Close

Když je káva chemie

Ubud/ Kdo by to řekl, že první příspěvek z Bali bude o kávě. A ani ne tak o kafi, jako o jeho přípravě. V ulici, kde bydlím se totiž nachází Seniman – nejosobitější kavárna, kterou jsem kdy navštívila. A také nejoriginálnější a nejpodivnější. Spíše než bar, připomínáučebnu chemie a experimenty tu probíhají každou chvíli.

syphon_bartop2-2

Díky speciální přípravě může barista z kávy dostat to nejlepší, ale zároveň také šálek naprosto zmršit.

Espresso tu baristé připravují v tzv. vacuum pot, kávovaru jež vynalezl berlíňan Loeff už v roce 1830. Káva se zde připravuje na stejném principu jako v mokka konévce, vacuum pot však baristovi umožňuje do celého procesu přípravy zasahovat a ovlivňovat tak výslednou chuť a vůni kávy. Takové pozornosti se mému šálku kávy nikdy nedostalo a je opravdu zážitek sledovat, jak se váš nápoj probublává k dokonalosti.

syphon_brewing6-2

Zapojit všechny smysly …

Přestože vacuum pot není záležitost, která na vás bafne ze všech kaváren, pár jich na světě i v Česku je. Co dělá však Seniman vyjímečné, je celý kavárenský koncept, do kterého vacuum pot bezchybně zapadá. Recyklované sklenice ze starých lahví, zábavné menu, houpací křesla z plastových židlí. Pak vás ani nepřekvapí, že kavárnu vlastní duo chlapíků se zájmem o design, reklamu a umění. A také skvělou kávu …

seniman_glass_upcycle-2

Takto dostanete naservírované cappucino

Nikdy bych neřekla, že můžu prožít novou zkušenost s kávou. Zleva: cappucino v opracované sklenici od nějakého rumu, následuje filtr s „historií kávy“, sladký balijský dezertík jako pozornost podniku (mňamózní těstíčko s kokosovým plněním) servírovaný na dně láhve od whiskey a jako poslední studená voda. Vše dostanete na speciálním tácku pro tento účel vyrobený.

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

Latest posts by Lucie Radova (see all)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *