Home Cestovatelské tipy Cestovatelské tipy: Co dělat na HAVAJI – Oahu

Cestovatelské tipy: Co dělat na HAVAJI – Oahu

by Lucie Radova
1 comment

Mávám ze své druhé cesty kolem světa! Udělala jsem si takovou menší tour po USA. No tour, týden New York, týden Los Angeles a tento post píšu z letadla, které právě vzlétlo z letiště v Honolulu a směřuje do Japonska. Původně jsem chtěla letět z LA rovnou do Asie, ale nedokázala jsem si představit, že bych strávila 15 hodin v letadle. Za 15 hodin doletíte na Měsíc, ne? Tak jsem si udělala zastávku uprostřed Pacifiku a děcka, povím vám jedno. Havaj je nejlepší místo na celé planetě.

Mít tak Havaj každý den … Pláž s výhledem na Waikiki

Nechápu proč lidé cestují všude po světě, když existuje Havaj! Jestli budu věřit, a já v to věřím, že konkrétní místo z vás může udělat lepšího nebo horšího člověka, pak Oahu ze mě udělalo nejlepší možnou verzi. Anděla. A ta nejlepší věc na tom je ta, že mě to nestálo vůbec žádný úsilí. Ráno tě probudí sluneční paprsky, v lednu. Pak si uděláš smoothie z lokálního ananasu (nechutně sladkej), hrušek a vymačkaného pomeranče, co vyrostl v Kalifornii. Celý to vypiješ a cítíš se jak Angelina Jolie, když ještě randila s Bradem. Pak si autem jedeš pro ledový kafe. Řidiči ti dávají přednost, přestože tím blokují ostatní řidiče. Paní v kavárně se na tebe usmívá, ptá se jak se máš, počká si na odpověď. Jsi z toho trochu zmatená, tolik pozitivní energie může člověka ze střední Evropy i zabít. Držíš se. No a pak jedeš k moři. Pláže jsou čistý, moře čistý, teplý a všichni okolo se usmívaj. A pak jdeš na trek a máš pocit, že sis musela šňupnout, protože tolik odstínů zelené bys identifikovala jen s medvídkem z Bogoty. Všichni se usmívaj …

Havajské ostrovy

Jak všichni víme, havajských ostrovů je více, a protože teď nemám wifi, tak vůbec netuším kolik jich je, nicméně já jsem stejně byla na jednom jediném, na Oahu a o něm vám řeknu úplně všechno.

OAHU! 

Má hlavní město Honolulu (HNL). Co potřebujete vědět: jsou tu překrásné treky, je tu stejně draho nebo levněji jak v NYC nebo LA (takže draho, ale nic, co byste nepřežili). Není naprosto pravda, že když zůstanete na Oahu, tak si neužijete Havaj. Pokud máte jen pár dní, jako já, tak zůstaňte na ostrově, neutrácejte svůj čas za přesuny a budete happy jak dva grepy. Zároveň doporučuju vypůjčit si auto a bydlet v Honolulu. Já bydlela v Kauila, která má překrásnou pláž. Většinu času jsem ale stejně přejížděla na stranu k Honolulu, ať už kvůli trekům nebo nákupům.

Na Havaji teď děsně frčí nový superfood – acai. 

Půjčovna auta

Mít vlastní auto na ostrově je naprosto boží věc. S vlastním fárem tu toho za den stihnete jednou tolik, než když byste se pohybovali autobusem. Ať už treků nebo lážapláža.

Auto jsem si pronajala od ADVANTAGE RENT a zatím je teda můžu jen chválit (až na jednu moji pitomost). Půjčili mi krásný bílý auto, tuším KIA, řídilo prakticky samo a vyšlo mě na 26 USD na den. Vyzvednutí na letišti trvalo asi 15 minut, vrácení pak minutu. Jedinou blbost, kterou jsem udělala je ta, že jsem souhlasila s režimem plné nádrže. Tedy, že za mě autopůjčovna doplní tank. Nedošlo mi totiž, že mi nebudou účtovat reálně spotřebované litry, ale kompletní nádrž. Za necelý týden jsem projela sotva půlku. Tak samozřejmě jsem se pak snažila benzín z nádrže vycucnout, ale šlo to hrozně blbě …

Kolik to stojí

Havaj je podobně drahá jako New York nebo Los Angeles.

