Close

Já balijská tanečnice

Škoda, že jsem do svých úkolů nenapsala: Naučit se jakýkoliv tanec, mohla jsem mít splněný další úkol … Na Bali si mě totiž do parády vzala mistrině balijského tance Ibu Partini.

Ibu spolupracuje s celou řadou tanečníků a spousta z nich pochází i z České republiky. Do jejího studia na zahradě v Denpasaru jsem se dostala díky Natálce, která u Ibu trénovala na velké vystoupení konající se na konci června v centru hlavního města Bali.

ibu naty

Ibu Partini a Natálka v taneční studiu

Balijské tance na první pohled vypadají náramně jednoduše. Tanečnice je v mírném podřepu, pohybuje se malými krůčky jako gejša, má vytřeštěné oči, kterými občas zvláštně koulí. Co na tom může být těžkého? Oblékla jsem si sárong a vyrazila na trénink.

dsc_7622

Balijská tanečnice Legong tance v Ubudu

… o hodinu později … snažím si nalít z termosky kávu, ale ruka se mi nekontrolovatelně třese a když se chci podrbat na hlavě, ruka mi vystřelí do vzduchu a bouchne mě pěstí do spánku … ukázalo se, že být hodinu v podřepu s rukama nahoře není taková legranda …

dsc_8284

Celý trénink je jen o bolesti

 Balijské tanečnice jsou opravdu třídy. Kromě perfektního držení těla, na milimetr přesných pohybů včetně mimiky v obličeji, si musí hlídat také nádherné kostýmy a make-up. Není proto divu, že ty nejlepší tanečnice a tanečníci si na Bali užívají velkého uznání.

dsc_8377

Už začínám vypadat jako profík!:)

Balijské tance mají svůj přesný řád, pojmenování, choreografii a od tanečníků vyžadují obrovskou dávku disciplíny. Neumím si představit navštívit Bali a nevidětKecak Legong tance. Kecak je o polonahatých mužích, ohni a velkém dramatu souboje mezi dobrem a zlem. Legong zase popisuje různé příběhy z obyčejného života lidí, králů a bohů. Sestává z několika částí a je známý právě pro nádherné kostýmy, miniaturní pohyby a ostrou mimiku.

dsc_7806

Čmeláčka a love story

 

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

Latest posts by Lucie Radova (see all)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *