Home Blablacar Cestovatelské tipy: Budapešť

Cestovatelské tipy: Budapešť

by Lucie Radova
14 comments

Já vám tak závidím! Jestli se chystáte do Budapešti, tak jste udělali to nejlepší rozhodnutí. Vážně, toto dvoj město (Buda a Pest) vás nabije na další týdny a týdny. Doporučuju navštívit na jaře nebo v létě, nebo na podzim. Je teplo, od vody příjemně fouká a všechno tak nějak hezky voní. V zimě tu je krutá zima! Na Budapešť si dopřejte klidně tři dny (stejně všechno nestihnete), alespoň se ale nebudete tolik honit.

Cestovatelske tipy Budapest

Kolik to stojí:

Budapešť se pohybuje v podobných cenách jako Praha.

  • Litr vody v supermarketu: 7 Kč
  • 1 dcl vína na zahrádce v centru: 43 Kč
  • Capuccino: 45 Kč
  • Oběd v kantýně 80 Kč
  • Drink v baru: 100 Kč – 200 Kč

Městská hromadná doprava

Lístky na budapešťskou MHD se dá pohodlně koupit v terminálech v metru – a to i s platební kartou!

  • Jednosměrný lístek (přestupy jsou povoleny pouze v metru!) – platný na 80 minut: 350 HUF (zpáteční cesta není povolena)
  • Jednosměrný přestupní lístek: 530 HUF (na přestupu musíte označit!)
  • Blok 10 lístků: 3 000 HUF – dostanete opravdu blok deseti zvlášť vytištěných lístků, vztahují se na něj stejná pravidla jako na obyčejný jednosměrný tiket
  • Koupení lístku v dopravním prostředku: 450 HUFBudapešť v bouřce

Jak se dostat do Budapešti?

  • Letadlem: jediný přímý spoj je s ČSA (a cenově také nejvýhodnější), zpáteční letenka se pohybuje kolem 3 800 Kč (hledejte přes Skyscanner.com)
  • Spolujízdou: vyzkoušeno na vlastní kůži! Cestu jsem vyhledala přes Blablacar. S řidičem jsme ji dali za cca 5 hodin, cestovali jsme přes noc a vlastně jsem se i docela vyspala. Berte ale radši jízdy přes den, v autě je větší zábava! Cesty jsou většinou vypsané na poslední chvíli, nejvíce jich najdete pár dní před odjezdem. Zpáteční cesta vás vyjde na cca 700 – 1000 Kč (záleží na fáru a řidiči). Mrkněte, kdo kdy jede kam klikem zde.

Spolujízda Blablacar

  • Vlakem: zpáteční jízdenka z Prahy se dá sehnat už kolem 1 200 Kč. Tato cena platí, když budete fištróni a využijete pěkných vztahů mezi českými a maďarskými železnicemi. Pokud jedete ve skupině 2 – 5 lidí – pak určitě zvažte City Star slevu. Pokud budete cestovat sami, pak se vám vyplatí Relační sleva do Budapešti. Každopádně čím dříve jízdenku koupíte, tím lépe (resp. alespoň měsíc a půl dopředu – získáte slevu Včasná jízdenka Evropa). Výčet všech slev pro česko-maďarské spoje najdete pod tímto linkem – klik zde. Vlaky jezdí z Prahy, Brna a Ostravy několikrát denně. Ten nejdelší je z Práglu a trvá 6h45m.

Vlak do Budapesti

Co zažít?

1. Městské lázně – relax pro carevnu

Number one a naprosto boží koupačka! Já navštívila ty nejznámější a nejprofláklejší a nesmírně si je užila. Gellért se nacházejí na pár šlápnutí pedálů od centra města. Vstupné je kolem 500 Kč a trochu dražší o víkendu. S sebou si vezměte pantofle – jinak si je budete muset na místě koupit, bez nich vám nebude umožněn pohyb po lázních. Doporučuju taky koupací čepici, bez té se nemůžete koupat v jednom z vnitřních bazénků. Což já vím moc dobře, protože jsem se v tom bazénku koupala a všichni se na mě dost dívali … Na návštěvu lázní si klidně vyhraďte celé odpoledne, s dětmi se tam dá v pohodě vydržet i celý den. Venkovní bazén totiž v pravidelných intervalech spouští mořské vlny. Lázně mají otevřeno každý den od 6.00 – 20.00.

Lázně Gellért
Lázně Gellért najdete zde:

Lázní v Budapešti je hned několik, kamarádka mi doporučovala Király. Ty jsou v tureckém stylu a prý méně turistické. Mapa lázní v Budapešti:

Lazne v Budapesti

Lázně Gellért
2. Zmrzlinaaa

Celý Balkán je posedlý zmrzlinou! Nebudu tvrdit, že v Budapešti najdete tu nejlepší, tu mají stejně v Istanbulu. Ale i tak je možná druhá nejvíc nejlepší na světě. Já si dala naprosto výbornou hned vedle mého ubytování – Damniczki Budapest – FB klik zde. Poručila jsem si dva kopečky (v maďarštině kopce, jeden za 350 HUF) a dost s nimi válčila.

Jsem v polovině!
Zmrzlina Budapešť
Hlava mi z toho šla kolem:

Zmrzlina Budapešť
Tato zmrzlinárna má dobré reference, tak sem házím i mapku, ať k ní nezabloudíte:)

3. Půjčte si městské kolo!

V současné době se po Budapešti můžete kris kros projíždět na 200 km dlouhých cyklostezkách. Město se dokonce umístilo na 13. místě nejpřátelštějších cyklo měst na celém světě! Budapešť si můžete projet s jednou z cyklo tůr nebo si sami na sebe půjčit městské kolo. Já vyzkoušela tu druhou variantu a teď povím, jak na to!

Projezdila jsem na 25 kg těžkém kole celý den. Největší zážitek byla cesta do městských lázní Gellért. Přímo před budouvou je jedno ze stanovišť. Tam pěkně své kolo fáro zaparkujete a až budete mít varhánky na celém těle, tak zase vyparkujete a hurá zpátky!

https://www.instagram.com/p/BGpMHXTlW_3/?taken-by=radova.lucie

Jak na to?

V centru města si určitě sami všimnete velkého počtu stanovišť na městská kola – jmenují se Mol Bubi. Celý seznam stanovišť najdete klik zde. Abyste si mohli kolo půjčit, musíte se nejdříve zaregistrovat. Máte dvě možnosti – buď provedete zápis osobně v kanceláři „BKK Customer Service Centres“ nebo rychlejší varianta – u kolo stanovišť, která přijímají platební karty. Takový terminál pak vypadá takto:

Cyklo stanoviste Budapest
Pokud narazíte na stanoviště, které zrovna karty nepřijímá, nebuďte smutní. V okolí cca 600 m určitě najdete ten pravý ořechový. Postup půjčení je jednoduchý, ale vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Hádám, že nějakou dobu trvá, než se karta zapíše do systému a ten vám pak povolí kolo půjčit. Já už byla pár minut nepříčetná, ale nakonec se mi to podařilo!

  1. Dotkněte se černé obrazovky na stanovišti.
  2. Zvolte jazyk, kterému rozumíte a následujte instrukce – vložte platební kartu a vyplňte telefon a email
  3. Vyberte si počet dnů, po které chcete kolo využívat. Lístky jsou levné, ale systém vám zároveň zablokuje určitou částku pro případ, že byste kolo nevrátili – v případě jednoho dne to je za lístek 500 HUF a za depozit 25 000 HUF. Peníze vám budou odblokovány hned, jak vám vyprší půjčovné (maximálně do několika dnů, já s tím neměla vůbec žádný problém)
  4. V rámci registrace jste uvedli svoje telefonní číslo a email adresu. Jakmile formulář na terminálu odešlete, dostanete smskou pin, který budete zadávat při půjčování na zadním blatníku kola.
  5. V ideálním případě začne zeleně blikat světýlko na jednom z kol na stanovišti, na zadním blatníku kola zadáte své telefonní číslo a pin.

Vysvětlivky pro hlášky na kole:

***T/VAGY KÓD*** Vložte celé své telefonní číslo, tak jak je uvedeno na ve vaší SMS. Klikněte na OK.
**PIN** Nyní vložte 6 místní PIN kód, který jste také dostali do SMS. Příliš s tím neotálejte, máte na to jen pár vteřin.

Po té, co naťukáte čísla a kódy se objeví *VARJON* (čekejte)

Pokud budete úspěšní, objeví se hláška BIKE RENTED a vy uslyšíte hlasité cvaknutí zámku. Pak můžete kolo vytáhnout z doku a vesele si začít jezdit.

Pokud něco pokazíte (nebo si z vás systém bude chtít dělat prču), tak začne blikat hláška BIKE NEM BERELHETŐ (Kolo nemůže být vypůjčeno.)

Z vlastní zkušenosti: pokud se vám toto stane při prvním zapůjčení kola vůbec, pak doporučuji počkat alespoň půl hodiny. Nejspíš dochází k synchronizaci vaší karty s celým systémem a to nějakou dobu trvá.

S následným půjčením kola jsem měla problém i na stanovištích, která nepřijímala kreditní kartu. Zde kolo vrátit můžete, ale asi vám nepůjde půjčit. Nebojte se, stanovišť s terminálem na kreditní kartu je v celém centru spousta. Jsou to ty, s červenou ikonkou (klikněte na obrázek a v novém okně se otevře mapa se všemi doky).

cyklo-stanoviste-budapest

Po registraci:

Další půjčování kola je jednoduché. Už nikam nemusíte strkat svou kreditní kartu. Na kole stejně jako při prvním půjčení zadáte své telefoní číslo a pin.

kolo-budapest

Kolik stojí půjčení kola?

Pokud se budete registrovat přes kreditní kartu, máte tři možnosti – půjčení kola na 24 nebo 72 hodin a pak na celý týden. Těch 500 HUF platíte za půjčovné na jeden den. Abyste neplatili v ten den žádné další poplatky, můžete mít kolo půjčené v kuse pouze 30 minut! Za 29 minut ho tedy zaparkujete do jednoho ze stanovišť a zase si ho klidně znovu půjčíte. Pokud byste ho po půl hodině nevrátili, budete platit! Kolik přesně?

cenik-pujcovne-kola-budapest

Depozit je stále stejný: 25 000 HUF (cca 2 000 Kč). Tyto peníze vám budou pouze blokovány na účtě.

cenik-pujcovne-kol-budapest

Zaregistrovat se můžete také online – klik zde (svůj Bubi pass, si ale budete muset stejně vyzvednou na pobočce … )

A pak by se vám mohl hodit ještě tento link – aplikace na Bubi MOL kolo – Android nebo iOS.

4. Udělejte si fotku před Parlamentem

Budova Parlamentu s vámi a žlutou tramvají. Kompozice jak blázen!

Parlament Budapešť5. Bloumejte mezi památkami aneb TOP5, co byste vážně měli vidět

  1. Budínský hrad – každé správné město má mít svůj hrad. Při mé poslední návštěvě jsem vynechala, protože jsem ho navštívila před 13 lety se středoškolským zájezdem. Jeli jsme v prosinci, byla hrozná zima a vůbec mě to tam nebavilo. Nebuďte líní jako já!
  2. Széchenyi Lánchíd (Széchenyiho Řetězový most) – projeďte se po něm na kole, občas budete táhnout, ale je to zábava!
  3. Na hrad se dostanete pozemní lanovkou Budavári Sikló, která byla otevřena v roce 1870. Následně ji ale zničili Náckové svýma bombama za druhé světové a tak byla znovu otevřena až v roce 1986. Propojuje řetězový most s Budínským hradem. Na fotkách vypadá dobře, ale ve skutečnosti to je trochu turistická nuda. Takže fotky jo, jízdu ne:) Minutu a půl dlouhá cesta stojí 100 Kč, přijďte brzy ráno, jinak na ni budete čekat hodinu. Otevřeno každý den od 7.30 – 22.00 Více info na ofiko stránkách lanovky – klik zde.
  4. Rybářská bašta (Halászbástya) – tady jsme také byli s mými středoškolskými puberťáky. Je odsud nádherný výhled na město plus super fotky přes klenby! Jen si musíte odmyslet ten šílený Hilton hotel za baštou. Nebo ho pak ve Photoshopu odstranit.
  5. Promenáda kolem řeky – nejlepší je si vše projet pěkně na kole. Ať vás pak večer nebolí moc nohy.

A takovou fotku Rybářské bašty si uděláte, když vstanete v šest ráno (a budete mít velký štěstí:)

Budapest, Fischerbastei, Panorama ber Budapest,

Tipy jak ušetřit

1. Na obědy do kantýny!

Minimálně v pracovní dny se dá naobědvat za pár Hufů místních bistrech a barech. Jídlo nevypadá nijak lákavě, ale je vážně dobré! Na výběr je většinou rýže, brambory, maso v omáčce a pak několik smažených pokrmů. Oběd ovšem začněte vydatnou polévkou! (Cena za menu: 890 HUF, cca 80 Kč).

Bistro Budapest

Kantýnu Kamra Ételbár najdete tady:

2. Vařte si sami!

Už se opakuju, když to by byl hřích nenakoupit na místních trzích hromady jídla a pak ho u dobrého vinka všechno spořádat. Ze španělských marketů si pokaždé sednu na zadek, ale ty maďarské jsou extra třída. Prodávají tu zeleninu a ovoce, kterou v Praze dostanete snad jen v Holešovické tržnici. A ta rajčata tu chutnají vážně jako rajčata. A ta cibule je opravdu pálivá. A ty meruňky jsou sladké jak med! Ceny tu jsou podobné jako v Česku. Výsledkem obyčejného salátu s olejem a solí však budete ohromeni.

Centrální Market
Vyhlášený trh je samozřejmě ten v centru – Mercado Central Központi Vásárcsarnok (Central Market Hall). Je otevřen od pondělí do pátku: 9.00 – 18.00 a pak v sobotu od 9.00 – 15.00. V přízemí se pohybují hlavně místňáci, nakupují zásoby zeleniny a ovoce. V prvním patře jsou stánky se suvenýry a s hotovým jídlem. Rozhodně tu musíte zkusit vyhlášený langoš!

3. Bydlete v centru

Již několik let se mi daří samu sebe přesvědčit o tom, že bydlení v centru je ekonomicky výhodné! Na Budapešť to moc neplatí. MHD tu je levné a vzdálenosti nejsou tak strašné jako v Paříži nebo Londýně. Když ale budete bydlet v centru, město si mnohem víc užijete, tím pádem budete šťastnější a nebudete muset sníst tolik čokoládový zmrzliny. Takže ušetříte. To mi věřte, já mám na to školy. Kde doporučuji bydlet? Celé centrum je krásné, se širokými boulevardy, zelení v ulicích a architekturou, kterou ani v Praze neuvidíte! Já zůstala v části Buda, u nesmírně milé paní Zity. Přestože jsem do města přijela v sedm ráno, čekala na mě v bytě s výbornými třešněmi. Za dva dny jsem odjížděla až odpoledne, ani tehdy mě nehonila. Toto mám právě ráda na krátkodobých pronájmech. Když to budete potřebovat, určitě těchto „early“ a „late“ check-in využijte (tím zase strašně moc ušetříte:). Byt paní Zity – klik zde a pokud jste ještě nikdy necestovali přes Airbnb.com klikněte zde a dostanete na první Airbnb.com dobrodružství 25 USD!

3 tipy pro ubytko přes krátkodobé pronájmy:

  • vybírejte ubytování s pračkou a pokud možno i sušičku, nebudete muset balit velký kufr, vše pohodlně přes noc vyperete a usušíte
  • byty bez hodnocení jsou i o 50% levnější, využijte toho!
  • nenašli jste nic na Airbnb.com? – zkuste podobné Wimdu.com.

Odkazy co se mohou hodit:

  • Spousty zajímavých informací přináší blogy od místňáků – např. klik zde
  • V centru města budete těžko hledat obchody typu H&M, Zara, apod. – naštěstí jsou schované ve velkých nákupních střediscích dál od centra. Ceny za oblečení mi přišly úplně stejné jako v ČR, takže nic moc … Jedno z center se jmenuje WestEnd City Center:

Pro další postřehy si budu muset znovu zajet! Pokud máte vy nějaké osobní tipy nejen na místa, ale hlavně dobré kavárny, bistra, bary, … sem s nimi! Jooo, málem bych zapomněla, tady je můj poslední tip, úžasný 360°bar.

Budapešť bar 360

A tady je to taky super, kdyby nepršelo, je tu narváno!

Budapešť kam večer

Pište mi do komentářů pod článkem, zajímá mě všechno, chci se brzy do Buda i Pešti vrátit! Díky a ahoj!

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

14 comments

Dominika Bejrová 11.8.2017 - 9:53

Lucie,

musím vám říct, že vaše cestopisy jsou mi velikou inspirací a jedu jenom podle vašich doporučení 🙂 Paráda! Děkuji 😉

Reply
Lucie Radova 21.8.2017 - 13:56

Děkuji! To mám obrovskou radost! <3

Reply
Cestovanibezhranic.cz 27.3.2018 - 21:31

Tomu se říká pořádně obsáhlý článek 🙂 Dáváš velkou inspiraci k cestování

Reply
Jirka 31.5.2018 - 17:19

Ahoj Lucko, tvoje cestovatelské tipy jsou fakt bezkonkurenční…. díííky za ně 🙂 jinak jsem ti poslední měsíce v patách. Nedávno jsme byli na tvé tuk tuk přednášce v Hradci- super 🙂 minulý týden jsem koupil letenky a v září beru 10 studentů do Porta na Svatojakubskou pouť. A nakonec- v červenci s manželkou a našim ročním prckem jedem na 2měsíční cestu po Balkáně. První dny v Budapešti- info zase čerpám u tebe 🙂
Měj se fajn, přeju pohodový léto a ještě jednou díky

Jirka

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 11:54

Jeee, to mě moc a moc těší! Užívejte!:)

Reply
Míša 26.6.2018 - 15:31

Všechno jsem si to naklikala do Trip Advisor a za tří týdny pojedu podle plánu 🙂
Teda jestli první den nezůstanu hned na tom trhu celé tři dny!

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 11:52

Hehehe, to mě těší!:)

Reply
Daniela 14.8.2018 - 22:03

Ahoj,

chtěla jsme se zeptat, když bych si chtěla půjčit kolo na týden, platím pouze 2000 HUF, ale musím ho vracet do stojanů? A nebo jak to je, děkuji:-)

Reply
Lucie Kožnerová 5.9.2018 - 16:24

Ahoj Luci, tvůj článek je skvělý. Hodně jsem se zasmála, a to i nahlas a beru ho jako inspiraci pro můj výlet do Buda v říjnu. Jedu ve skupině 2 dosp + 4 děti 🙂
Myslíš, že bys mi dala tip na nějaký one day trip mimo Buda? Nebo over night? Co bychom za tu dobu mohli vidět? Jet na Balaton? nebo jiné lázně? Nebo něco úplně jiného? Mooooc děkuju a přeju hodně krásných cest. Luci

Reply
Jakub 16.11.2018 - 11:15

Zdravím,
mohu se zeptat, jak je to s časovou jízdenkou na 72 hodin? Pokud si ji zakoupím, nemusím už nic dalšího řešit? Jen si jednou ,,pípnu,, a hotovo?
děkuji za radu 🙂

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 9:36

Ano:) Ale raději se ještě ujisti na místě, ke změnám občas v životě dochází!:) Užij si to!:) Lu

Reply
Jakub 30.7.2019 - 9:49

Krásně napsané, měl bych otázku rozhodli jsme se s ženou, že bychom zajeli do Budapeště na prodloužený víkend, když jsem na ČD dal hledat zpáteční jízdenku, vyjížděli mi ceny 3500.- Kč za osobu, nevíte jak je to možné? Nutno dodat, že jsem dal odjezd až v září, takže v dostatečném předstihu, budu rád za jakoukoli radu jak pořídit levně jizdenky, děkuji

Reply
Lojzík 30.12.2020 - 10:16

skvěle shrnuto ! 🙂

Reply
Mirek 24.10.2021 - 12:36

Dobrý den Lucko, píšete to moc hezky, tyto informace přesně potřebujeme před cestou – teď do Budapešti, jezdíme obytným autem, tak některé věci vidíme trochu z jiného pohledu :-), s názorem na zmrzlinu ale nesouhlasím, v Istanbulu nám nechutnala vůbec, podle nás je nej v Itálii, v Chorvatsku, v Anglii byla vynikající také :-).

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text