb.com.

Super ubytování za 6 EUR, albergue ve španělském městě Padrón:

Santiago de Compostela Ubytování Albergue

MŮJ TIP: Na cca 19 km od Barcelos se nachází Casa Fernanda tel.: 914 589 521). Většího anděla na Caminu nepotkáte. Moc doporučuju u ní přespat. Čas s ní strávený je nezapomenutelný. Kromě čisté postele, teplé vody, kalíšku s vínem a dobré vody vám předá ještě spousty pozitivní energie!

Pravidla Albergue:

1. Musíte se prokázat svým kredenciálem s razítky

2. Můžete zůstat pouze jednu noc. Albergue se otvírají novým poutníkům odpoledne, kolem 15.00. Ráno musíte ubytovnu opustit v 8.00 (Španělsko), respektive v 9.00 (Portugalsko).

3. Albergue přijímají i nepoutníky, ovšem jen v případě, že uspokojí všechny poutníky.

4. Albergue nepřijímají rezervace. Tzn. kdo dřív přijde, dostane postel.

Vybavení:

1. Pohodlná postel, občas i deka. Spacák je nutností! Já šla v největší zimě a stačil mi obyčejný spací vak na české léto pod stanem.

2. Kuchyně. Občas velmi dobře vybavená, občas v ní nenajdete ani lžičku nebo skleničku. Takové večery se dají přečkat. Takže s sebou jen kapesní nožíkpopř. kombinace nožolžičkyvidličky. Já tedy neměla ani jedno, ale záviděla to všem ostatním.

Albergue Camino Kuchyně

3. Wifi. Hahaha. Jestli toužíte po internetu, kupte si SIMku. Ve Španělsku doporučuju Vodafone – nejlepší cena i služba (10 EUR = 1GB internetu, 20 minut volání).

Na cestě se samozřejmě můžete ubytovat i v různých pensionech, hostelech i pěti hvězdičkových hotelech. Počítejte s tím, že v zimě jsou některé „oficiální“ albergue pro poutníky zavřené. Pokud to jen jde, zeptejte se na svém posledním ubytování, jaká nejbližší albergue je otevřená.

Seznam albergue na Camino Portugués (list sestavila nějaká nadšenkyně, bohužel nevím jaká, takže ji ani nemůžu poděkovat, ale s vámi ho sdílet musím, je super a za obsah neručím:) – klik zde

Jídlo

„Lucinko, ale co budeš na té cestě jíst?“, ptala se mě starostlivě babička. Hlavní složkou mé stravy byly mussli tyčinky. Jednu jsem si většinou dala ke snídani a přes den pak snědla další 2-3 kousky. Snídani trochu šidím, kromě té tyčky si dám ještě kafíčko s trochou mléka a to mi vydrží až do poledne. S 12.00 přišel první hlad. Občas jsem v batohu našla sendvič, který jsem si chytře večer před tím připravila. Jindy nic nebylo, tak jsem jen koukala po stromech s pomeranči, mandarinkami a kiwi. Takže k obědu jsem měla ovocný salát. Asi si mě umíte představit, jak jsem vypadala, když jsem poprvé viděla kiwi strom. Zrovna jsem šla s třemi poutníky z Portugalska a Španělska. Jejich pohledy dost prozrazovaly o tom, co si myslí o vyspělosti Česka …

Čerstvě utržené kiwi. Taky byste z toho byli hin.

Poutnictví jídlo

K večeři byly klasicky dobroty ze supermarketu. Když kuchyňka dovolila, tak jsem si i něco skromného uvařila. Jednou za čas jsem si dopřála „menu pelegrino“. Poutnické menu za „zvýhodněnou cenu“. Většinou jídlo stálo stejně, ale bylo ho 2x tolik než normálně. Poutníci totiž mají hlad a hospodští se bojí, že by je jinak za živa sežrali.

Po cestě je také spousta restaurací, barů, bister, kde si často můžete za pár Euro dát polévku nebo sendvič. A také vinko nebo poutnickou štamprli: Beirao likér (je v něm prý spousta důležitých živin, vitamínů a energie – potvrdí vám to každý správný poutník).

Vody bylo celou dobu dost. Velmi často narazíte na pítka s více či méně pitnou.

Shrnutí: Hlady neumřete! Přespávat budete na vesnicích nebo ve městech a tam vždy nějaký zdroj jídla je:)

Kdy vyrazit?

V komentářích se mě často ptáte, kdy je a kdy není na Caminu narváno. Nejlépe si uděláte obrázek sami z mého grafu, který obsahuje data z roku 2016.

Červená osa ukazuje kolik do Santiaga de Compostela v daném měsíci celkem dorazilo poutníků.

Žluté sloupečky znázorňují kolik poutníků z celkového počtu vyrazilo z Oporta (mého startovního města). 

Zelené sloupce pro srovnání ukazují kolik poutníků vyrazilo z města Sarriacož je nejčastější místo odkud poutníci do Santiaga vyrážejí. Je na tzv. Francouzské cestě a nachází se 115 km od Santiaga. Sami vydíte, že nejvíce je narvaná etapa mezi Sarria a Santiagem je v létě. Nejhorší je z tohoto pohledu srpen, kdy odsud do Santiaga dorazí téměř 15 000 poutníků (to musí být vážně masakr). K tomuto číslu musíte ještě připočítat další poutníky, kteří vyrážejí ze vzdálenějších měst. Minimálně tak 4 000 poutníků z oblíbeného městečka S. Jean P. Port, které v této etapě potkáte. Na cestě tak může být kolem 20-25 tisíc poutníků. 

Naopak nejméně poutníků dorazilo do Santiaga v lednu. Z Oporta jich v lednu 2016 vyrazilo 66 a já byla mezi nimi:)

Co s sebou?

Na delší chůze se doporučuje mít batoh do max. 10% vaší váhy. I já jsem se tímto doporučením řídila.

Co s sebou na Camino, pouť.

 • Spací pytel. (nemusí být extra teplý, v létě bude stačí úplně tenký)
 • 2ks nepromokavé pytle. Jeden na spacák. Druhý na „čisté“ oblečení.
 • Flip flopy, Crocsy na večerní přezutí.
 • Poncho pláštěnka, deštník.
 • Malou termosku na čaj.
 • Čelovku! (dá se vyřešit i svítidlem na mobilu, ale ve chvíli, kdy jste v noci v lese a hledáte značky, tak budete na sebe dost naštvaní). Já mám tuto naprosto boží čelovku od Led Lenser: klik zde. Má hned několik vychytávek, ale také stojí přes 2 000 Kč. V nabídce mají stejně kvalitní a levnější. Doporučuju prozkoumat!:)

Oblečení (co jsem měla já na zimním Caminu):

 • 1x nepromokavé kalhoty (Patagonia)
 • 1x Goretex nepromokavou bundu (Patagonia)
 • 1x péřová bunda (Patagonia)
 • 1x Merino podvlíkačky (Icebreaker)
 • 2x Merino první vrstvu s dlouhým rukávem (Patagonia) – jedno na chození, druhé jako pyžamo.
 • 1x Merino druhou vrstvu s dlouhým rukávem (Devold)
 • 1x čepice
 • 6x kalhotky (jsem líná si je prát), 4x ponožky (Smartwool, Bridgedale), 1x teplé ponožky od babičky pro večerní vytuhnutí u krbu
 • kočku kolem pasu (není třeba, ale já hrozně trpim na močák)

Obsah mé krosny na Caminu. Chybí jen stativ. Člověk se plácá s aranžmá fotky a pak tam nedá tu nejtěžší věc … 

DCIM101GOPRO

Drogerie:

Holky, minimalizujte, minimalizujte. To byste nevěřily, kolik všechny ty krémy, přípravky a léky váží. Zde můj seznam věcí, které i tak vážili půl kila: (Chlapům je to jasný:)

 • mini tekuté mýdlo, pastu na zuby
 • Měsíčková indulona – mažu s ní všechno, obličej a tělo ( Květa Fialová to dělá celý život a má super pleť)
 • kartáček na zuby a niť
 • navlhčené ubrousky na pipinu
 • jeden balíček kapesníků

Co nechat doma:

 • šampon
 • krém na tělo, obličej
 • voňavku, deodorant
 • čistící emulze a další ptákoviny
 • toaletní papír

Vychytávky

 • ŠPUNTY DO UŠÍ A PÁSKU NA OČI! V albergue budete často spát s dalšími lidmi, kteří se v noci baví, rozsvěcí, chrápou, ráno vstávají brzy a šustí vám s igelitkou u ucha. Bez těchto dvou věcí se nevyspíte, což je nejhorší, co se vám na cestě může stát.
 • Měsíčková mast. Mazat chodidla každé ráno! Mast má vodoodpudivé účinky, vytvoří vám na nohou filtr, ke kterému se nedostane voda. Voda, pot, vlhko jsou nepříteli no.1 vašich nohou. Voda naruší kůži, začnou se vám dělat oděrky a ty skončí hrozivými puchýři (k dostání v lékárně za cca 100 kč).     
 • Sudocream. Skvělý na jakékoliv poranění, záděrky. Hned všechny neduhy rychle namazat tímto krémem na dětské zadky. Hlavně nohy, ať se vám otlačeniny a puchýře dělají, co nejméně.
 • Dvoje ponožky. Proti puchýřům také pomáhá systém dvou ponožek. První tenká, druhá silná dle potřeby. Kůže se pak tolik netře s ponožkou a botou.
 • Leukoplast na puchýře. Jakmile se vám nějaký bude dělat, hned ho pořádně oblepte náplastí bez polštářku a utáhněte. Puchýře nepropichuju (nevim proč, ale poradil mi to Danek a on je starší a zkušenější, tak ho poslouchám).

Kredenciál

Nebo-li poutnický pas. Malá knížka do které si necháváte dávat razítka. Ty pak slouží jako důkaz, že jste danou cestu prošli. Razítka dostanete v kostelích, kapličkách, na ubytováních, ale také v barech a obchůdcích na cestě.

1. Jak už víte, kredenciál potřebujete pro ubytování v Albergues pro poutníky

2. Abyste na konci své pouti dostali Compostelu (diplom pro poutníky:) musíte ujít nepřerušeně posledních 100 km (nebo ujet na kole posledních 200 km). Za každý den takové pouti musíte získat alespoň 2 razítka. 

Co je důležité: Od 1. dubna 2016 bude kancelář v Santiagu přijímat pouze své oficiální kredenciály! Tedy například ten můj, který jsem si koupila v Česku od společnosti Ultreia by nevzali a já bych nedostala žádný diplom, skandál! Kredenciál si koupíte v první katedrále, kterou na své cestě navštívíte. Dokument nesmí stát více jak 2 EURa. Cena byla hlavním důvodem pro toto opatření. Některé kredenciály v zahraničí prý stály i 20 EUR, v česku cca 150 Kč.

Mám diplom!

Compostela

Další dobré odkazy:

 • super forum s prima tipy ohledně Camina: klik zde
 • české stránky o Svatojakubské cestě: klik zde
 • oficiální stránky Camina v Galicii: klik zde
 • odkaz na Camino Portugués: klik zde
 • pěkný průvodce z Lisabonu – Santiaga, včetně mapiček, ve španělštině: klik zde

Také se chystáte na Camino? Hledáte ještě více informací a inspirace? Přijďte na mé povídání o tom, jak jsem se sama vydala do Compostely – klik zde. A pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, klidně pište do komentářů pod článek. Těším se na vaše postřehy.

Chcete víc? Mrkněte na moji reportáž z Camina v Objektivu ČT! Klik zde.

lucie-radova-objektiv-svatojakubska-pout

Buen Camino!

Lu

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

121 comments

Hela 2.2.2016 - 21:39

Dobrý článek a super fotky! Vyprávění o Caminu v zimě je rozhodně zajímavé, myslela jsem, že se chodí jen v teplejších obdobích roku 🙂 A dost mě překvapilo – tam ještě v zimě zrají kiwi a pomeranče? Kolik tam bylo stupňů? A kolik vlastně v alberque bývá touhle roční dobou lidí? Pardon za spoustu otázek 🙂

Reply
Lucie Radova 2.2.2016 - 22:08

Ahoj Helo! To je dobře, že se ptáš, já měla taky hromadu otázek, jen mi nikdo pořádně neodpověděl:) Všichni říkali, že jsem blázen, ale jít to v zimě je opravdu zážitek – mokrej, ale super. Moc doporučuj!) Ja šla od 31.12. – 10.1. a moc lidí jsem neopotkala, dohromady deset. Což je, dle vyprávění ostatních, opravdu málo. Normálně jich v létě denně potkáváš desítky, stovky. Což dle mého názoru nemusí být špatné, ale já radši menší počty. Ty pomeranče a kiwi mě taky dost překvapily. Kamarádka mi říkala, že je to vlastně plevel a tím jak jich je hodně druhů, tak prakticky dozrávají celoročně. Nevím, jak nějakému chlapovi, ale mě fakt přes den stačily – tři pomeranče, dve kiwi, k véče něco teplého a byla jsem spokojená:) Klidně se ptej dál, ráda odpovím. Měj se báječně, Lu

Reply
Jirka 2.2.2016 - 21:57

Lucí, fakt jseš dobrá. Vyrazit na Silvestra a sama, bez dezinfekčního gelu – obdivuju tě 😉

Reply
Lucie Radova 2.2.2016 - 22:01

Jiri, presne tak, byla to divočina!:) A gel fakt už nenosim, jsem děsně odvážná:)

Reply
David 2.2.2016 - 22:28

Lucko diky!
Velky respekt…
…za tri tydny to pujdu taky…rozhodnuti padlo ted po precteni Tveho clanku…velke Ď! 🙂

Reply
Lucie Radova 2.2.2016 - 23:59

Yes! Za chvilku začnu závidět:)

Reply
David 3.2.2016 - 7:58

Ahoj Lucka,gratulujem a zavidim. Si uzasna:)
Od dubna 2016 is teda musime koupit kredencial v spanielsku?

Reply
Lucie Radova 3.2.2016 - 8:49

Ahoj Davide! Díky za pochvalu, takhle po ránu … to pěkně začíná den!:) Ja bych teď doporučila už kupovat jedině jejich ofiko kredenciály. Dají se koupit nejen v katedrálách, ale také v těch albergue. Myslím, že když by člově přišel do Santiaga např. 2. dubna, tak už má s tím neofiko kredenciálem smůlu. Ti poutničtí úředníci jsou celkem přísní …

Reply
Ivana 3.2.2016 - 15:45

Ahoj luci, po precteni tveho clanku jsem taky zacla s planovanim na kveten 🙂 Kvuli tomu kredencialu da se koupit v portu v jakekoliv katedrale? Potrebuji k tomu nejake dokumenty? Na intrenetu se toho moc nedoctu… Dekuji za odpoved 🙂

Reply
Věra Papáčková 23.3.2016 - 20:30

Ahoj Ivčo, také se chystam v květnu vyrazit z Porta. Pokud mas zájem o parťačku, dej vědět ?. Ahoj Věra

Reply
Lucie Radova 3.2.2016 - 17:37

Ivčo, květen je prý nejlepší měsíc na pouť. Všechno bude krásně kvést a nebude takové vedro a snad ani mokro:) Kredenciál si koupíš v katedrále v centru Porta. Předpokládám, že v Portu je jen jedna: https://en.wikipedia.org/wiki/Porto_Cathedral a má otevřeno od 9-12, 14.30 – 19.00. Měli by mít jak kredenciál, tak ti do něj dát první razítko.

Mám fakt obrovskou radost, že vyrážíš. Jestli půjdeš kolem domu Fernandy, prosím moc, pozdravuj ji od Lucky!:)

Přeju super plánování a klidně piš, pokud bys měla dodatečné otázky!:)
Lu

Reply
Ivana 4.2.2016 - 9:55

Ahoj luci 🙂 diky za tvoji milou odpoved 🙂 A kdyz pujdu okolo budu urcite pozdravovat 🙂

Mej se krasne ivca

Reply
Ariana 6.2.2016 - 21:50

Smekám pomyslný klobouk a tiše závidím vaši odvahu určitě inspirujete spoustu lidiček k. terí se vydají na tu krásnou pouť.
Přeji co nejvíce takových krásných cest.

Reply
Lucie Radova 26.6.2016 - 12:41

To me moc tesi Ariano! At se jen dari Vam!:)

Reply
Adéla 15.2.2016 - 23:39

Ahoj , jsi fakt dobrá ,máš můj velký obdiv 😀 mohla bych se tě prosím tě zeptat jak moc byla cesta fyzicky náročná a nakolik eur nakonec vyšla ? díky za odpověď 😉

Reply
Lucie Radova 16.2.2016 - 21:15

Ahoj Adélo!

