Home Cestovatelské tipy Maroko & digitální nomádi

Maroko & digitální nomádi

by Lucie Radova
10 comments

Maroko bylo hodně dlouhou dobu číslo jedna na mém seznamu zemí, které musím navštívit. Když jsme se v září minulého roku rozhodovali, kam pojedeme nomádit, vyhledala jsem už podruhé v Google Maps Gran Canarii. Byli jsme tam v únoru téhož roku a byla tam děsná zima. Při představě, že tam zase v listopadu klepu kosu v péřové bundě se mi vůbec nelíbila. A tak jsem kurzorem na svém zapatlaném displeji posunula trochu více doprava a hle, Afrika a v ní MAROKO! V Africe přece nemůže být zima ne? 

Může!

Digitální nomádi Maroko

Proč je Maroko pro digitální nomádění super?

  1. Nikdy se tu nebudete nudit. Přes týden můžete po práci surfovat (Essaouira, okolo Agadiru, Sidi Ifni, …). O víkendech pak vyjet na výlety do Sahary nebo na treky do hor.
  2. Jídlo je tu levnější cca o 50% než v Praze. (Pokud jíte s místňáky a chodíte pro suroviny na trh).
  3. Ekonomické bydlení. V Essaouiře (krásná pláž, krásné město, úžasná medina, ideální pro digi nomády) se dá byt sehnat už za 10 000 Kč/měsíc. My bydleli klik zde. Bohužel paní už ubytko hodně zdražila, ale třeba se vám podaří usmlouvat lepší cenu:) Jo a zrovna tento byt měl hodně špatný internet, řešili jsme to vlastní marockou simkou.
  4. Dostupná doprava. Letenky se pohybují od 1.200 Kč (v akci) – po cca 6.500 Kč (a bohužel více). Za těch 6.500 Kč (většinou ne z ČR, kupujeme cca 14 dní před cestou).
  5. Nepotřebujete tu auto. Na severu Maroka až po Marrákeš skvěle funguje vlak, na jihu pak autobusy. Doprava je to luxusní a za super cenu.
  6. Každý den k jídlu čerstvá ovoce a zelenina, které neurazily tisíce kilometrů do Alberta. Malé sladké banány a šťavnaté papriky za pár korun. Vaše tělo si bude labužírovat!
  7. Člověk ušetří spousty peněz za pařby a alkohol.

Jedno z nejlepších míst nejen pro nomádství, ale také cestování, je Essaouira (kde leží?):

IMG_8200

Jak se dostat do Maroka?

Letadlem

Bohužel z Česka nelétá žádný přímý spoj do Maroka. Naštěstí se občas objeví zajímavé letenky na Cestujlevne.com. Jejich dealy bohužel většinou prošvihnu, takže musíme nějaké ucházející letenky hledat sami. Co jsme zatím vypozorovali:

  1. Čas od času je výhodný spoj Praha → Milan (s Wizzair), Milan → Maroko (Rabat, s Ryanair). Nebo: Praha → Řím (Wizzair), Řím → Maroko (Marrákeš, s Ryanair)
  2. Super přímý spoj je Berlín → Agadir s Easyjet (z Prahy do Berlína jsme jeli za 19EUR s Flixbus). Je zajímavé, že tento spoj je momentálně pouze jednosměrný a bohužel se špekuluje nad tím, že ho Easyjet zruší …
  3. Zpátky tedy letíme s Ryanair přes Londýn. Tedy Marrákeš → Londýn, Londýn → Praha. Celkem za zpáteční cestu dáváme 5 500 Kč (letenka + zavazadla!).

Dlouhé přestupy na letištích nám vlastně ani nevadí, dá se odsud často dobře pracovat. Do letadla si už pak bereme jen offline práci:

IMG_8340

Internet na letištích do Maroka

Berlín Schonefeld: v prostorách letiště zdarma a bez omezení.

Mnichov: v prostorách letiště zdarma a bez omezení. Po příletu se dá počkat v Mc Donald, kde internet celkem dobře funguje, ale není 100%. Dobře, občas je naprosto nemožný.

Řím a Milán: připravte si offline práci:)

Spolujízda

Zatím jsem tento koncept nezkoušela, ale možná se vám tip bude hodit. Na webových stránkách Blablacar.cz se dá občas najít auto s řidičem, kteří jedou přímo z Česka (nebo jím alespoň projíždí) a míří do Maroka. Ceny za jednosměrnou jízdu jsem odpozorovala ve výši 3 000 Kč. Což se asi bude líbit hlavně těm, co nemají rádi letadla nebo jedou s hodně velkou batožinou. Anebo si jako Dan chtějí z Maroka přivézt velblouda. Neptejte se mě proč, nevím to.

