Close

Cestovatelské tipy: Pouť do Santiaga de Compostela

Abyste se nemohli vymlouvat, že nevíte jak na to. Svatojakubská pouť – dobrodružství, které začíná za dveřmi vašich domovů. Kdo má líné nohy jako já nebo krátkou dovolenou, nechť se k cíli přiblíží dopravním prostředkem. Vyrazit můžete kdykoliv, to vám garantuju. Já vyšla v nejméně doporučovanou dobu – 31.12.2015. Lilo jako z lavoru úplně celou dobu. Byla jsem mokrá naprosto, stále, furt. A tím furt myslím, furt. A bylo to to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat … 

Trasy

Do Camina vedou desítky cest z různých koutů Evropy. Myslím těch více méně oficiálních, značených tras podél kterých jsou i nějaká ubytování. Já jsem se rozhodla vyjít z Oporta (Porto) a následovat Camino Portugués. Pokud se rozhodnete stejně, pak moc doporučuju alespoň první den jít kolem oceánu. Nemohla jsem si přát lepší začátek cesty.

Trasy Santiago de Compostela Galicie

 Trasy do Compostely v Galicii

1. den bylo nádherně:

Camino Portugués Costa kolem moře

Pak se to trochu zvrtlo:

 Pouť do Santiaga de Compostela

Camino Portugués

Počasí

Vyrazit můžete kdykoliv. Jen pamatujte, že v létě je na cestě v určitých částech hodně velké vedro a v zimě zase celkem dost sněhu (Camino Francés). Já vyšla 31.12.2015 a ano, skoro nikoho jsem na cestě nepotkala, protože furt pršelo jak blázen. Nelituju jediného dne na Caminu. Díky té děsné prudě, co furt padala z mraků jsem potkala úžasné lidi, kteří se přes noc stali mými přáteli. Navíc lidé nás o to víc litovali, zdravili, snažili se pomoct. To na první pohled hnusné počasí, z naší cesty udělalo nečekané dobrodružství. Takže, díky žes pršelo!

Počasí - leden - Camino Portugués

Ještě trochu vody, prosím!

Trasa & Mapy

Minimálně od Porta je cesta výborně značená. Poutníci, co šli z Lisabonu, mi říkali to samé. Následujete žluté šipky nebo do směru natočené žluté mušle. Já se ztrácela jen ve větších městech, protože jsem koukala po všem možném, jen ne po značkách. Speciální mapu nepotřebujete. Kamarád José šel s automapou, já jsem měla data v mobilu, takže jsem na Google Maps hlídala směr. Ty cestičky po kterých jsem šla sice v mapě nebyly, ale bohatě stačí hlídat směr sever.

Santiago de Compostela značení

Moje etapy

1. den: Porto (Matosinhos, zastávka metra Mercado, pak se už jen co nejrychleji dostat k oceánu a pěkně následovat šipky) až do → Rates (cca 37 km)

2. den: Rates → Barcelos

3. den: Barcelos → Casa Fernanda (noc u Fernandy je velký zážitek, moc doporučuji!)

4. den: Casa Fernanda → Ponte de Lima

5. den: Ponte de Lima → San Pedro de Rubiaes

6. den: San Pedro de Rubiaes → Tui (Španělsko!:)

7. den: Tui → Redondela (krásná albergue)

8. den: Redondela → Pontevedra (moc hezké město, doporučuju zůstat) – Albergue da Portela (skvělý soukromník, 6EUR/noc, skvěle vybavená kuchyňka i s jídlem! www stránky klik zde)

9. den:  Albergue da Portela → O Piño

10. den: O Piño (malá Albergue po cestě, vesnice se jmenuje jinak, ale nemůžete ji minout) → Padrón

11. den: Padrón → Santiago de Compostela ❤ (ubytována v Mundo Albergue, moc doporučuju – klik zde)

CELKEM: 250 KM (podle Oficina del Peregrino Santiago de Compostela). Stejnou trasu můžete ujít mnohem rychleji. Poutníky, které jsem potkala ji nakonec ušli za 8 – 10 dní. Mě baví chodit pomalu a vykecávat se s místníma lidmi a zvířaty (hlavně ovce jsou dost vtipný).

Kámoši, co mě nenechali utonout v bažinách:

Pouť Santiago de Compostela

Ubytování

Každých 15, 20 až 25 km na cestě do Santiaga de Compostela narazíte na ubytování pro poutníky. Nazývají se „albergue“ nebo „refugio“. V Portugalsku spousta z nich funguje na principu dobrovolného příspěvku = „donativo“ (tzn. 5 – 6 EUR/osoba/noc). Ve Španělsku se za státní „albergue“ platí stejná částka, 6 EUR.

Super ubytování za 6 EUR, albergue ve španělském městě Padrón:

Santiago de Compostela Ubytování Albergue

MŮJ TIP: Na cca 19 km od Barcelos se nachází Casa Fernanda tel.: 914 589 521). Většího anděla na Caminu nepotkáte. Moc doporučuju u ní přespat. Čas s ní strávený je nezapomenutelný. Kromě čisté postele, teplé vody, kalíšku s vínem a dobré vody vám předá ještě spousty pozitivní energie!

Pravidla Albergue:

1. Musíte se prokázat svým kredenciálem s razítky

2. Můžete zůstat pouze jednu noc. Albergue se otvírají novým poutníkům odpoledne, kolem 15.00. Ráno musíte ubytovnu opustit v 8.00 (Španělsko), respektive v 9.00 (Portugalsko).

3. Albergue přijímají i nepoutníky, ovšem jen v případě, že uspokojí všechny poutníky.

4. Albergue nepřijímají rezervace. Tzn. kdo dřív přijde, dostane postel.

Vybavení:

1. Pohodlná postel, občas i deka. Spacák je nutností! Já šla v největší zimě a stačil mi obyčejný spací vak na české léto pod stanem.

2. Kuchyně. Občas velmi dobře vybavená, občas v ní nenajdete ani lžičku nebo skleničku. Takové večery se dají přečkat. Takže s sebou jen kapesní nožíkpopř. kombinace nožolžičkyvidličky. Já tedy neměla ani jedno, ale záviděla to všem ostatním.

Albergue Camino Kuchyně

3. Wifi. Hahaha. Jestli toužíte po internetu, kupte si SIMku. Ve Španělsku doporučuju Vodafone – nejlepší cena i služba (10 EUR = 1GB internetu, 20 minut volání).

Na cestě se samozřejmě můžete ubytovat i v různých pensionech, hostelech i pěti hvězdičkových hotelech. Počítejte s tím, že v zimě jsou některé „oficiální“ albergue pro poutníky zavřené. Pokud to jen jde, zeptejte se na svém posledním ubytování, jaká nejbližší albergue je otevřená.

Seznam albergue na Camino Portugués (list sestavila nějaká nadšenkyně, bohužel nevím jaká, takže ji ani nemůžu poděkovat, ale s vámi ho sdílet musím, je super a za obsah neručím:) – klik zde

Jídlo

„Lucinko, ale co budeš na té cestě jíst?“, ptala se mě starostlivě babička. Hlavní složkou mé stravy byly mussli tyčinky. Jednu jsem si většinou dala ke snídani a přes den pak snědla další 2-3 kousky. Snídani trochu šidím, kromě té tyčky si dám ještě kafíčko s trochou mléka a to mi vydrží až do poledne. S 12.00 přišel první hlad. Občas jsem v batohu našla sendvič, který jsem si chytře večer před tím připravila. Jindy nic nebylo, tak jsem jen koukala po stromech s pomeranči, mandarinkami a kiwi. Takže k obědu jsem měla ovocný salát. Asi si mě umíte představit, jak jsem vypadala, když jsem poprvé viděla kiwi strom. Zrovna jsem šla s třemi poutníky z Portugalska a Španělska. Jejich pohledy dost prozrazovaly o tom, co si myslí o vyspělosti Česka …

Čerstvě utržené kiwi. Taky byste z toho byli hin.

Poutnictví jídlo

K večeři byly klasicky dobroty ze supermarketu. Když kuchyňka dovolila, tak jsem si i něco skromného uvařila. Jednou za čas jsem si dopřála „menu pelegrino“. Poutnické menu za „zvýhodněnou cenu“. Většinou jídlo stálo stejně, ale bylo ho 2x tolik než normálně. Poutníci totiž mají hlad a hospodští se bojí, že by je jinak za živa sežrali.

Po cestě je také spousta restaurací, barů, bister, kde si často můžete za pár Euro dát polévku nebo sendvič. A také vinko nebo poutnickou štamprli: Beirao likér (je v něm prý spousta důležitých živin, vitamínů a energie – potvrdí vám to každý správný poutník).

Vody bylo celou dobu dost. Velmi často narazíte na pítka s více či méně pitnou.

Co s sebou?

Na delší chůze se doporučuje mít batoh do max. 10% vaší váhy. I já jsem se tímto doporučením řídila.

Co s sebou na Camino, pouť.

 • Spací pytel. (nemusí být extra teplý, v létě bude stačí úplně tenký)
 • 2ks nepromokavé pytle. Jeden na spacák. Druhý na „čisté“ oblečení.
 • Flip flopy, Crocsy na večerní přezutí.
 • Poncho pláštěnka, deštník.
 • Malou termosku na čaj.
 • Čelovku! (dá se vyřešit i svítidlem na mobilu, ale ve chvíli, kdy jste v noci v lese a hledáte značky, tak budete na sebe dost naštvaní). Já mám tuto naprosto boží čelovku od Led Lenser: klik zde. Má hned několik vychytávek, ale také stojí přes 2 000 Kč. V nabídce mají stejně kvalitní a levnější. Doporučuju prozkoumat!:)

Oblečení (co jsem měla já na zimním Caminu):

 • 1x nepromokavé kalhoty (Patagonia)
 • 1x Goretex nepromokavou bundu (Patagonia)
 • 1x péřová bunda (Patagonia)
 • 1x Merino podvlíkačky (Icebreaker)
 • 2x Merino první vrstvu s dlouhým rukávem (Patagonia) – jedno na chození, druhé jako pyžamo.
 • 1x Merino druhou vrstvu s dlouhým rukávem (Devold)
 • 1x čepice
 • 6x kalhotky (jsem líná si je prát), 4x ponožky (Smartwool, Bridgedale), 1x teplé ponožky od babičky pro večerní vytuhnutí u krbu
 • kočku kolem pasu (není třeba, ale já hrozně trpim na močák)

Obsah mé krosny na Caminu. Chybí jen stativ. Člověk se plácá s aranžmá fotky a pak tam nedá tu nejtěžší věc … 

DCIM101GOPRO

Drogerie:

Holky, minimalizujte, minimalizujte. To byste nevěřily, kolik všechny ty krémy, přípravky a léky váží. Zde můj seznam věcí, které i tak vážili půl kila: (Chlapům je to jasný:)

 • mini tekuté mýdlo, pastu na zuby
 • Měsíčková indulona – mažu s ní všechno, obličej a tělo ( Květa Fialová to dělá celý život a má super pleť)
 • kartáček na zuby a niť
 • navlhčené ubrousky na pipinu
 • jeden balíček kapesníků

Co nechat doma:

 • šampon
 • krém na tělo, obličej
 • voňavku, deodorant
 • čistící emulze a další ptákoviny
 • toaletní papír

Vychytávky

 • ŠPUNTY DO UŠÍ A PÁSKU NA OČI! V albergue budete často spát s dalšími lidmi, kteří se v noci baví, rozsvěcí, chrápou, ráno vstávají brzy a šustí vám s igelitkou u ucha. Bez těchto dvou věcí se nevyspíte, což je nejhorší, co se vám na cestě může stát.
 • Měsíčková mast. Mazat chodidla každé ráno! Mast má vodoodpudivé účinky, vytvoří vám na nohou filtr, ke kterému se nedostane voda. Voda, pot, vlhko jsou nepříteli no.1 vašich nohou. Voda naruší kůži, začnou se vám dělat oděrky a ty skončí hrozivými puchýři (k dostání v lékárně za cca 100 kč).     
 • Sudocream. Skvělý na jakékoliv poranění, záděrky. Hned všechny neduhy rychle namazat tímto krémem na dětské zadky. Hlavně nohy, ať se vám otlačeniny a puchýře dělají, co nejméně.
 • Dvoje ponožky. Proti puchýřům také pomáhá systém dvou ponožek. První tenká, druhá silná dle potřeby. Kůže se pak tolik netře s ponožkou a botou.
 • Leukoplast na puchýře. Jakmile se vám nějaký bude dělat, hned ho pořádně oblepte náplastí bez polštářku a utáhněte. Puchýře nepropichuju (nevim proč, ale poradil mi to Danek a on je starší a zkušenější, tak ho poslouchám).

