Home Cestovatelské tipy Jak ušetřit na rezervaci letenek stovky & milióny

Jak ušetřit na rezervaci letenek stovky & milióny

by Lucie Radova
18 comments

Po delší době mám pocit, že jsem se trochu vylepšila v hledání letenek. Nemyslím těch super levných, akčních, chybových letenek, na to jsou machři jiní (jako třeba cestujlevne.com – doporučuji od nich odebírat FB příspěvky). Ale takových těch normálních, kdy se prostě v určitou chvíli potřebujete někam dostat, žádná výhodná letenka není po ruce a vy se musíte spolehnout na práci internetových vyhledávačů a agentur. Článek se týká především evropských letů a letů s evropskými dopravci. 

JAK NA LEVNE LETENKY

Rychlé vychytávky:

 

1. Ryanair.com  & Wizz Air – nenakupujte v Kč!

Pokud kupujete letenku do Prahy, pak při placení zaškrtněte boxík platit v původní ceně. Vyhnete se tak nevýhodnému kurzu, který si nastavuje Ryanair. Tuto možnost nebudete mít pouze u letů z Prahy někam pryč, cena bude vždy uvedena v Kč.

Letíte z Dublinu do Prahy, výsledná cena je 348,99 EUR:

Ryanair draha platba


Vyplníte své platební detaily. Systém pozná, že se jedná o českou kreditní kartu a automaticky vám změní částku z Eur na Kč. Kurz je 28,78 Kč.

Ryanair nevýhodný kurz

 Platbu provádím u Komerční banky. Její kurz je 27,7 Kč. Tzn. výsledně za letenku zaplatím 355,97 EUR x 27,7 Kč = 9 663 Kč versus 10 247 Kč.

kurz komercka
Pouhým zaškrtnutím políčka jsem ušetřila 386 Kč. 

Ryanair kurz

Kurz své banky můžete zkontrolovat klik zde.

Zároveň ušetříte na poplatcích za zavazadla, popř. jídlo, přednostní check-in, …  Jako příklad jedna zvláštní rovnice: 750 Kč = 15 € = 15£

Porovnani cen zavazadel Ryanair

To samé platí pro Wizz Air:

Wizzair platba CZK

Klik chci platit v EURech:

Wizzair platba EUR

Stejně špatně ze směnného kurzu vycházejí i ostatní měny – £, HUF, NOK, … Pokud to tedy jde, nakupujte u Ryanairu v Eurech nebo Librách. Ostatní měny si zkontrolujte. U Wizz Airu nakupujte v Eurech.

2. Easyjet.com

Na stránkách tohoto dopravce nemůžete ovlivnit měnu, kterou chcete platit. Ušetřit ale můžete na administrativním poplatku ve výši 430 Kč, který se počítá jednorázově za platbu. Pokud tedy letíte 2 osoby, je výhodnější koupit letenky najednou – poplatek se rozpočítá mezi oba cestující (tzn. každý platí jen 215 Kč, místo 430 Kč). Pokud budete platit kreditní kartou, jakože většina z nás platí kartou, tak k částce bude připočteno ještě 1% z celé transakce. 

Administrativní poplatek Smartwings

Na co si dávat bacha, základy:

 1. Čas odletu & příletu. Pokud cestujete v noci, zjistěte si, jak zvládnete dopravu z/na letiště. V noci se velmi často se stává, že nejezdí MHD a vy jste odkázáni na taxíka … (Z Paříže do centra za cca 50-60 EUR. Z Prahy do centra cca 550 Kč.)
 2. Dlouhý stop over nebo přespání na letišti. Přes den mi čekání na letišti nevadí, když mám u sebe počítač pracuji (třeba i offline práci). Zevlování na éroportu, ale také něco stojí a je dost psychicky vyčerpávající. Co nesnáším je spaní na letišti. Hlavně těch low cost, kde nejsou pořádně ani sedačky.
 3. Změřená a zvážená zavazadla. Toto platí hlavně pro nízkonákladovky a ČSA. Jejich zaměstnanci snad dostávají bonusy za to, že vás nachytají s kufříkem o 5 cm větším, než je povolený limit. Na letu do Říma jsem to řešila tak, že jsem si celý obsah své krosny oblékla na sebe a tyče, které slouží jak výztuž batohu, zastrčila do nohavice. Asi si dokážete představit, jak jsem za sebou šourala tu jednu nohu. Batoh byl ovšem v limitu!
 4. Online check-in & boarding pass: vždy zkontrolujte, zda musíte provést online check-in. Ten doporučuji udělat vždy, kdy je to možné, vyhnete se případným nedorozuměním. Například Ryanair si účtuje 45€/45£ za check-in na letišti (kurz neřeší …). Po koupi letenky na internetu vám přijde jakési potvrzení do mailu. V momentě, kdy provedete online check-in, budete potřebovat boarding pass. Ten většinou získáte tak, že si na svém smartphone otevřete aplikaci dané aerolinky, přihlásíte se pod svým mailem a rezervačním čísle a stáhnete boarding pass. V mé Wallet na iPhone to pak vypadá takto:

ios Wallet

S podobnou app na androidu nemám zkušenost, ale třeba by vám mohla fungovat PasBuk (klik zde). Wallet mám ráda, protože jen vytáhnu mobil a ladně se odbavím. Navíc vše funguje offline a ještě mě to asi dvě hodiny před odletem upozorní, že bych už měla být na letišti.

ios Wallet

Bez boarding passu vám je online check in na nic. Zásadní je, aby na dokumentu byl kód, podle kterého vás posádka pozná. Některá letiště neuznávají elektronický boarding pass (např. v Maroku), pak ho musíte mít vytištěný, jinak zase budete platit poplatek na letišti.

Nespoléhejte se na letenkové vyhledávače

Hlavně kvůli poplatkům za zavazadla, které v první uvedené ceně často nejsou zahrnuty (nebo naopak jsou a pak srovnáváte jablka a hrušky a je v tom děsný maglajz).

Letenkové srovnávače všichni platonicky milujeme, ale že by nám ukázaly letenky za nejlepší cenu, to ne. Hlavní problém je v zavazadlových a transakčních poplatcích. Ty jsou vybírány především nízkonákladovými společnostmi plus na celé řadě evropských letů provozovaných také „klasickými“ dopravci jako je ČSA, Air France apod. Navíc velký problém je v tom, že si nemůžete flexibilně navolit zavazadla, tak jak by vám to bylo umožněno na domovských stránkách dopravců. Jde vám z toho hlava kolem? Mně taky, uáááá! Klikněte na tabulku a uvidíte, jak vyhledat tu nejlepší a nejlevnější letenku.

Co hledám?

 1. Praha –> Paříž, 19.9.2016, let ve večerních hodinách (potřebuju zůstat v pondělí v práci)
 2. Pouze přímý let
 3. Zavazadlo 20 – 23 kg

Porovnani cen letecke spolecnosti

 

Pokud vám stačí odbavené zavazadlo 15kg a na palubu sáček na svačinu, tak budete v pohodě. Komu to ale stačí? 🙂

Co jsem ještě vypozorovala?

 1. Nejlevnější tarify ČSA a AirFrance (ČSA value, Air France Economy mini) jsou nejlevnější pouze pokud nepotřebujete cestovat s odbaveným zavazadlem. Jinak je vždy výhodnější tarif Standard. 
 2. Sedadla do jednoho letadla prodává více leteckých společností, které jsou propojeny aliancí (v případě ČSA a Air France to je Sky team). Cena za letenky a nabízené služby se ovšem hodně liší. Pokud potřebujete cestovat s větším odbaveným zavazadlem (20 – 23 kg), pak se většinou vyplatí koupit letenku přes ČSA, Air France než u nízkonákladové společnosti.
 3. Vyhledávače letenek nezobrazují veškeré lety.
 4. Kiwi.com je bohužel dražší než konkurence. Dává marži nejen na letenky, ale také na poplatky za zavazadla.
 5. Pokud to jen trochu jde, rezervujte letenky na domovských stránkách leteckých společností.

Smart Wings x ČSA

Tyhle dvě společnosti jsou kapitola sama pro sebe (tuhle větu jsem vždycky chtěla někam napsat!). Jak všichni víme, Smart Wings je vlastněn Travel Service a v ČSA má Travel Service 34% podíl. Co to znamená? Že si Travel Service, Smart Wings a ČSA přehazují lety, jak jsem jim zlíbí. Toto není žádná novinka. V rámci Sky teamu to dělají všechny aerolinky. Ale když si koupím letenku na ČSA webu, let se jmenuje 0K 4866 a protože jsem líná studovat písmenka napsané Arialem 6 nedojde mi, že poletím křachnou se socko službami Smartwings (nebo ještě hůře Travel Service osobně). 

Super příklad je let Praha –> Valencie. Letenky jsou nabízeny pod dopravci Smart Wings a ČSA, které má letenku vždy dražší. Rozdíl je několik stovek, ale služby dostanete stejné jako byste si koupili letenku od SW. Stejná zavazadla, fronty na záchod a žádné jídlo … Proč to řeším? Mně by totiž nevadilo si trochu připlatit a mít pohodlí ČSA, ale to ani za dražší letenku nedostanu.
Smart Wings prevleceny za CSA

Kde najdete informaci o zavazadlech:

CSA poplatky zavazadla

A s kým opravdu poletíte?

Travel Service prevleceny za Smart Wings

Nemusíte být ale naštvaní, že by se toto týkalo jenom Česka. Například ten stejný let Paříž → Londýn je na stránkách Air France prodáváný za 196 € a na stránkách dopravce, který let uskuteční – Cityjet – stojí letenka 88 €.

Sdílení letů umožňuje tzv. „codeshare agreement“, který jako první využily americké a australské aerolinky v roce 1990. Není to tedy žádná novinka a tyto spolupráce jsou výhodné jak pro letecké společnosti tak pro cestující. Nicméně je dobré ještě před platbou letenky zjistit, s kým vlastně poletíte … 

Pro ty z vás, kterým je jedno s jakou aerolinkou poletíte (hlavně, že doletíte), toto nebude představovat problém. Pro ty z nás, kteří to řeší pak doporučuju:

 1. Zjistit, jaké služby nabízí dopravce se kterým opravdu poletíte a to přímo na jeho stránkách
 2. Pokud řešíte pohodlí, pak vám přijde vhod stránka seatguru.com, na které vyhledáte rozmístění sedaček v letadle
 3. Další otázkou je bezpečnost. Tyto obavy se budou vztahovat spíše na některé neevropské aerolinky. Pokud vám přijdou podezřelé, radši si zkontrolujte, že se neobjevují na špatných žebříčcích bezpečnosti. 
 4. Kompenzace: jak určitě víte, při více jak 3 hodinovém zpoždění letu nebo při zrušení letu v kratší době jak 14 dnů před odletem, máte právo na náhradu ve výši až 600 EUR. Příklad: letíte z NY do Paříže. Letenku koupíte u Delty (americký dopravce) ale let bude operován Air France (evropský dopravce). Let bude mít zpoždění více jak tři hodiny a vy máte právo na náhradu ve výši 600 EUR. Pokud byste ovšem letěli s Deltou, pak nárok na náhradu nemáte …

A mám ještě jeden důvod proč je toto zajímavá informace:

V rámci balíčku ČSA Standard máte v ceně oněch 15 kg. Pokud jste ovšem členem věrnostního programu OK PLUS (které je bezplatné), pak vám bude po předložení karty na přepážce ČSA umožněno odbavit zavazadlo do 23 kg. To ovšem platí pouze u letů, které provozují ČSA: je tedy jedno, že si letenku koupíte na webovkách ČSA, že je let označen OK xxxx, důležité je, že vás strčí do letadla Smart Wings a na těch 8 kg navíc tudíž nemáte nárok. Každopádně pro všechny ostatní – pokud letíte s ČSA v rámci oblasti 1, máte s touto kartou nárok na 23 kg, což mi přijde super (k věrnostnímu programu se můžete přihlásit klik zde).

OK Plus 23 kg

Jak vyhledávám letenky já?

 1. Na kiwi.com najdu výhodný spoj za dobrou cenu
 2. Udělám double check na Skyscanner.com – většinou tam najdu levnější spoje
 3. Překontroluju možnosti a spoje na stránkách samotných dopravců
 4. Zjistím, zda v rámci aliance nabízí jiní dopravci letenky na stejný let a zda nejsou výhodnější třeba právě kvůli zavazadlům. Tuto situaci řeším hlavně v případě, kdy mám let s přestupem. U nízkonákladovek pak platím za zavazadla tolikrát, kolikrát nasednu do letadla, což se muže dost prodražit.
 5. Koupím letenky!

Přehled poplatků za zavazadla

Zavazadla poplatky

Letenkové vyhledávače

1. Kiwi.com (bývalý Skypicker)

+ Má geniální vychytávku – neomezuje vaše hledání pouze na konkrétní místa a časy. V nyní už jednoduchém nastavení si můžete stanovit časový interval odletu a okruh ze kterého jste ochotní odletět – přiletět. Například – potřebuju se dostat z Prahy na Kanáry. Jsem ochotná odletět z Prahy + 250 km a doletět kamkoliv na Kanáry. Pomocí dvou kliků nastavím okruh odletu a hledám.

 Vyhledané lety jsou dražší než na domovských nebo i konkurenčních stránkách.

 Nelze flexibilně přidat odbavené zavazadlo. Konkrétně to znamená, že pokud letíte s několika leteckými společnostmi, nemůžete přidat zavazadlo v závislosti na tom, jak to potřebujete. Například pouze na cestu zpátky (na Kanárech jsou super výprodeje), pouze na určitou část letu (letíte s různými společnostmi a každá má jinou cenovou politiku. Např. u Ryanair stojí 20 kg zavazadlo 1050 Kč, u Smartwings můžete po 15 kg přidávat váhu zavazadla po 160Kč/kilo). 

Přes tuto webovou stránku jsem si do této doby nekoupila žádnou letenku (pardón!). Používám ji na vyhledávání nejvýhodnějších letů: nejlepší kombinace cena/výkon. Pak jdu hledat ještě lepší cenu, většinou ji najdu na:

2. Skyscanner.com, Pelikan.cz

Takže vlastně vykradu výsledky, které mi najde KIWI a zadám do Skyscanner.com a Pelikan.cz:

Praha → Valencie:

 • Kiwi: 6 489 Kč
 • Skyscanner: 6 062 Kč

Rozdíl v cenách je v tomto případě je 427 Kč, tedy cca 7%.

3. Tripsta, Vayama, GoToGate …

Hlavně přes Tripstu nakupuju celkem často. Nicméně poslední dobou přestala (stejně jako ostatní) ukazovat jaké zavazadlo je prodáváno v ceně letenky. Například, když jsem si kupovala letenku do VLC, tak jsem netušila, zda je vůbec nějaké zavazadlo v ceně zahrnuto. Volala jsem teda na Tripstu a pán na info lince mi tvrdil, že k letence mám klasických 23 kg. Zajásala jsem a letenku koupila. Po zaplacení mi přišel email s tím, že mám pouze zavazadlo ve výši 15 kg … Tripsta se nabídla vrátit mi peníze. Letenku jsem si nechala, ale takový přístup mě stejně neba … Kupujete si letenku u Tripsty? Tady malý návod, jak zjistíte, zda v letence je alespoň nějaké zavazadlo:Tripsta zavazadla

Odkazy, co se mohou hodit:

ČSA – poplatky za zavazadla – klik zde
Air France – ta má na výpočet zavazadlových poplatků rovnou kalkulačku – klik zde

Jaké máte zkušenosti s rezervací letenek a vyhledávači vy? Našli jste v článku chybu? Napište mi obé do komentářů pod článkem! Díky a přeju všem šťastné návraty!:) Lu

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

18 comments

Jirka 17.8.2016 - 9:21

Zapomněla jsi na http://nejrychlejsiletenky.cz kde mas vsechny akcni lety na jednom miste… ?

J.

Reply
Lucie Radova 17.8.2016 - 9:35

To bude určitě nějaká super služba, hehehe!:) Každopádně nápad super, vyzkouším! Ahoooj,Lu

Reply
Jakub Buřil 17.8.2016 - 9:31

Nějaký názor na AZ AIR? Používám cca rok a nemůžu si vynachválit. Ovšem jen na létání v Evropě a přilehlých zemích.
Ještě bych upozornil na možnost vyhledávání v anonymním režimu. Jinak weby, z mé zkušenosti hlavně Ryan, již jednou vyhledané letenky automaticky zdraží skrze cookies.

Reply
Lucie Radova 17.8.2016 - 9:35

Ahoj Jakube! To anonymní vyhledávání je super postřeh, díky. Už jsem taky několikrát odpozorovala, že se ceny chovaly přinejmenším „zvláštně“. Minulý rok jsem to už nevydržela a koupila letenku do Valencie za 6 500 Kč (každý den to rostlo), kamarádky co letěly stejnými spoji si druhý den tiket pořídily za 4 900 Kč. http://www.azair.cz neznám, ale mrknu na ně!:) Lu

Reply
Peťula 19.9.2016 - 21:44

Naprosto souhlasím, je dobré si vždy vymazat cookies před tím, než člověk koupí letenku u nízkonákladových společností. Mám stejnou zkušenost, že se ceny s každým mým shlédnutím webu zvyšovaly, když jsem si ale vymazala cookies, tak byly úplně někde jinde!

Reply
Hemis 20.9.2016 - 14:10

Co znamená vyhledávání v anonymním režimu???Znamená to vymazat cookies?? Jak to udělám??,díky

Reply
Pavel Chlouba 7.9.2016 - 6:08

Ahoj Lucko, díky za odkaz. Jsem moc rád, že můžu sledovat Tvoje praktické cestovatelské rady.
Pavel

Reply
Lucie Radova 7.9.2016 - 7:15

Pavle, jsem ráda, že jsi rád! Díky za zprávu a měj super den!:) Lucka

Reply
Vladimír Štěrba 7.9.2016 - 11:27

Před asi osmi lety jsem koupil zpáteční letenku do Dublinu za 30€. A dokonce mi na účet asi týden před odletem přišlo 6€, za to že jsem letenku koupil v září na březen. Byla to zatím nejlepší cena.
Teď ale využíváme Europe spezial od DB a jezdíme po Evropě vlakem. Je v něm víc pohodlí.

Reply
Karel 8.9.2016 - 18:08

Ahoj, pro smartphony s Androidem používám na boarding pass aplikaci PassAndroid Passbook viewer https://play.google.com/store/apps/details?id=org.ligi.passandroid.

Reply
Peťula 19.9.2016 - 21:47

Lucko, díky moc za super tipy! Právě jsem díky tobě ušetřila 13 Kč, když jsem si přikupovala zavazadlo u Ryanairu 🙂 Škoda, že jsem o tom rozdílu v cenách, když si kupuješ letenku v Kč nebo v eurech, nevěděla dřív. To by asi i ta letenka stála míň! Je to ale dobré vědět do budoucna 🙂 Budu ráda sdílet na svém FB 😉

Reply
Lucie Radova 20.9.2016 - 9:15

13 Kč! Neskutečné, gratuluju! Mám u tebe půlku malýho piva, hehehe. Děkuju moc za sdílení a hlavně si užij cestování! Lu

Reply
Marketa 9.10.2016 - 17:54

Super užitečný článek! Já osobně používám hlavně anonymní režim, vymazané cookies a poslední dobou azair. Vyhledávání levných letenek je už takový sport, nejlíp nás vyšla letenky do Berlína za 2 eura haha.

Diary of M

Reply
Lucie Radova 11.10.2016 - 8:27

Dobrá práce!

Reply
Pája 18.3.2017 - 23:45

Ahoj,
a co třeba kdybych chtěla vrazit autem do španělska na co si dát pozor???¨
Děkuji za odpověd.
Paja 🙂

Reply
Lucie Radova 21.3.2017 - 9:30

Já po Španělsku autem neřídila, takže nevím, na co si dát bacha. Pendlovali jsme jen mezi Valencií a Jáveou a tam to bylo v pohodě. Na dálnicích se platí mýtné, to je snad jediné jiné oproti ČR. A také, že dálnice jsou hodně kvalitní:) Lu

Reply
Marie Fusselova 13.6.2017 - 13:15

Super tipy dějuji?

Reply
Adéla 28.7.2017 - 10:03

Ahoj,

Prosím mohla bys mi vysvětlit jak je to s tou kompenzací? Píšeš, že pokud bych letěla s Air Delta, tak na kompenzaci nemám nárok.. z jakého důvodu?
Zrovna kupuju letenky do San Franciska z Berlína a zvažuju, jestli si připlatit pár stovek (a složitě vyhledávat) a koupit si letenky u Studentagyncy/pelikana nebo přímo u dopravce United Airlines.

Předem děkuju za pomoc
Adéla

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text