Ubytování

Bydlení v Maroku může být hodně levné a stejně tak drahé. Výběr je opravdu obrovský. Od super luxusních vil u moře, přes stejně výpravné riády až po kompletně vykachlíčkované byty. My jsme bohužel ještě levné ubytko nevychytali. Asi také proto, že chci bydlet s výhledem na moře a to něco stojí. Ubytování zatím bookujeme přes Airbnb.com. Nijak na něm nelpíme, ale do této chvíle měli nejlepší nabídku. Co mi vadí jsou jejich vysoké poplatky za zprostředkování. Chápu, že z něčeho Airbnb.com musí fungovat a když jedu na pár dní tak mi to nevadí. Několikatýdenní pobyty ovšem rezervaci dost prodraží. Zatím to platíme, ale do budoucna to určitě musíme nějak pořešit.

Ale no tááák. Na terásce se samozřejmě zas tak moc s kompem dělat nedá, ale na ranní brainstorming to bylo geniální. Náš výhled z bytu v Essaouria:

Digitální nomádství Essaouira

  1. V průměru bydlíme v Maroku za cca 40 EUR/noc (včetně veškerých poplatků). Pokud si byt pronajmete na celý měsíc, tak se krásně dostanete i na částky kolem 10 – 12 tisíc Kč/měsíc a určitě i méně. Záleží na sezóně, umístění a vybavení bytu.
  2. Ne vždy internet v bytě funguje. Radši si tedy pronajímáme levnější ubytování a kupujeme si vlastní funkční net (předplacenou simku, více o internetu níže).
  3. Doporučuji mít v bytě pračku. Prádelny ve městech i větších vesnicích jsou, ale mít vlastní pračku (nebo dokonce sušičku) znamená opravdovou pohodičku.
  4. Dejte si pozor na okna v ložnici. Okno v ložnici tu není úplně samozřejmostí a přitom je docela nepříjemné, když tam není. Kromě toho zvláštního pocitu uzavřené místnosti ze které není nic vidět, také nemůžete pořádně v pokoji vyvětrat.
  5. Nedělejte si starosti s hlukem. Maroko je prostě hlučné. Já si vozím dobré špunty do uší a spím jako mimino.   

Do Casablancy jako digitální nomádi s největší pravděpodobností nepojedete. Casa je ovšem centrum businessu v Maroku. Ubytování je tu dražší, my našli trochu levnější variantu v baráčku na okraji města. Toto je naše kuchyně, vlastně typická pro marocké domácnosti ve městech:  Digitální nomádi Casablanca

Doprava

  1. Sever Maroka až k Marrákeši je celkem hustě pokrytý vlakovým spojením. Jízdní řády najdete na oficiální stránce ONCF klik zde.

2. Zbytek Maroka obsluhují autobusy. Jsou pohodlné, jezdí na čas a levné. Jízdní řády opět najdete na stránkách dopravců.  Tedy Supratours – klik zde a CTM – klik zde.

Internet

Před naší první cestou do Maroka jsme řešili hlavně internet. Vlastně jsem se docela bála, že tu bude natolik špatný, že nebudeme moct pracovat. Naštěstí jsem se hodně mýlila! S internetovým připojením v Maroku nebudete mít vůbec žádný problém. Občas máme i lepší internet než v Praze:)

  1. Marocké domácnosti mají kvalitní internet. Ten vytáčený je nejlepší. Normálně si na něm surfuju: pošta, koukání na ČT, Stream, upload, … úplně bez problému.
  2. Byty určené především k pronajímaní mají dle naší „bohaté“ zkušenosti horší net. Respektive pronajímatelé dávají k dispozici modem s předplaceným internetem (na USB). Na týden vám ho většinou nabijí tak maximálně na 4 GB, což samozřejmě ke každodenní práci nestačí. Výpadky jsme tedy řešili koupením vlastního kreditu, z mobilu jsme si pak udělali hot spot. Nemůžu se tedy dívat na videa roztomilých kočiček na FB, ale jinak pracujeme úplně v pohodě. A to i na jihu Maroka v Sidi Ifni.

Internet v mobilu a volání

Pokud chcete v Maroku fungovat i na smartphone, pak určitě neváhejte a kupte si místní simku. Celý proces jejího získání je velmi jednoduchý. Zajdete do obchodu operátora (občas vám simku prodají i v malých tabácích), předložíte pas a řeknete mu, co chcete. Prodavači velmi často umí anglicky, takže nemusíte oprašovat arabštinu:)

  1. Marockých mobilních operátorů je několik. My jedeme na INWI (první prodejna na kterou jsme narazili). Dle naší zkušenosti:
    • INWI (3G): Rabat, Casablanca, Marrákeš, Agadir a okolí, … (určitě i sever země)
    • Maroc Telecom (3G): Sidi Ifni (INWI pouze E – špatné na práci i prokrastinaci na FB)
  2. Kredit můžete dobít snad ve všech obchůdcích s potravinami. Dá se také nabít přes mobil. Nicméně je lepší, když vám ho nabije někdo z prodejců, protože se vám může stát, jako mně, že si místo internetu nabijete volání. Já teď můžu volat asi za 750 Kč po celém Maroku …
  3. Data tu jsou opravdu za hubičku. 4GB/30 dní/50 MAD (1 MAD = 2,5Kč). Takže levnější než v ČR … 

Peníze a výběr z bankomatu

S Dankem se nám v Česku nepodařilo lokalizovat směnárnu, která by vydala marocké dirhamy. Peníze tu v Maroku tedy klasicky vybíráme z bankomatu. Pokud to jen jde, platíme kartou nebo přes internet (ubytování, letenky). Bankomaty jsou prakticky všude. Trochu jsme měli problém vybrat na letišti v Rabatu, což byl pak problém v autobuse, kde jsme si chtěli koupit lístky za Eura (hahaha). Naštěstí nám jeden z marockých cestujících doslova daroval dva lístky na bus. Na letišti v Agadiru jsme vybrali peníze úplně v pohodě.

V Maroku se platí dirhamy (MAD). S Eury, dolary nebo jinou cizí měnou toho moc nenakoupíte (asi v hotelích nebo v hodně turistických obchodech to bude ok, ale to se vás stejně netýká).

Muslimská země

Maroko je úplně normální země Západního typu. Jen je muslimská, takže pár rozdílů se tu najde: 

  1. Ráno vás z tlampače možná bude budit svolávání k modlitbě. Buď se můžete přidat nebo si strčit špunty do uší.
  2. Na trhu neseženete vepřové. Rybí potvory vám to ovšem vynahradí.
  3. Lidé tu jsou hodně v pohodě. Nic není problém a také se většinou nic moc rychle nevyřeší (což samozřejmě nepředstavuje problém).
  4. Holky, ženy, babičky se NEMUSÍ zahalovat. Nicméně na ulicích spoustu zahalených žen potkáte. To ovšem neznamená, že by je do toho někdo nutil. U mladých holek za to většinou může móda. U těch starších pohodlnost a pak jistě náboženství. Po vás to nikdo chtít nebude. Pro vlastní pohodlí doporučuji nenosit ultra krátké sukně a hluboké výstřihy. Místní kluci zájem o ženy umí projevovat dost hlasitě:)

Pokud chcete žít v opravdu malinkém městě, vyrazte do Sidi Ifni. Je tu nádherně! Kde proboha leží Sidi Ifni?

Sidi Ifni, Maroko

Bezpečnost

Na tu se mě ptá hodně lidí. Moc k tomu nemám co říci. V Maroku se cítím naprosto bezpečně. Nikdy jsme se nedostali do nepříjemné natož nebezpečné situace. Když jdu surfovat, nechávám na pláži věci. Tedy ne foťák nebo mobil, ale malé peníze, oblečení. Zatím o ně nikdo neprojevil zájem …  na rozdíl od Barcelony, tam by to bylo hned fuč:) Úplně bez problému chodím sama po městě, cestuji městkou hromadnou, bavím se s lidmi na ulici, …

Essaouira a Muslimové

Jídlo

O marockém jídle se nedá psát stručně. Inspirujte se mým článkem o jídle klik zde a buďte z místního jídla stejně paf jako my!

Hustý džus k obědu? YES!

IMG_1053

Co určitě zažít & vidět

  1. Marrákeš – no comment:) Určitě si ubytujte v riádu!
  2. Essaouira – supr základna pro digitální nomády – pláž, surf, kite, skvělé jídlo
  3. Sidi Ifni – malé městečko na jihu Maroka, hodně poklidné, v sezóně se dá surfovat a výletovat do poušti
  4. Jebal Toubkal, Vysoký Atlas a Berbeři – super na treky (alespoň 4 dny, nejlépe týden a déle) – Jak jsme vylezli na nejvyšší horu severní Afriky – inspirujte se super výletem klik zde

Pokud jste ještě nikdy necestovali přes Airbnb.com – tak klikněte zde – a oba dostaneme na cestování 35 USD:)

Když jsem na cestách, dávám hodně fotek a předevčírem dokonce livestream video, na svůj FB – klik zde. Samo sebou jsem také na Instagramu – klik zde🙂 Budu ráda, když mě budete sledovat!:)

Máte další otázky k digitálnímu nomádství v Maroku? Ptejte se dole v komentářích, ráda všechny dotazy zodpovím. A pokud máte nějaké své vlastní postřehy s Maroka, nenechávejte si je pro sebe! Sem s nimi:)

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

10 comments

Petr 18.4.2016 - 23:45

Ahoj,
jako vždy hromada užitečných informací sepsaná Tvým osobitým čerstvě humorným stylem o hustotě, počítám, tak těch vašich koktailů. Jen ten Danův zelený… z čeho je? Vypadá na hustou hrachovou polévku. 🙂
Je to moc fajn čtení. Těším se na další.

Reply
Lucie Radova 26.6.2016 - 12:35

Petre dekuju!:) Ty kontejly jsou vazne vynalez! Dost mi vsude jinde chybi:)

Reply
Simona 27.4.2016 - 13:01

Essaouira je opravdu super místo, mě se tam také líbilo nejvíc! Projela jsem opravdu celé Maroko až do Dakly pod obratník Raka, Essauria je nejvíc 🙂

Reply
Lucie Radova 27.4.2016 - 15:43

Ano! Je to tu boží, právě tedy dělají novou promenádu a přístav. Za rok to tu bude exkluzivní!:)

Reply
Tomáš 10.6.2016 - 14:00

Musím říct, že mě tento článek opravdu nadchl 🙂 Cestovat jsem začal teprve před pár lety (dovolené u more mě předtím tak nějak míjely), a hned to byla půlroční cesta na Maltu, kde jsem si během týdne našel bydlení a práci. Bohužel jsem docházel do kanceláře, takže času nazbyt moc nebylo. Teď už jsem asi rok zpátky v Čechách, zařídil si práci z domova a už mě to zase někam láká. V posledních měsících jsem četl knihy jako Mnich, který prodal svoje Ferrari, 4 hodinový pracovní týden a podobně. Takové čtivo člověku převrací život naruby 🙂 A to co píšeš na svých stránkách do všeho krásně zapadá. Chtěl bych jet někdy na přelomu srpna/září na 2 měsíce do Maroka a pracovat odtamtud, a proto Ti píšu. Máš nějaké rady ohledně cesty a života tam? Je tam internet takový, že se dá používat skype? Je tam teď, v době uprchlické krize, bezpečno? Jsou ceny opravdu takové, že se tam dá běžně obědvat za 26 korun? A je tam v září vůbec ještě teplo? 🙂
Jak říkám, tvoje stránky, a vůbec tvůj způsob života mě naprosto nadchly a budu Ti vděčný za každou radu. Díky

Reply
Lucie Radova 7.7.2016 - 17:03

Ahoj Tomáši!

Nejdříve ty praktické věci: Internet je opravdu hodně v pohodě, ale občas se musí řešit. Přes ADSL funguje všude, kde jsme byli. V jedné malé vesnici u Agadiru jsme dokonce streamovala v pohodě videa na www ČT … Bohužel ne všude mají ADSL, většinou se jede na simky. Pak je internet ok, ale nedá se moc stahovat, posílat. Nicméně, oba dva jsme byli co se týče internetu v Maroku úplně v pohodě. Vždy se dá situace vyřešit. Například Dan, který potřebuje být hodně v kontaktu s klienty, používá na telefonování Facebook:), říká že je fakt nejlepší:) Interent je levný, tzn. pokud na ubytování nefunguje jak by jsi si představoval, můžeš si koupit simku a volat za své – nebude tě to stát moc peněz a budeš spokojený:)

Co se týče jídla: nejlevěji jsme opravdu jedli za těch 26 Kč = je to jídlo u místňáků, je výborné, ale nedá se jíst každý den. Jinak se ceny za oběd pohybují za cca 50 Kč, dobrá večeře max. 100 Kč. Džusy kolem 12 Kč (pomerančový fresh), všude super expresso (lepší jak v ČR), sladké croissant, bagety – všechno levnější než v Evropě. Pokud tedy chodíš restaurací a obchodů pro místňáky, řekla bych že jídlo je o cca 40 – 60 procent levnější. Vařit si můžeš i sám a to se dostaneš na hodně nízké ceny za super kvalitu jídla (například kilo cherry rajčátek za 12 Kč a tak je to se vším … ).

Bezpečnost: projezdila jsem toho hodně:) a Maroko mi přijde jako jedna z nejvíce bezpečných zemí, co jsem měla možnost poznat. Nikdy jsem neměla špatný pocit z místa nebo lidí. Když jsem jednou nechala iPhona na stole v pouličním bistru tak mě místní chlápek sedící vedle hned upozornil, ať ho nezapomenu a že by mi ho někdo mohl vzít … (asi turista:) Co se týče uprchlíků – mám teď za sebou 14 dní na Balkáně a i ten bych ti doporučila … takže Maroko je úplně v pohodě.

Počasí září – v tu dobu jsem tam nebyla – my byli až přelom říjen/listopad a pak v březnu a bylo teplo. Ale je to trochu jiné teplo. Hodně tam fouká, jako všude jinde kolem Atlantiku. Odhadem bych řekla, že počasí v září bude super – ne moc vedro a ne moc zima.

Na závěr velké díky za super zprávu. Mám radost, že tě třeba inspirujeme na marocko nomádský pobyt! S Dankem určitě doporučujeme, je to zážitek! Asi nejlepší místo je Essaouria – dobrá kombinace pláže, marockého života a evropského zázemí. Pokud bys měl další dotazy, klidně se ptej. Budu odpovídat rychleji. Zdravím z Kanárů, kde je tradiční leháro:)

Lucka

Reply
Rákoska 2.11.2016 - 10:02

Ahoj byl jsem v Sauiře minulý rok 6 měsíců a celkově v Maghrebu už 4 krát a tak nějak sem ho projel komplet. Lecos sem toho už po světe sjezdil ale Maroko se mi za ty leta prostě dostalo pod kůži nejvíc. Místňáci sou sice syčáci a člověk musí vědět jak na ně, ale vše odpuštěno:)

Informací a zkušeností bych měl milión jak kladnejch tak zápornejch ale celkově musí být řečeno: tahle země stojí rozhodně za to!

Tady sem zanechal stopu ohledně mojí poslední cesty:
http://www.ladyvirtual.cz/otazky-pro-vladu-rokoskeho-aneb-hrdinove-online-marketingu/

Díky za článek s konkrétním info myslím že hodně lidem pomůže, ať se daří, třeba se tam někdy potkáme:) Inshalaah

Reply
Lucie Radova 2.11.2016 - 14:19

🙂 Krásně vystiženo, my si teď dáváme od Maroka trochu oddych, ale nemůžu jinak, než souhlasit!:)

Reply
JituMaroko 4.5.2017 - 17:37

Luci, ahoj! Skvělý článek, díky moc. Chtěla jsem se zeptat na zmíněnou bezpečnou, píšeš, že jsi chodila po ulici často sama a bylo to bez sebemenšího problému. Bylo to tak i v jiných destinacích Maroka kromě Essaourie? Např. Marrakesh a potom přes Atlas do historického hliněného městečka Ait Benhaddou, aj. Jedeme dvě holky. Bohužel jen na týden. A další otázka, pardon za nepříjemné téma. Co Maroko a střevní potíže? Dá se to přeží? V Asii jsem nikdy problémy neměla, ale Egypt jsem si protrpěla.

Moc díky za zprávu.

Reply
Lucie Radova 5.5.2017 - 16:57

Ahoj Jitko! Nikde v Maroku jsem neměla problém, pohybovala jsem se po Casablance, Sidi Ifni a já ještě nevím kde … ve dvou holkách bych se určitě nebála. Jen si prostě dávejte bacha, zlí lidé jsou všude:) V Maroku jsem byla dohromady dva měsíce a nikdy jsem střevní problémy neměla. A to jím všechno a všude:) Určitě si to moc užijte, buďte opatrné a budete v pohodě:)

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text