Close

V indonéské škole, kde nejlépe znají Česko

Ngolang/ Je 7.30 a učitel Edie mne veze na svém skútru do základní školy na okraji pidivesničky Ngolangu na pidiostrově Lombok. Za chvíli pevnou asfaltku vystřídá prašná cesta plná výmolů, což samozřejmě není pro žádný městský skútru v této části světa problém. Do školy přijíždíme těsně po osmé, děti už sedí ve třídách a vyplňují semestrální testy. Tento týden mají jen dvě hodiny denně.

dsc_6771-2

Základní škola v Ngolangu, která byla rekonstruována díky české organizaci Kintari

Na první pohled se škola příliš neliší od těch českých. Velké hřiště před učebnami, uvnitř dřevěné lavice, bílá tabule na fixy, velká očiska, veselé úsměvy a neúnavné pokusy o konverzaci v indonésangličtině. Děti si mě zvědavě prohlížejí, ale na „bělochy“ jsou už zvyklí. V minulých letech sem každý rok občanské sdružení Kintari vysílá dobrovolníky, kteří zde učí angličtinu (a odpoledne surfují na nekonečně kýčových plážích jižního Lomboku).

dsc_6791-2

Už se vidím venku, jak pouštím papírového draka

Angličtina je to nejcennější, co jim cizinci mohou dát. Díky ní se lépe domluví s turisty, zahraničními investory, snad i lépe obhájí své zájmy a půdu. Kintari proto učitele Edieho plus další dva bývalé žáky školy bere za dva měsíce do Prahy, kde budou navštěvovat intenzivní výuku angličtiny. Kintari je celkově hodně akční a hýří nejrůznějšími projekty. Doporučuju jejich stránky www.kintari.org!

dsc_6978-2

Tak zas příště!:)

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

Latest posts by Lucie Radova (see all)