Voda: voda z kohoutku je pitná! V obchodě za 1,5 litru dáte min. 1 USD

Víno: nejlevnější lahev, a ne vůbec špatnou, jsem koupila za 4 USD, jinak okolo 13-15 USD a výš

Kafe: 4 – 5 USD

Sklenička vína v baru: 13 USD

Gin & tonic: 13 USD

Jídlo u stánku: 5 – 15 USD

Potraviny: všechno je tak o 50% dražší než v Česku, na první pohled to vypadá hrozně, ale na Havaj se nestěhujete, tak prostě budete příští měsíc trochu míň kouřit, pít a kupovat pičoviny.

Krevety na česneku nebo kokosu, ty prostě musíte ochutnat. Nejlépe v jednom z foodtrucků!

Výlety & treky

Za pět dní jsem dala čtyři treky. Normálně jsem línej člověk, ale kluci z Outdoortripu mě dost honěj (jsem chudinka, já vim). Na dva z nich bych se už nevrátila, ty ostatní dva byly ovšem fantastický.

Diamond Head Trail

Všimli jste si na mapě Oahu obrovského kráteru na jih od Honolu? Tak přesně tam vede Diamond Head Trail. Jde o přibližně 27,5 minuty dlouhý výšlap na vrchol kráteru, kde je do svahu vestavěná soustava bunkrů. Z vrcholu je skvostný výhled na Honolulu. Samo o sobě je to zajímavé místo a díky tomu, že je tak blízko hlavnímu městu ostrova, je zavalené turisty. Když se tam vydáte v neděli v 9:30, ta si zažijete slušný dvouhodinový Václavák. Hádám, že ve všední dny a mimo špičku (zkusila bych východ slunce), to nebude tak hrozné. Největší zklamání pro mě bylo to, že jsem si nemohla kráter celý obejít. Za mě tedy nic moc a jestli půjdete vy, tak vyrazte brzy ráno. Nebo si výlet nechejte na konec dne, kdy bude hezkým zpestřením mezi pláží a večerním drinkem.

Malé info:

Otvírací doba kráteru: 6.00 – 18.00 (poslední návštěvníci jsou vpuštěni v 16.30)

Vstupné: 1 USD/osoba nebo 5/USD auto (vstupné za celou posádku auta a to včetně místa na parkování)

Autobus: nejbližší autobusová zastávka je Diamond Head Rd, jezdí sem busy 9, 23, 24.

Makapu’u lighthouse trail

Pokud zabloudíte na jih ostrova, tak si ušetřete hoďku až dvě na tuhle malou procházku k majáku. Od parkoviště k vrcholu vede široká asfaltová cesta, po které proudí davy všech věkových kategorií. Od kočárků po babky s holí. Dobrá zpráva je ta, že je cesta přístupná kdykoliv, takže když se sem vydáte na východ slunce, věřím, že tu potkáte je pár podobných nespavců, jako jste vy.


Na vrchol Wiliwilinui ridge trail

A tramtadadá. Dostáváme se k báječným dvoum trekům. Ten první je jednodušší s překrásnými výhledy. Užijete si na něm hoďku a půl stoupání (po něm budete mít krásnej zadek na pláži:).

Veškeré potřebné info:

 1. Pokud jedete autem, tak doporučuji začít trek, co nejdříve. Auto budete parkovat v rezidentské čtvrti, do které přes závoru vpouští jen omezený počet aut. Výlet vám zabere i se zpáteční cestou maximálně tři hodiny. Nejbližší autobusová zastávka z Honoluju je vzdálená 45 minut chůze od začátku trailu. Jede sem 23, můžete pak přestoupit na 235 a vystoupit na zastávce  Alaweo St + Laukahi St.