Cesta fyzicky náročná nebyla. Asi třetí den jsem na cestě potkala chlápka, který mi tvrdil, že mě druhý den čeká velmi těžký výstup do hor. Z hor jsem v tu dobu měla strach. V té době totiž v horách sněžilo. Nicméně. Druhý den jsem normálně vyšla a normálně došla. Žádné hory, žádný sníh. Pak jsem si vzpomněla, že ten chlápek je z Holandska … 🙂 Co se týče peněz: bohužel přesný rozpočet nemám. Ale Camino drahé není.

Těch 11 nocí na cestě mě nemohlo stát více jak 70 EUR (1 noc za +/- 6 EUR). Jídlo, víno, sladkosti/den= max. 15 EUR. Nic jiného jsem neplatila. Takže samotná cesta cca 140 EUR, plus letenky.

Když to shrnu. Pokud máš strach ze své fyzičky nebo obavy z peněz (já měla!), tak se neboj:) Dá se to krásně zvládnout! Přeju buen Camino! Lu

Reply
melissa 27.2.2016 - 15:58

Zdravím nadšence a fandy cestování,
moc hezké povídání o pouti a spousta užitečných rad, děkuji.
Již nějakou dobu uvažuji nad touto cestou a snad ji brzy uskutečním.
Vloni jsem na své cestě po Itálii potkala moc milé manžele, kteří to již šli 2x,
velmi nadšeně o tom mluvili a po přečtení jsem rozhodnutá, že vyrazím.
Jen to naplánovat a najít si čas 🙂

Reply
Lucie Radova 28.2.2016 - 12:23

Milá Meliso! Jsem ráda, že ti info přijde vhod!:) Čas si určitě najdeš, doporučuju jít na podzim, v říjnu, listopadu. Ať se daří a buen Camino!:) Lu

Reply
Lukáš 23.3.2016 - 10:33

Ahoj, chystam se taky za par tydnu na Svatojakubskou pout z Cech. Predpokladam, ze jsi s sebou mela i nejakou techniku jako napr. zrdcadlovku se stativem. Zrdcadlovku si beru, ale premyslim kvuli ceste, nad koupi stativu. Jsem fotograf amater, nevim jestli bych stativ vubec vyuzil. A pokud ano, tak jestli by stacil ten nejlevnejsi plastak..v jedne internetove diskuzi mi bylo receno, ze plastovy by mi takovou cestu nevydrzel, ale nechci do nej zase tolik investovat. Jaky na to mas prosim nazor? 🙂 diky za odpoved

Reply
Lucie Radova 23.3.2016 - 10:45

Ahoj Lukáši, super dotaz!:) Pokud nevíš, jestli budeš stativ potřebovat, tak si ho rozhodně neber. Je to těžká a neskladná věc. Na focení stativ užiješ jen, když budeš chtít dělat záběry na dlouhý čas a to se dá i bez stativu vyřešit. Já měla stativ hlavně kvůli natáčení rozhovorů a pak časosběrů. Pokud bys ho přeci jen chtěl vzít, tak ber co možná nejlehčí. Já měla Velbon C-400 (odlehčený hliník a plastová hlava). Byl se mnou ve Střední Americe, Maroku, i teď na Caminu. Je pravda, že se už rozpadá, ale vydržel v hodně blbých = vlhkých podmínkách sedm let. Stál kolem 1000Kč a prodavač mi v obchodě tvrdil, že je pro mé používání naprosto nevhodný. Chacha. Už se neprodává, ale určitě podobný nebo spíše lepší a levnější určitě najdeš.

Takže za mě: stativ si neber. Až ti jednou bude líto, že ho nemáš, tak si ho pořiď. Jinak ho při první příležitosti hodíš do pangejtu. Buen Camino!:) Lu

Reply
Petra 30.5.2016 - 11:45

Ahoj Lucko, také se s kamarádkou chystáme na pouť a zajímalo by mě, jak moc musíme umět anglicky, jestli stačí základy nebo je potřeba větší znalost jazyka – španělsky neumíme vůbec. Kolik peněz je asi tak potřeba na letenky a na cestu a jak jsi se pak dostávala zpátky. Šla jsi znova do Porta nebo ze Satiaga nějak vlakem do Madridu? Díky za odpovědi a za inspiraci.

Reply
Lucie Radova 26.6.2016 - 12:46

Ahoj Petro!Omlouvam se ze mi tak dlouho trvalo odepsat, uplne me pohltil muj soucasny balkansky road trip:) hahaha:) Uplne krasne se domluvis rukama nohama, misti umi zakladni anglicka slovicka zbytek s usmevem vymyslite:) Letenky me tusim vysly na cca 5,5 tisic ale kupovala jsem je asi tri dny predem (jsem hrozne nerozhodny clovek:) Zpatky jsem letela ze Santiaga do Valencie (chtela jsem navstivit kamaradku) a pak tusim pres Londyn do Prahy. Letenky hledam pres kiwi.com. Jestli mas dalsi dotazy,klidne se ptej!:)

Reply
Honza Markvart 11.6.2016 - 20:59

Ahoj Lucko,
mám jen krátkou otázku. Sic jsi využívala ubytoven pro poutníky, ale já raději soukromí ve stanu a ubytovna tak každou čtvrtou noc.
Myslíš, že jsou Portugalci tolerantní k bivaku či postavenému stanu, někde u cesty, nebo dál v remízku?
Děkuji za odpověď a hezký den.

Reply
Lucie Radova 26.6.2016 - 12:48

Ahoooj! Ja ksem to nezkousela,ale docela si to na ceste dokazu predstavit.Asi to bude lepsi pred sezonou,to jsou mistni trochu na poutniky hodnejsi (pak jich budou mit trochu plny zuby:) Rozhodne se nesmi spat ve mestech, vsimla jsem si tabulek.Po ceste jsou i kempy!Pekne si to uzij!:)

Reply
Veronika 17.7.2016 - 22:49

Ahoj Lucko,
chci se tě zeptat na Credencial. Píšeš, že je možné ho dostat v každé katedrále, kterou člověk potká na cestě. Avšak jsem našla na netu seznam míst, kde by se Credenciál měl vydávat – http://www.caminosantiago.com/index.php/en/touring/passport. Co si o tom myslíš..? Chtěla bych vyrazit z místa Avilés (je to na ´severní cestě´), tak bych nerada, aby mi pak řekli, že mám smolíka… 😀
Díky předem za odpověď .)

Reply
Lucie Radova 18.7.2016 - 16:27

Ahoj Veru!Drive ci pozdeji urcite na misto,kde prodavaji kredencialy narazis. Cim blize budes Santiagu,tim vice moznosti k nakupu.Pokud par dni pujdes bez razitka,tak se nic nedeje.Jen dej bacha abys neprosvishla tech 100 km pred Santigem, je to minimum pro Compostelu a diplom!:)

Reply
Lucie Radova 18.7.2016 - 16:32

Jeste nsem nasla,ze by se kredencial mel dat koupit primo v Aviles tady:

http://www.alberguesdelcamino.com/recoger-credencial.php

Popr. albergue tady (zkus jim zavolat:)

http://aviles.es/web/turismo/albergue-de-peregrinos/-/asset_publisher/LtUnwV4dKzyR/content/albergue-de-peregrinos-pedro-solis/12317

Uzivej!!!:)

Reply
Ivan 3.10.2016 - 7:53

Info.
Šli sme piati v septembri 2016 s credencialomi kúpenými v Košiciach. Nikde nebol problém.

