Home Cestovatelské tipy Technika, kterou tahám na cesty

Technika, kterou tahám na cesty

by Lucie Radova
1 comment

Dost často se mě ptáte, jaké technické vymoženosti s sebou vozím na cesty. A protože mě baví čas od času si na jednu kupu dát ty svoje miláčky, voilà tady to máte!

Trochu to od poslední doby nabylo:) Nejzásadnější je zrcadlovka, kterou si půjčuju od Nikonu. Tentokrát se mi podařilo vyprosit tělo D750 a jsem z něj naprosto nadšená. Navíc s objektivem Nikkor 14 – 24 mm (ano to je ten, který vám dělá neskutečně dlouhý nohy:). Tento zoom mi vyhovuje, protože při 24 mm je obraz zdeformován minimálně a tak se s ním dá pěkně pracovat. Samozřejmě je pak fajn mít (hlavně na focení) nějaký pěkný zoom objektiv (mám dobrou zkušenost s Nikkorem 28 – 300 mm).

 

 

Na co natáčím obraz

NIKON

Proč D750? Tři hlavní důvody: obraz, zvuk a práce s tělem. Zatím jsem nenarazila na žádný kompromis, kromě toho, že jsou prostě zrcadlovky těžký. Protože na Nikona fotím i natáčím, jsem trošku náročnější na schopnosti foťáku. Při natáčení potřebuji nastavovat v live preview jak čas, tak především clonu. To D750 umí a je to obrovská pomoc. Řekla bych, že samozřejmostí je jack vstup pro mikrofony a zároveň i sluchátka. Zvuk nahrává skvěle (což u levnějších modelů foťáků může být problém – a to nemyslím jen Nikon – dejte na to bacha!). Protože občas natáčím samu sebe, potřebuji funkční auto focus – taky funguje!

Trochu si pohrát s realitou:)

S objektivy si můžete hrát, pro mě je základ 50 mm a pak objektiv s větším zoomem. Širší objektivy miluju, jen kdo to má všechno tahat?:)

Já už to ani nepočítám, a tohle má odhadem kolem 15 kg:

GoPro

Já mám takového dědečka, kterého jsem navíc ukradla Dankovi. Tuším, že to je HERO 3, ta nejvyšší řada.

iPhone 6

Používám čím dál tím méně, nejsem spokojená s výsledným obrazem, který se často cuká. Na stabilní záběry, časosběry nebo naopak zpomalené sekvence je velmi dobrý. Nevýhoda je také ta, že se dá používat jen hlavní objektiv, ten na selfíčka má špatnou kvalitu obrazu.

Mavic Pro – můj létající kámoš. Jenom si hrajem pro legraci, žádná práce:) Je blbuvzdorný, tak máme docela dobrý vztahy.

Jak jsem se poprala se zvukem

Omg, začátky byly hodně špatný. Nejdřív jsem natáčela jen na směrový mikrofon od Rode. Ten vlastně nebyl vůbec špatný, jen je to prostě klasický směrák. Na krátké rozhovory, když moc nefouká (proto jsem pořizovala i mrtvou kočku), je úplně v pohodě. Spokojená jsem ale samozřejmě nebyla, tak jsem si začala půjčovat bezdrátové mikroporty od Sennheiser. Ty jsou super, jen pronájem byl drahý a já nechtěla investovat 20 tisíc do nových portů …

Tak jsem si pořídila Rode mikrofon smartLav+, což je jen „klopový mikrofon“ za asi 1000 Kč. Rode sliboval, že budu mít skvělý zvuk, stačí ho strčit do iPhonu a zvuk nahrávat v jejich aplikaci. Bohužel jsem z něj dostala jen plechový zvuk, iPhone záznam zvuku asi prostě nedával.

V té době si můj Danek pořídil pro nahrávání online kurzů tuhle raketu:

 

Tak jsem dostala geniální nápad. Prostě rozhovory budu natáčet na tuhle krávu. Vůbec se o to nepokoušejte. Naštěstí jsem takhle natočila jen dva rozhovory do Objektivu a bohužel se z toho důvodu muselo i dost krátit (pardon Petře ze Surfoffice a Roberte!:).

No což, chybami se člověk učí a když KONEČNĚ Rode přišel s cenově vstřícnou variantou bezdrátových klopáků, musela jsem hned mít. Díky RODE Link Filmmaker Kit mám konečně zvuk v pohodě. Ale jak jsem psala výše, je dost zásadní na co zvuk nahráváte. Pokud například nemáte tak dobrou zrcadlovku nebo kameru, pak doporučuju natáčet zvuk na rekordér od firmy Zoom. Já s nimi nemám zkušenost a ty lepší nejsou moc levné, ale co jsem pochopila, dá se nahrávat i na ucházející diktafon.

Na fotce také vidíte vedle portů dva krátké kabely. Jeden propojuje přijímač mikroportů se zrcadlovkou a když na něj nasadíte ten druhý kabel (redukce RODE SC4 0.1m), tak můžete přijímač propojit s iPhone a ten mobil strčit do Osmo mobile a vysílat třeba klidně i živé vstupy na FB se super obrazem i zvukem. Jsem to ale fištrón!

Další vychytávky

Osmo mobile od Dji – je to taková stabilizační tyčka, uvnitř je motůrek, do kolejniček strčíte svůj mobil a pak natáčíte hladké záběry. Osmo má i další fajn funkce jako jsou následování objektu, časosběr (i v pohybu). Co mě ale štve, že iPhone 6 prostě občas nedokáže pobrat všechnu tu krásu a obraz se tak jako zvláštně vlní. Dělá to i klasické Osmo s kamerkou … Tohle mi dost vadí a trochu mě to odrazuje od natáčení …

Powerbanka – Powerseed 10 000 mAh. Bez kapesní elektrárny bych se neobešla. Je sice děsně těžká, ale ta její velikost a kapacita mě naplňuje neskonalým pocitem bezpečí.

Stativy – ten se třema nohama od Velbonu, ten s jednou nohou od Manfrotta. Tohle nemám moc dobře vyřešené, oba se trochu sypou a jak je nemám moc ráda, tak je tolik neřeším.

Zálohovací disky – alespoň jeden, dva jsou ideál. Zálohovat, zálohovat, zálohovat!

A jak řešíte svou techniku na cestách vy? Napište mi to do komentářů, díky!:)

Foceno na Nikon D750 a Nikkor 14-24 mm.

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

1 comment

Michal 3.7.2017 - 4:14

Vzhledem k tomu, že chodím většinou pěšky po severských krajích (či našich horách), kolikrát bez cest, všechno táhnu na zádech. Musím vydržet týden či dva bez kontaktu s civilizací – takže musím všechno řešit formou kompromisů, protože stan, spacák, jídlo na 10 dní, technika a spousta dalších věcí by neměla vážit víc, jak 25-30 kilo. Patnácty kilo techniky je nedosažitelný luxus. Dřív jsem taky tahal DX zrcadlovku od Nikona, dneska jsem si koupil ultrazoom od Panasonicu (Leicy) + nějaké to Hero, powerbanku atd. Pochopitelně to je kompromisní výbava, jenomže já tvrdím, že pěkný fotky se dají udělat skoro na všem – třeba i na blbym starym ruskym Lomu (zkušenost). Jenom člověk musí vědět, co ta technika umí, využít její schopnosti do mrtě a nechtít to, co už neumí. No a ultrazoom Lumix od Panasonicu je přece jen kapku lepší, než Lomo.
Naštěstí mě nic nenutí natáčet filmy pro televizi a rozhovory pro rádio.

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text