2. S sebou si vezměte dostatek vody, oříšků a čokinu!

Olomana trail

Jeden z nejvíce nebezpečných treků na Havaji (trochu jim tu padají lidé a málokdy to přežijí … ). A za mě nejkrásnější výšlap za poslední dobu. Olomana trail vede přes tři vrcholy. Na ten první jdete celou dobu strmě vzhůru skrz deštný prales. Cesta se postupně zužuje. Asi tak po hodině chůze si uvědomíte, že na obou stranách cesty je vlastně docela velký sráz, který fikaně zakrývají na první pohled nízké stromy a keříky. Musíte si zapamatovat, že za žádných okolností NESMÍTE SEJÍT Z CESTY. Jděte jen tam, kde je cesta vyšlapaná. Přestože to může vypadat jinak, tak všude mimo cestu může být propast a keře vás v sešupu dolů nezachrání. Výstup na první vrchol trvá cca 1,5 hodinu.

Ten druhý je prakticky hned v závěsu. Opravdový oříšek představuje ten třetí. K jeho začátku se nejdříve budete muset „slanit“ a teprve pak, po opravdu úzké cestě, začít šplhat na vrchol třetí. Protože jsem tenhle výlet šla sama, otočila jsem své dobývání posledního vrcholu přibližně v 1/3. Bylo to ve chvíli, kdy už poměrně hodně foukalo a nárazový vítr mě občas hodil do místa, kam jsem úplně nechtěla.

UPOZORNĚNÍ:

Chodit po horách sama je za všech okolností špatný nápad, ale když hodně cestujete sami, tak tohle riziko občas na sebe vezmete. Většinou spoléhám na to, že dříve či později na cestě někoho potkám a že mě když tak zachráníJ. Je fakt, že tento trail moc frekventovaný není. Což je super! Prvního horala jsem potkala až po hodině a půl. Když jsem sama v horách tak dělám ještě jednou věc, která má spíš placebo funkci. Ale když je v pohodě hlava, tak se nic nestane, žejo:). Celou dobu jsem se svým klukem sdílela svoji polohu na Google Maps. Hlídal mě z Prahy a dostal instrukci, že když se nebudu dlouho hlásit, tak má volat 911:).

Sama v pralese

Důležité info:

  1. Za ŽÁDNÝCH okolností nechoďte mimo cestu.
  2. Nikdy nevěřte lanům, která si neuvážete sami. Na tomto trailu jich je hodně, uvazují je většinou místňáci a nikdo za ně oficiálně nenese zodpovědnost. Lana nejsou udržována. Spíš, než záchranu berte lana jako podporu. Před tím, než se na ně budete chtít spolehnout, tak za ně aspoň pořádně zatáhněte a trochu je vyzkoušejte.
  3. Pokud přijedete autem tak za žádných okolností neparkujte na začátku trailu (tzn. nikde v okolí Loop street). Vaše auto bude odtaženo:)
  4. Dostatek vody a čokolády s sebou!

Máte neodolatelnou chuť na zážitky? Mrkněte na stránky mých kamarádů. Najdete na nich pečlivě vybrané zážitky z celého světa!

Další fajn odkazy:

 • Ubytování jsem měla přes Airbnb, pokud se na něm budete prvně registrovat, tak můžete přes můj link. Dostanete tak na první rezervaci přesně 725 Kč slevu!:) – klik zde
 • Treky jsem plánovala podle článku kluka, který na Havaji žil dva roky, doporučuju přečíst!:) – klik zde

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

1 comment

Michal - Obzory 10.6.2019 - 15:50

Díky za fajn trip report a tipy na treky! Hawaii obecně je opravdu jedno z nejkrásnějších míst na zemi..ta kombinace zvrásněných, svěže zelených, sopečných kopců a blankytného oceánu plného života a dokonalých pláží..to se jednoho jen tak neomrzí.

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text