Reply
Lucie Radova 4.10.2016 - 17:01

Super, díky za info! Lu

Reply
Nikol 21.10.2016 - 8:59

Chtela jsem se zeptat jedtli by se trasa dala absolvovat s 2 letym ditkem v nositku( myslim tim ubytovani atd.) samozdrejme v teplejsim obdobi 🙂 dekuji

Reply
Lucie Radova 21.10.2016 - 9:14

Ahoj Nikol! Já žádné děti nemám, ale jestli jste s malým zvyklí chodit, tak bych se toho vůbec nebála. Nevím, jak by vám vyhovovaly ty ubytovny, na jednom místě spí hodně lidí, ale vůbec neodrazuju. Nápad je sympatický a moc vás podporuju!:) Lu

Reply
Elis 6.11.2016 - 16:22

Ahoj Luci!
Díky za prima tipy! Víš proč? 😀 Páč cca v dubnu tuhle cestu plánuju také! 🙂

Reply
Lucie Radova 8.11.2016 - 9:37

Hezkýýý! Držím pěsti, buen camino!:) Lu

Reply
Lukáš 16.11.2016 - 19:05

Ahoj Lucko,

s velkým respektem se klaním před tvou cestou! Dneska je venku deštivo a celý den sedím u PC a přemýšlím, co mi chybí (ani by mě nenapadlo někam v tomhle šlapat :D). Svobodný, zanedlouho třicet a nejdál jsem byl v Chorvatsku… a tak si brouzdám po netu, sbírám odvahu na cestování singl, když jsem si vzpomněl na svého oblíbeného autora Coelha, který pouť do Santiaga. No a stalo se, že mám v sobě jedním dechem tvůj článek a druhým dechem i reportáž v Objektivu 🙂 A jako třešničku i Univerzální průvodce po všech státech světa 🙂 Teď už vím, co mě čeká na jaře. Děkuji za dodání odvahy k tomu jít sám a být se všemi 🙂

Lukáš

Reply
Magda 15.12.2016 - 8:53

Ahoj Luci,
co si myslíš o cestě přes velikonoce? Blbý nápad? :o)
Díky za odpověď a zdravím tě,
Magda

Reply
Lucie Radova 15.12.2016 - 12:55

Pocasi asi bude super,ale lidi bude mega!Takze,jestli si uzi as davy,pak je to skvely cas vyrazit:)

Reply
Klara 31.1.2017 - 8:31

Zdravim, chtela jsem zeptat, zda jste pri sve ceste mela koupenou i zpatecni letenku, tj. Datum a cas do kdy musite dokoncit, popripade zda je to dobry napad a neztvrdnout tak napr. V Santiagu pri rychle chuzi par dni:) diky za info

Reply
Lucie Radova 31.1.2017 - 11:49

Ahoj Klaro!Zpatecni jsem nemela,kupovala jsem v prubehu cesty.Ale myslim,ze si clovek muze cestu v pohode naplanovat a klidne zpatecni letenku koupit:)V nejhorsim pujdes na konec sveta:)

Reply
David 12.2.2017 - 22:26

Ahoj … Dufam ze nerusim ,no hladam akekolvek informacie o puti do Santiaga de Compostela a narazil som na Vas… Mam v plane prejst cestu z St. Jean Pied de port az do Compostely. V praci mi schvalili dovolenku cely JUN teda co myslite da sa to zvladnut za jeden mesiac ???? …. Pracujem v Mnichove na letisku teda budem odtialto aj odlietat. No neviem sa rozhodnut na ake letisko by som mal priletier Madrid alebo Pamplona- napadlo ma aj BILBAO alebo niekde inde – Za kazdu radu vopred dakujem a prajem krasny vecer

Reply
Lucie Radova 15.2.2017 - 21:34

Zdravím Davide! Promiň, že mi tak trvalo odpovědět:) Francouzskou cestu jsem nešla, ale z vyprávění poutníků vím, že se za měsíc dá v pohodě zvládnout. Na tvém místě bych zvážila jestli nejít třeba cestu kolem severního pobřeží Španělka. Klasická francouzská cesta je hodně populární, což znamená hodně poutníků, přeplněné ubytovny (hlavně v létě), velká část vede také po velkých silnicích. Ale jak říkám, já ji nikdy nešla, takže jen dávám, jak jsem dostala:) Co se týče letišť, nezvažoval jsi Bordeaux, vím že tam jsou dobré spoje (když i z Phy tak by mohly být i z Mnichova, ale nevím:). Bilbao je učitě super, z Madridu se tam také dostaneš. Nicméně to Bordeaux bude asi nejlepší:) Prosím, napiš, kdybych ještě nějak mohl poradit. Měj se báječně a buen camino!:) Lu

Reply
Alse 14.2.2017 - 18:03

Dobrý den, děkuji za Váš zajímavý článek. Můžu se zeptat, jakou částku (v E) doporučujete si – na samotnou cestu, v hotovosti – vzít (nocleh + normální, místní strava)? Na trasu tak těch 150km? Je „snadné“ po cestě narazit na ony poutnické ubytovny, drží-li se člověk značené trasy? (Omlouvám se, pokud jsem tuto informaci někde výše přehlédl 🙂 . )

Reply
Kristýna 21.2.2017 - 9:06

Ahoj, předně ti děkuji za tak neuvěřitelně užitečné shrnutí. Skutečnost, že jsi vyrazila sama, mě snad ani nepřekvapuje, utéct od všeho známého je právě ten důvod, proč chci pouť podniknout já. Mám na tebe jedinou otázku. Když sedíš doma a chceš vyrazit, pomineš investice do oblečení či výbavy, kolik peněz cca musíš mít v balíčku, pakliže zahrneš i letenku? Většinou se chci vydat na cestu, ale pak se zděsím těch výdajů a vím, že to asi nemůže být nic spontánního.

Moc ti děkuju za případnou odpověď,
měj se krásně a ať ti načerpaná energie vydrží co nejdelší dobu.

Reply
Lucie Radova 22.2.2017 - 10:46

Ahoj Kristýno! Mrkla jsem do mailu a zjistila ceny letenek. Do Porta jsem kupovala letenku 5 dní před odletem (27.12.), odlétala jsem 31.12. Letenka byla tudíž drahá 5 400 Kč. Zpátky jsem se dostala přes Valencii, kde jsem pár dní zůstala, protože tam žije moje kamarádka. Tedy let Santiago – Valencie = 588 Kč, VLC – Milán = 587 Kč, Milán – Praha = 405 Kč. Zpáteční letenka vyšla tedy na cca 7 000 Kč. Výdaje na místě byly alespoň pro mě minimální, 6 Eur/noc v poutnické ubytovně a pak max. 300 Kč/den za jídlo/pití. Největší položkou je tedy ta letenka, ale myslím, že se to dá unést a klidně být spontánní:) Pouť moc doporučuju, vyraž!:) Lu

Reply
Markéta Dobešová 21.2.2017 - 12:24

Ahoj Luci,
chystáme se s kamarádkou letos do Compostely a půjdeme portugalskou cestou a tak moc děkuji za Tvůj úžasný článek. Měla bych jednu otázečku, pro získání diplomu je ujít NEPŘERUŠENĚ posledních 100km? To je pro mě nová informace, protože jsem se toho ještě nedočetla nikde, vím, že je třeba ujít minimálně 100km, ale že musí být nepřerušeně, to jsem nevěděla 😀 tak bych se chtěla optat, zda to tak musí být 🙂
Zatím děkuji, skvělý článek a už se těším ještě víc 🙂 Markéta.

Reply
Lucie Radova 22.2.2017 - 10:36

Ahoj Markét! Nepřerušeně znamená, že všech těch 150 km půjdete pěšky a že se například nesvezete pár kilometrů autobusem. Jak dlouho (kolik dní) těch posledních 150 km půjdete je jedno:) Rozhodně je nemusíte jít na jeden zátah:) Buen Camino! Jsem ráda, že článek pomohl a moc si to užijte!:)

Reply
Jan Hájek 3.3.2017 - 22:53

Ahoj Lucie,
díky za krásný článek a reportáž. Hledal jsem kam pojedeme začátkem dubna s batohem a už je to jasné, včera jsem koupil letenky. Mohl bych Tě poprosit o radu? Na putování budeme mít pouze 5 – 6 dnů. Preferujeme spíš přírodu před městy, mohla bys nám poradit, kterou část této cesty zvolit?
Děkuji moc za radu a přeji mnoho dalších cestovatelských zážitků!
Jenda

Reply
Lucie Radova 4.3.2017 - 10:58

Ahoj Honzo! Tak super! Počítej, že za den ujdete něco mezi 25 – 30 kilometry, takže jestli chcete dojít do Santiaga, hoďte si výchozí bod cca 180 km od něj. Já bych byla určitě pro cestu kolem moře. Bohužel jsem ji šla jen první den z Porta, tak nevím jak vypadá dál, ale určitě bych ji teď zkusila. Včetně té varianty espiritual. Užijte si camino!:) Lu

Reply
Klara 5.3.2017 - 9:21

Zdravim a prinasim letosni novinky z Camina:) vsem doporucuji:) cesta z Porta mi trvala zhruba 11 dni, zacala jsem podle planu z Porta po pobrezi (krasne, ale dosti vetrno a vzhledem k obdobi mimo sezonu dosti mrtvo), bohuzel jsem mela problem z pobrezni cesty sejit na cestu stredni- do Rates. Prvni noc stravena v albergue Labruge- super doporucuji, pak mimo znaceni pres Vila de Conde do Rates a pak uz po ceste vyse Lucii uvedene:) Porto-Labruge-Rates-Tamel(11km od Barcelos)-Ponte de Lima-Rubiales-Tui-Redondela-Pontera-Valga-Teo-Santiago:) vsechny verejne albergue otevreny i v zime, vsude byla moznost zajit si nakoupit ci se jit nekam najist, cestou moznost i nabrat si vodu. Obycejny spacak stacil, nevarila jsem si pro jednu, takze sem nepotrebovala s sebou zadne nadobi, cenove priznam se ze jsem si tak 2 denne zasla na kafe/sandwich apod. k veceri treba chleb a syr, takze jsem vysla na zhruba 190€ ale urcite se da levneji. Jo a boty, mela jsem pohorky co jsem cestou radeji vymenila za botasky urcene na beh a doporucuji spis ty, cesty jsou prasne, kamenne ale i silnice:), rozhodne neco v cem neucitite kazdy kamen:)
Tak hodne zdaru:) byl to nejlepsi zazitek:)

Reply
Sandra 3.4.2017 - 19:58

Ahojky, díky za článek.
Dnes jsem se tak nějak rozhodla pro Svatojakubskou cestu a díky tobě jsem se utvrdila, že je to super nápad a že ho prostě musím zrealizovat :))
Chtěla bych se zeptat, dá se ten ofiko kredenciál koupit i v Německu?? 🙂 Snad ano, začátek cesty měnit nelze..

Reply
Lucie Radova 3.4.2017 - 20:20

Paráda, začít v Německu, to je pěkná dálka a MOC fandím! Zda se v Německu dá ofiko pořídit kredenciál bohužel nevím, ale každopádně ve Francii ano a to ti bude stačit. Jestli chceš mít kredenciál od začátku tak pořiď i ten „neoficiální“ a při první příležitosti dokoupíš ten ofiko. Čím víc razítek, tím víc adidas:) Buen camino Sandro!

Reply
Tomáš 3.4.2017 - 20:01

Ahoj, jak by jsi porovnala Portugalskou cestu z hlediska krajiny se severní cestu? Mám jen dva týdny dovolené, tak se z Porta cesta úplně nabízí i s ohledem na snadnost dopravy do Porta. Ze severní to možná půjde někde od Gijónu, ale komplikovanější doprava na místo. Tak jak jsou na tom obě krajiny? Díky moc.

Reply
Lucie Radova 3.4.2017 - 20:14

Ahoj Tome! Já šla bohužel jen tu Portugalskou cestu, takže nemohu porovnávat. Ale za mě Portugalskou cestu moc doporučuju, dneska už nejen kvůli sobě ale také z reakcí mého okolí, které cestu šlo. Všem se to moc líbilo a hodně doporučují tu cestu kolem oceánu a pak lodí (camino spiritual). A také si myslím, že úplně nezáleží, jakou cestu jdeš. Každá přinese něco jiného a vždy to bude super!:) Moc si to užij! Lu

Reply
Marek 12.4.2017 - 8:16

Ahoj Luci, super článek i reportáž! Musím říct, že jsi mě trochu inspirovala a za týden letím do Lisabonu (původně jsem chtěl jít francouzskou cestu) odkud vyrážím do Santiaga, tak doufám, že to ještě nebude uplně přeplněno poutníky 🙂 Měl bych na tebe prosím dotaz ohledně spacáku. Je mi jasné, že v tomto ročním období na Camino stačí lehký letní spací pytel, ale já bych ho rád využil i na pozdější toulky Kanadou a Novým Zélandem. Jde mi samozřejmě o to aby byl co nejmenší a nejlehčí a abych v něm nezmrzl 🙂 Ten tvůj vypadá na fotce strašně skladně, můžeš napsat co je to za značku a typ a jestli bys jej doporučila? Díky moc a hodně štěstí na tvých dalších cestách 😉

Reply
Lucie Radova 12.4.2017 - 10:46

Ahoj Marku! To mě moc těší! Hele, ten můj je asi 15 let starý a vůbec skladný není, je to hrozný obr a přitom není nijak teplý. Ale manžel si nechal nadělit super spacák, zjistim jaký to je a dám vědět! Lu

Reply
Marek 12.4.2017 - 21:26

Aha, tak na fotce vypadal celkem malý 🙂 Počkám teda co zjistíš u muže. Díky a měj se.

Reply
Sylva 22.4.2017 - 22:54

Ahoj Lucko, chystám se taky portugalskou cestou do Santiaga de Compostela, a to z Porta. Poradíš mi, jakým způsobem se nejjednodušeji dostat z letiště ke katedrále pro kredenciál a poté na pobřeží? Předpokládám, že existuje metro či bus.
Díky za odpověď. Sylva

Reply
Lucie Radova 23.4.2017 - 19:53

Ahoj! Dostaneš se tam metrem: http://en.metrodoporto.pt/. Kredencial si ale můžeš pořídit i mimo katedralu, po cestě:)

Reply
ejnets 30.4.2017 - 13:19

Děkuji moc za tenhle článek, my vyrážíme příští týden. Jdeme jen z Tui, ať si to na poprvé ozkoušíme 🙂 Všechny informace se hrozně hodí! krásný blog 🙂

Reply
Lucie Radova 30.4.2017 - 22:56

Tak to mám obr radost! Užijte si to moc a budu se těšit na zážitky!:) Buen Camino! Lu

Reply
Tereza 15.5.2017 - 13:51

Ahoj Luci,
prosim tě odkaz na albergues nefunguje a docela by se mi hodil, jdu tedy až z Lisabonu, ale každý kousek je dobrý mít zmapovaný 🙂

Díky moc
T.

Reply
Jirka Mašek 15.5.2017 - 20:40

Ahoj Lucie,
pročítám si tvoje poznámky, úžasný! Chystáme se s manželkou na stejnou cestu jako jsi byla ty. Právě z Porta. Jelikož manželka je učitelka a volno je fixovaný na prázdniny a o hlavních prázdninách se nám nechce, tak padá volby na vánoce.
Tak bych se tě prosím chtěl zeptat na možné počasí, co můžeme očekávat. Déšť, sníh, nebo snad ještě něco horšího?
Děkuji ti za odpověď Jirka

Reply
Lucie Radova 16.5.2017 - 22:53

Milý Jirko! Počasí nebude nejlepší, ale to není vůbec mínus. Já bych už v jiném období nešla a to mi stále pršelo:) Určitě si to moc užijete a třebas budete mít i líp. Mně říkali, že je nejvíc hnusné počasí za hodně dlouhou dobu, tak jsem si to třeba vybrala i za vás:) Proště si vemte, pokud možno, nějaké dobré a nepromokavé oblečení. Zdravím Vás a přeju buen Camino!:) Lu

Reply
Jirka Mašek 19.5.2017 - 22:01

Dobrý večer Lucie,
děkuji Vám za odpověď, hlavně rady.
Určitě Vás budu informovat, jakmile se vrátíme. Na jednu stranu si říkám, říkáme. Nebudeme o svátcích tloustnout, všichni budou vepřovatět a my budeme dělat něco pro sebe.
Zdravím
Jirka

Reply
Jitka umlaufová 29.7.2018 - 21:55

Dobrý den mame v plánu vyrazit také hned po Vánocích…bylo i přes svátky možné se ubytovat, najíst.. doporučil by jste tento termín? Jaké bylo počasí? Díky Jitka

Reply
Jirka 18.5.2017 - 16:31

Ahoj Lucko, mám jeden dotaz ohledně ubytování. Psala jsi, že každých cca každých 15, 20 kam narazíme na ubytování pro poutníky. Je to potřeba nějak rezervovat nebo „kdo dřív příjde, ten dřív mele“. A jsou to chatky, že si tedy nemusíme brát stan? Díky Jirka

Reply
Lucie Radova 20.5.2017 - 11:42

Ahoj Jirko! Ubytovny pro poutníky se rezervovat nedají, takže kdo dřív přijde, ten má postel. Na cestě je ale spousta „klasických“ ubytovacích kapacit a tam se určitě rezervace udělat dá. Jen stojí mnohem více peněz. Stan si brát nemusíte:)

Reply
Sabina Klepišová 20.5.2017 - 22:11

Ahoj Lucko,rádi bychom s manželem vyrazili na portugalskou trasu,ale dovolená nám vychází na první polovinu července. Četli jsme, že hlavní francouzská trasa je v té době plná lidí, nevíš, jestli to platí i pro portugalskou trasu? Případně která jiná trasa se dá zvládnout za 14 dní včetně přesunů z Čech a zpět? Děkuji za odpověď.

Sabina

Reply
Lucie Radova 22.5.2017 - 12:14

Tipuji, že plnější budou všechny trasy, ale ta portugalská určitě méně, než francouzská. Ale já mám zkušenost jen s tou Portugalskou, takže radit moc nemůžu:) Ještě bych třeba zkusila tu severní, kolem oceánu, tak by mohla být krásná! Snad jsem trochu pomohla:) Lucka

Reply
Adéla 28.5.2017 - 13:31

Ahoj Lucko,
díky moc za článek a super praktické info. Přemýšlím o cestě během června a předpokládám, že to už bude docela dost lidí? Jde mi o to, jak píšeš, že kdo dřív příjde, ten má postel – co když přijdu pozdě? Je u každého albergue i nějaké další ubytování, byť s soukromí, k dispozici? Moc bych chtěla vyrazit sama, ale nechce se mi brát těžký stan jen tak do zálohy, a bojím se abych nezůstala někde v noci o samotě bez noclehu 😀
A ještě drobnost – chápu správně, že každý den potkám nějaký supermarket, sámošku ve vesnicích, kde si můžu koupit jídlo a nemusím ho nosit s sebou?
Díky moc moc moc za odpovědi 🙂

Reply
Lucie Radova 29.5.2017 - 10:46

Milá Adélo, doplnila jsem do textu odpovědi na tvé otázky – ohledně ubytování a počtech poutníků. S jídlem – ano, jídlo si můžeš po cestě koupit a nemusíš ho tahat s sebou. Přespávat budeš na vesnicích nebo městečkách a tam vždy obchody jsou:)

Reply
Adéla 30.5.2017 - 11:51

Díky moc 🙂 Ještě jsem se dívala, že ten první den jsi ušla 37 km? To je docela dost, bylo to hodně náročný? 🙂

Reply
Šárka hronkova 28.5.2017 - 21:15

Ahoj :-), moc ráda bych s tebou mluvila o tvé cestě, chystám se na začátku července, děkuji moc, Šárka z opavy

Reply
Lucie Radova 29.5.2017 - 10:47

Ahoj Šárko! Klidně se ptej zde, alespoň z naší konverzace budou mít přínos i další čtenáři, moc děkuji za pochopení! Lucka

Reply
Vendula 9.6.2017 - 21:42

Ahoj Lucko, jak prosím tě vypadá terén na portugalské cestě? Jde se hodně po asfaltu? Chápu, žes měla pohorky kvůli dešti, ale na silnici asi nejsou nejpohodlnější…

Reply
Lucie Radova 11.6.2017 - 11:34

Jsou nejhorší! Doporučju tenisky nebo i nějaký lepší páskový boty:) Lu

Reply
Hana Maslowská 13.6.2017 - 10:12

Lucko,
nepostřehla jsi prosím, zda v těch zmiňovaných obchůdcích a supermarketech přímo u cesty je k mání též bezlepkové pečivo? Stačily by rýžové chlebíky (typu Racio) nebo něco jako Tortila chipsy.
Chystáme se koncem srpna.

Reply
Lenka 19.6.2017 - 23:23

Ahoj Lucko,
prosím tě jak si řešila cestu zpět do Porta? Myslíš, že je teď v sezóně nutné bookovat autobus dopředu? Chystáme se vyrazit za pár dnů:)
Díky a pěkný večer, Lenka

Reply
Kristina 24.6.2017 - 10:14

Milá Luci 🙂 je úžasné jak jsi statečná a dobrodružná povaha 🙂 Je to prostě krása. Kolik penízků je dobré mít s sebou? Zvláště pro ty, kteří zrovna majetní nejsou … avšak se zdravým rozumem 🙂 Děkuji za odpověď a přeji krásné dny plné inspirace 🙂

Reply
Lost Globetrotter Kseňa 16.8.2017 - 15:17

Lucko ahoj, diky za prima clanek. Je v nem spousta uzitecnych informaci. Chystam se na pout ted ve druhe pulce zari a premyslim, jestli si mam kupovat letni spacak nebo bych si v pohode vysacila jen s vlozkou do spacaku od STS (http://www.pandaoutdoor.cz/810-sea-to-summit-coolmax-adaptor-liner-vlozka-do-spacaku)? Je to dobra vec, skladna, lehka a nezabere moc mista. Jen vaham, jestli mi nebude v noci zima. V ubytovnach je vzdy k dispozici deka na prikryti?
Jinak vybavis si jeste, ktere useky cesty byly vic po silnici a kolem industrialu, ze bych si misto nich navolila klidne i nejakou tu okliku prirodou? Diky a mej se prima!

Reply
Daniel 24.8.2017 - 16:51

Moc pěkný a bohatý článek,děkuji za motivaci. Mám jednu otázku. Umím pouze německy, anglicky skoro vůbec. Může mě to limitovat při komunikaci na pouti? Děkuji.

Reply
Lucie Radova 28.8.2017 - 1:27

Určitě ne, užijete si to i s češtinou:)

Reply
Stáňa 4.1.2018 - 12:35

Milá a inspirativní Luc 🙂

Pročítám si tu tvé zážitky a rady a samozřejmě inspirována tvým příběhem prostě nemohu, než plánovat svou vlastní cestu do Santiaga.
Ráda bych se zeptala, i když je to nejspíš hloupá otázka.
Pověz mi prosím, jestli ta tvá trasa, kterou jsi šla, je ta správná, či kdybych šla více u pobřeží skrze jiná města, najdu ubytovny také?

Moc děkuji za případnou odpověď a přeji krásné dny.

S. xx

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 17:42

Milá Stáňo, promiň, že píšu až teď poslední měsíce se v mém životě prohnal uragán a teď si tu pročítám ty vaše krásný zprávy a jsem dojatá. Jestli jsi ještě nevyrazila, tak ti doporučuju jít cestou, která tě bude táhnout. Prostě podle intuice. Já bych neměnila jediný den, přestože kolem pobřeží by to bylo hezčí, tak zrovna na té mé cestě jsem potkala tolik úžasných lidí, že by mi bylo jedno jít i po dálnici. Pokud jsi už vyrazila, tak jsi k tomuto zjištění určo došla sama:) Měj se krásně a BUEN CAMINO!:)

Reply
Klara csirkova 4.1.2018 - 20:03

Lucko, chtěla bych upřímně poděkovat za tvůj článek, který mi byl velkou inspirací a podporou. Díky němu jsem teď tady! Děje se to ;-). Od 1
Ledna jdu tu druhou cestu, kolem Atlantiku a je taky krásná! Méně mandarinek a pomerančů, ale asi víc tepla? moře je síla! Vítr nefouká, prší velmi málo, spíš mrholi, když už. Všechny albergue zatím byly otevřené. Portugalci umí anglicky podobně mizerně jako já anebo vůbec a jde to taky 😉 . Jak říkáš, užijete si to! Diky veliké Lucko, všechny tipy super!

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 17:37

Ahoj Klárko, děkuju za tvojí boží zprávu:) Věřím, že sis cestu parádně užila a velké není zač, takové zprávy jsou největší odměnou, takže dík:)

Reply
Vítek Oram 10.1.2018 - 13:32

Milá Lucko, krásná Tvá cesta, fotky, komentáře, díky moc! Chystám se letos poprvé 17.4. -5.5., má letos více času a restart. Plánuji projít 2 trasy – z Porta (letím z Norimberka) a pak i z Villafranca del Bierzo. Těším se!! Jedu jen nalehko a nechám se překvapit. Kdyby se kdokoli chtěl přidat, budu rád! Znáš náhodou někoho z Ostravska, kdo už šel? A na podzim snad půjdu do Assisi. Díky!!

Reply
Katka Francová 15.1.2018 - 18:56

Ahoj, moc pěkný článek :-). Během jeho čtění se mi vybavovalo moje zimní camino. Já jsem si na poprvé vybrala camino ingles (anglickou cestu) z galicijského Ferrolu a po celých 6 dní chůze jsem nenarazila na jediného poutníka. A to jsem šla začátkem listopadu 2015. Bylo to zvláštní mít celou ubytovnu jen pro sebe. Ale byla to skvělá zkušenost a dobrý způsob, jak poznat část Španělska. Pomalu začínám uvažovat, že bych se vydala na nějakou další cestu. Měj se pěkně.

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 17:35

To se krásně čte! Děkuju za zprávu a šťastné návraty:) Lu

Reply
Ladislav 20.1.2018 - 23:01

Ahojky, rád bych se zeptal, jak si se dostala ze santiaga domů. Do Prahy s letadlem je to vždy s přestupem . Díky

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 17:43

Přes Valencii a tuším Milan, stálo to taky asi 900 Kč:)

Reply
Tomáš 20.2.2018 - 19:38

Já trochu přemýšlím o těch 10%. Když vidím foťák a ještě beru v potaz stativ a váhu batohu, tak už bych pomalu nic jinýho nepobral 🙂 Budu muset teda víc redukovat.

Reply
Lucie Radova 3.4.2018 - 19:00

Je to fuška!:)

Reply
Sandra 18.3.2018 - 9:40

Mym snem je jit tuto pout. Snad se jednou splni..

Reply
Julita 20.3.2018 - 15:49

Ahoj Luci,

já se vydám na cestu na začátku května a chtěla jsem se zeptat, opravdu jsi šla sama? Já tototiž plánuji uskutečnit sama, ale doma o mě mají samozřejmě starost, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jsi se někdy necítila v nebezpečí, nebo jestli jsi měla naprosto pocit, že se ti nemůže nic stát. Ještě jsem se také chtěla zeptat jak jsi řešila praní oblečení?

Díky moc a opravdu respekt…jít to v zimě, to chce opravdu odvahu!
Julita

Reply
Weka 2.10.2018 - 21:24

Ahoj Juli,
šla jsi nakonec sama? Jaké to bylo?
Díky, Weka

Reply
Densia Ševčíková 3.4.2018 - 10:24

Milá Lucko, mam v plánu dubnu teď v vyrazit na pouť do Santiaga se svhci se zeptat, zda jsou po cestě hotely/hostely, pro případ, že by poutnické ubytovny byly plné.

Děkuji
Denisa

Reply
Leona 13.4.2018 - 10:18

Ahoj Deniso,
také bych ráda vyrazila do Santiaga z Pota, ale samotné se mi nechce. Pokud bereš někoho do party, tak se ráda přidám .

Děkuji
Leona

Reply
Jan Sivulka 13.4.2018 - 12:14

Lucko, děkuji za super typ! Sám se teď potřebuji srovnat a toto mi přijde jako výborná volba. Letenky koupeny, vyrážím 1.5. a už se moc těším.
Zároveň se teď v pondělí vypravím na tvou přednášku o cestování Tuktukem.
🙂

Díky za vše
Honza

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 17:32

To je krásný, doufám, že sis Camino užil!:)

Reply
Petr Žalio 21.5.2018 - 21:34

Ahoj Lucko,

prosím co znamená cestu kolem oceánu a pak lodí (camino spiritual), jak píšeš.To je nějaká plavba lodí nebo je myšlen trajekt? Camino spiritual jsem totiž nikde nenašel. Díky moc za odpověď a skvělý inspirativní článek 🙂

Petr

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 11:53

Je tam lodička, ale já znám jen z vyprávění. Nech se překvapit!:)

Reply
Martina V. 6.6.2018 - 6:41

Hezký den, Lucko,
supr článek pro všechny cestovatele a poutníky, výborně zpracovaný, spousta fajn nápadů a postřehů, které se hodí nejen na cestu do Santiaga. Také uvažuju o pouti pro najití sama sebe…uvidím, jakou nakonec zvolím :).
Mám jeden dotaz, jaké doporučujete pohorky?

Děkuji a přeju hodně šťastných cestovních kilometrů.
Martina

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 11:56

Děkuju! Pohorky bohužel žádné doporučit nemůžu, protože jsem na ty svoje ideální ještě nenarazila. Dost jsem teď užila Salomon boty x-ultra s GTX, jdou dobré na výlety, nebo i delší pochody, ale bez těžké krosny, končí pod kotníkem. Jsou ale jak bačkůrky:)

Reply
Lenka 13.8.2018 - 8:38

Ahoj Luci,
moc děkuji za inspiraci a spoustu info pro tuto cestu. Navnadila jsi mě natolik, že jsem rozhodnutá také jít tuto cestu z Porta. Jen dotaz, trénovala jsi turstiku dopředu? Z Porta jsou 3 cesty, a ty jsi šla tu pobřežní? Krásně se to čte. Děkuji a Buen camino
Lenka

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 11:45

Ahoj Lenko! To mám radost, že se na cestu chystáš. Já chodím docela hodně, ale taky s docela hodně přestávkama:) Takže jestli se ptáš na fyzičku, tak nic moc:) Já šla chvilku kolem pobřeží a pak vnitrozemím, viz mapka v článku. Buen Camino a dej vědět, jak se ti šlo!:)

Reply
Janeta Benešová 23.8.2018 - 0:26

Hezký den přeji.
Zdravím Lucii, všechny poutníky, kteří realizovali i ty, kteří se chystají. Dovoluji si Vám poslat svůj článek se vzpomínkou a několik málo tipů: jít určitě sám. Je to podstata prožitku a půjdete – li v páru, ve dvojici, nikdy se nedostanete tolik k okolnímu světu či okolní svět k Vám, jako když budete sami. Myslím tím nejen přírodu, ale především lidi, domácí a ostatní poutníky. Batoh max 9 kg. 8 ideál. Šla jsem v červenci a na spaní jsem měla pouze povlak z peřiny. Doporučuji dostatek ponožek. Třeba čtvery kvalitní. Měla jsem troje boty – trek. sandály, vysoké a nízké trekovky. Každou kávu, restauraci,.. jsem si zula boty a byla chvíli bosa, pokaždé jsem se přezula. Neměla jsem puchýř ani jeden. Viděla jsem ale puchýře hrozné a i lidi, co řešili předčasný odlet. Stačí dvě trička, nepromokavá bunda, funkční prádlo a kolíčky na batoh. Co vypereš, cestou ti připnuté uschne. Měla jsem trekové hole. Vyhovovaly, nenatékají ruce. Šla jsem severní španělskou cestu z Bilbaa. Doporučuji a všichni, kteří zvažujete, běžte. Žádné velké přípravy a nikoho nepřemlouvejte. Pokud to cítíš a chceš, zvládneš to. Zážitky jsou nádherné, nabíjející a nezapomenutelné.

https://boleslavsky.denik.cz/zpravy_region/janeta-benesova-vyplnilo-se-vse-co-jsem-od-pouti-do-santiaga-ocekavala-20160917.html

Reply
Lenka 25.8.2018 - 7:13

Hezký den, Lucko, děkuji za článek, pohoda z vašich slov přímo čiší. Mohu poprosit o odpověď, jak daleko je z Porta první možnost přespání, přiletím do Oporta v poledne a hned vyrazím, tak abych nějaký nocleh stihla. Plánuji pobřežní cestu, anglicky moc neumím. Nemáte přesnou adresu, kde v Oportu cesta začíná? Moc Vám děkuji, Lenka.

Reply
Tereza 18.9.2018 - 20:00

Ahoj Lucko,

skvělej článek, díky za něj 🙂 Za týden začínám Camino v Portu a chci se zeptat, co si myslíš o nutnosti trekových bot. Podle přepovědi má být horko a sucho. Dá se taková cesta ujít i v teniskách? Otékají mi nohy, tak nevím, jestli to v trekových botkách dám :/

Díky za odpověď a měj se krásně 🙂

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 10:24

Tenisky jsou v pohodě:) Jen nesmí pršet, já mám super boty od Salamonu, jsou s GTX a jako bačkůrky. Ale on člověk asi té bolesti stejně neunikne, tak je to více méně jedno co budeš mít na nohách, užij si Camino!:)

Reply
Tomáš 23.11.2018 - 10:38

Ahoj, šel jsem v květnu pobřežní a pak přešel na vnitrozemskou trasu z Porta a měl jen lehoučké vzdušné běžecké boty a úplně stačily. Naopak lidi v těžkých pohorách pořád léčili puchýře a já byl v klidu. Nohy 2x – 3x denně mazat měsíčkovou indulonou. Je pravda, že kdyby ale pršelo, tak bych měl celý den mokré nohy a to by bylo hned jinak.

Reply
Jan Urban 3.11.2018 - 19:09

Zdravím všechny a dovolím si přidat odkaz na knížku na hithitu, která je o poutích do Santiaga a kterou vřele doporučuju:
https://www.hithit.com/cs/project/5291/poutnice-aneb-tri-cesty-do-santiaga

Reply
Nika 28.11.2018 - 19:18

Super článek. Děkuji za inspiraci. Možná letos v dubnu/květnu, také vyrazím. Myslíš, že je cesta bezpečná pro samotnou ženu? Jakou nejdelsi vzdálenost si šla aniž by jsi měla v dosahu nějaké ubytování? 🙂

Pokud se někdo také chystá, tak mi klidně napište (Ver.onika(a)centrum.cz)

Reply
Pavel 28.11.2018 - 22:51

Ahoj, mám v úmyslu jít celou trasu z domova, je to z Moravy asi 2500km, tak počítám, že mi to zabere třičtrtě roku…. Zatím chodím do práce, ale za pár let budu v důchodu, tak nyní sbírám informace a potom vyrazím. Když dovolí zdraví. Ale možná, že i když nedovolí, protože pakliže nedojdu, tak tam kde mne to zastaví pak začnu další rok. ;o)

Reply
Ladislav 12.4.2019 - 8:43

Pekny den Lucka, i vdaka tejto reportazi som si pre Camino vybral start z Porta, i ked nakombinoval trochu odlisne: prve dni coastal route, Vo Valenca napojenie na central route a z Pontevedra odbocka na Spiritual way, co je trojdnovy trek vcelku peknou prirodou. Sprievodcovia na nete odporucaju zobrat treti den odvoz clnom z Vilanova de Arousa do Padronu, co robia takmer vsetci (biznis?). Ja siel peso a nelutujem: nie je to tak strasne ako sa pise, prve km popri cez mestecka a popri cestach, potom ale hup do ineho sveta: Paseo As Torres De Oeste: krasny chodnik medzi mokradami popri rieke. Akurat takmer ziadne znacenie :), niet sa ale kde stratit, jednoducho hore za nosom, Santiago je uz akosi v radare ulozene vtedy 🙂 Prajem vela zazitkov!

Reply
Jakub 15.4.2019 - 8:31

Ahoj Lucko a ostatní poutníci. Já jsem se z cesty do Santiaga vrátil před třemi dny a chci jen dodat, že Wifi už je skoro na všech ubytovnách. 😉 Jak by řekl klasik: Ten pokrok, kde se to zastaví. :o)

Reply
Liška 1.5.2019 - 16:49

Ahoj, uvažuji o portugalské cestě z Lisabonu s dcerkou v kočárku…jsme zvyklé jezdit terénem, občas padlý strom přenesu, ale i tak…co myslíte, je většina cesty sjízdná pro kočár? 🙂

Reply
Vítek Oram 14.5.2019 - 9:11

Ahoj Liško!! Šel jsem loni z Porta a s kočárkem je to úplně v pohodě, nevím, jak z Lisabonu, tam bude méně lidí. Z Porta úplná pohoda, alberque je každých 10-15 km, je však fajn dojít brzy. Za mě je nejlepší cesta přes Porugalsko, ve Španělích se výrazně zhorší servis a vše zdraží, stává se z toho více byznys… Příště dojdu jen na hranice, do Santiaga vlakem a hned zpět, ale uvidíš sama. Pokud chceš pokecat, volej mi na tel. 734 třiosmčtyř 529, jsem z FM. Pout jsem si užil, šel jsem sám. Občas s Alexandrem, co si vezl batoh právě na kočárku… potíž je jen občas přes přírodu. Přes léto bude horko, lépe jaro/podzim. AHOOOOJ a Sláva poutníkům!!

Reply
Adriané 17.8.2019 - 21:21

Ahoj všem poutníkům,
měla bych menší dotaz na ty, co již svou cestu absolvovali… chtěla bych se zeptat, zda máte či jsme cestou měli pocit, že zde ještě existují „duchovní rozměry“ pouti, trošku spojené s jistým druhem „vnitřních iniciačních zkoušek“ ? Nebo se cesta dá spíš již přirovnat k trošku netradičně laděným druhům „komerčních výletů“, kam se hrnou sta tisíce jen proto, aby si mohli do svých deníčků zapsat „byl-a jsem v Santiagu“ a proto, že již nevědí, jakým způsobem ještě zahnat nudu? Zkrátka – zda se trochu nevytratil původní smysl poutí těchto druhů? Koukala jsem, že se poutím věnují už i cestovky…
(nekritizuji, jen se ptám na pocity vás, co už jste poutničili 🙂 ) Děkuji za případný názor (a omlouvám se, zda tento sem tento příspěvek až tak nezapadá). Všem, co se chystáte – hodně zdaru a zážitků!
Adri

Reply
Jirka 23.2.2020 - 18:46

Ahoj,
šli jsme s manželkou o Vánocích a končili v Santiagu na 3 Krále 2018. Šli jsme portugalskou cestou z Porta podél pobřeží. Můžu říct super Vánoce.
Klid, téměř žádní poutníci. Užíváte si. Jen počasí to trochu kazí. Den co den déšť, šílený vítr od oceánu, ale to se dá snést, když s tím počítáte. Místní se s vámi chtějí bavit, vy třeba portugalsky, či španělsky nemluvíte, jen anglicky či německy, ale o to je to zajímavější. Alberge si musíte hledat, ne všechny jsou v tuto zimní dobu otevřeny. Na některých Alberge jste sami, nebo tak max 3 až 8 poutníků.
A ještě něco, oprostili jsme se od wifi, internetu. Max sms domů.
Nezajímalo nás co se děje, ani jaký bude počasí. To bylo na tom nejlepší. Zastavili kdy jsme chtěli, prostě klid a ten jsme si chtěli užít.
Kdybychom to zase chtěli jít, tak jedině v zimě.

Reply
Lado 24.2.2020 - 11:46

Ahoj, samozrejme existujú. Púť je populárna a ozaj masová (leto), využívajú to cestovky a iné komerčné služby, ktoré uľahčujú pútnikom cestu…prežijú takíto pútnici, ktorí majú plný komfort ozajstnú púť? Podľa mňa nie, púť z mojej strany obsahovala práve tieto ingrediencie: nevedieť kde budem večer spať, kde, čo a kedy budem jesť, čo zažijem, kde sa zastavím. Starať sa len o to, či sa otlaky zacelia alebo naopak zhoršia. Ako to ovplyvní môj deň? Budem v predpokladanom cieli včas, neskoro, alebo vôbec? Koho stretnem? Spoznám iných ľudí alebo stretnem seba naopak dnes? Toto všetko dávalo púti zvláštnu atmosféru, prežívanie a vychádzalo z tej zvláštnej neistoty, ktorú dnes tak málo cítime, keď to, na čom záleží bol okamih tej chvíle a príležitosť byť so sebou a viesť dialóg so sebou. Dobré je, že to za Teba nik neodchodí a je len na Tebe, aký hlboký zážitok si odnesieš. A on prichádza postupne, u niekoho už počas púte, u niekoho až o niekoľko dní, či týždňov po nej. A potom je veľká chuť zopakovať to. Opäť tam byť. Hoci je okolo teba veľa iných (tých, ktorí ťa vyrušujú jednoducho obídeš, tí ktorí ti niečo majú dať, tak tí k Tebe prídu), prejsť ju je len na Tebe. A to sa počíta. Apropó, ciest do Compostely je veľa.

Reply
František Hauer 10.3.2021 - 18:46

Ahoj Luci, V máji mě bude 70 jar. S Covidem jsem se popral v Únoru 2020 to to ještě moc nefrčelo. No proč píši. Jak se dívám máš toho asi moc. jenom jedna otázka na kolik Kč Tě to vše vyšlo? Musí počítat.
Děkuji za Tvou odpověď. Emeritní mistr kominický František ze Saně.

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text