 

Kredenciál

Nebo-li poutnický pas. Malá knížka do které si necháváte dávat razítka. Ty pak slouží jako důkaz, že jste danou cestu prošli. Razítka dostanete v kostelích, kapličkách, na ubytováních, ale také v barech a obchůdcích na cestě.

1. Jak už víte, kredenciál potřebujete pro ubytování v Albergues pro poutníky

2. Abyste na konci své pouti dostali Compostelu (diplom pro poutníky:) musíte ujít nepřerušeně posledních 100 km (nebo ujet na kole posledních 200 km). Za každý den takové pouti musíte získat alespoň 2 razítka. 

Co je důležité: Od 1. dubna 2016 bude kancelář v Santiagu přijímat pouze své oficiální kredenciály! Tedy například ten můj, který jsem si koupila v Česku od společnosti Ultreia by nevzali a já bych nedostala žádný diplom, skandál! Kredenciál si koupíte v první katedrále, kterou na své cestě navštívíte. Dokument nesmí stát více jak 2 EURa. Cena byla hlavním důvodem pro toto opatření. Některé kredenciály v zahraničí prý stály i 20 EUR, v česku cca 150 Kč.

Mám diplom!

Compostela

Další dobré odkazy:

 • super forum s prima tipy ohledně Camina: klik zde
 • české stránky o Svatojakubské cestě: klik zde
 • oficiální stránky Camina v Galicii: klik zde
 • odkaz na Camino Portugués: klik zde
 • pěkný průvodce z Lisabonu – Santiaga, včetně mapiček, ve španělštině: klik zde

Také se chystáte na Camino? Hledáte ještě více informací a inspirace? Přijďte na mé povídání o tom, jak jsem se sama vydala do Compostely – klik zde. A pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky, klidně pište do komentářů pod článek. Těším se na vaše postřehy.

Chcete víc? Mrkněte na moji reportáž z Camina v Objektivu ČT! Klik zde.

lucie-radova-objektiv-svatojakubska-pout

Buen Camino!

Lu

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

48 Comments on “Cestovatelské tipy: Pouť do Santiaga de Compostela

Hela
2.2.2016 at 21:39

Dobrý článek a super fotky! Vyprávění o Caminu v zimě je rozhodně zajímavé, myslela jsem, že se chodí jen v teplejších obdobích roku 🙂 A dost mě překvapilo – tam ještě v zimě zrají kiwi a pomeranče? Kolik tam bylo stupňů? A kolik vlastně v alberque bývá touhle roční dobou lidí? Pardon za spoustu otázek 🙂

Odpovědět
Lucie Radova
2.2.2016 at 22:08

Ahoj Helo! To je dobře, že se ptáš, já měla taky hromadu otázek, jen mi nikdo pořádně neodpověděl:) Všichni říkali, že jsem blázen, ale jít to v zimě je opravdu zážitek – mokrej, ale super. Moc doporučuj!) Ja šla od 31.12. – 10.1. a moc lidí jsem neopotkala, dohromady deset. Což je, dle vyprávění ostatních, opravdu málo. Normálně jich v létě denně potkáváš desítky, stovky. Což dle mého názoru nemusí být špatné, ale já radši menší počty. Ty pomeranče a kiwi mě taky dost překvapily. Kamarádka mi říkala, že je to vlastně plevel a tím jak jich je hodně druhů, tak prakticky dozrávají celoročně. Nevím, jak nějakému chlapovi, ale mě fakt přes den stačily – tři pomeranče, dve kiwi, k véče něco teplého a byla jsem spokojená:) Klidně se ptej dál, ráda odpovím. Měj se báječně, Lu

Odpovědět
Jirka
2.2.2016 at 21:57

Lucí, fakt jseš dobrá. Vyrazit na Silvestra a sama, bez dezinfekčního gelu – obdivuju tě 😉

Odpovědět
Lucie Radova
2.2.2016 at 22:01

Jiri, presne tak, byla to divočina!:) A gel fakt už nenosim, jsem děsně odvážná:)

Odpovědět
David
2.2.2016 at 22:28

Lucko diky!
Velky respekt…
…za tri tydny to pujdu taky…rozhodnuti padlo ted po precteni Tveho clanku…velke Ď! 🙂

Odpovědět
Lucie Radova
2.2.2016 at 23:59

Yes! Za chvilku začnu závidět:)

Odpovědět
David
3.2.2016 at 7:58

Ahoj Lucka,gratulujem a zavidim. Si uzasna:)
Od dubna 2016 is teda musime koupit kredencial v spanielsku?

Odpovědět
Lucie Radova
3.2.2016 at 8:49

Ahoj Davide! Díky za pochvalu, takhle po ránu … to pěkně začíná den!:) Ja bych teď doporučila už kupovat jedině jejich ofiko kredenciály. Dají se koupit nejen v katedrálách, ale také v těch albergue. Myslím, že když by člově přišel do Santiaga např. 2. dubna, tak už má s tím neofiko kredenciálem smůlu. Ti poutničtí úředníci jsou celkem přísní …

Odpovědět
Ivana
3.2.2016 at 15:45

Ahoj luci, po precteni tveho clanku jsem taky zacla s planovanim na kveten 🙂 Kvuli tomu kredencialu da se koupit v portu v jakekoliv katedrale? Potrebuji k tomu nejake dokumenty? Na intrenetu se toho moc nedoctu… Dekuji za odpoved 🙂

Odpovědět
Věra Papáčková
23.3.2016 at 20:30

Ahoj Ivčo, také se chystam v květnu vyrazit z Porta. Pokud mas zájem o parťačku, dej vědět 😱. Ahoj Věra

Odpovědět
Lucie Radova
3.2.2016 at 17:37

Ivčo, květen je prý nejlepší měsíc na pouť. Všechno bude krásně kvést a nebude takové vedro a snad ani mokro:) Kredenciál si koupíš v katedrále v centru Porta. Předpokládám, že v Portu je jen jedna: https://en.wikipedia.org/wiki/Porto_Cathedral a má otevřeno od 9-12, 14.30 – 19.00. Měli by mít jak kredenciál, tak ti do něj dát první razítko.

Mám fakt obrovskou radost, že vyrážíš. Jestli půjdeš kolem domu Fernandy, prosím moc, pozdravuj ji od Lucky!:)

Přeju super plánování a klidně piš, pokud bys měla dodatečné otázky!:)
Lu

Odpovědět
Ivana
4.2.2016 at 9:55

Ahoj luci 🙂 diky za tvoji milou odpoved 🙂 A kdyz pujdu okolo budu urcite pozdravovat 🙂

Mej se krasne ivca

Odpovědět
Ariana
6.2.2016 at 21:50

Smekám pomyslný klobouk a tiše závidím vaši odvahu určitě inspirujete spoustu lidiček k. terí se vydají na tu krásnou pouť.
Přeji co nejvíce takových krásných cest.

Odpovědět
Lucie Radova
26.6.2016 at 12:41

To me moc tesi Ariano! At se jen dari Vam!:)

Odpovědět
Adéla
15.2.2016 at 23:39

Ahoj , jsi fakt dobrá ,máš můj velký obdiv 😀 mohla bych se tě prosím tě zeptat jak moc byla cesta fyzicky náročná a nakolik eur nakonec vyšla ? díky za odpověď 😉

Odpovědět
Lucie Radova
16.2.2016 at 21:15

Ahoj Adélo!

Cesta fyzicky náročná nebyla. Asi třetí den jsem na cestě potkala chlápka, který mi tvrdil, že mě druhý den čeká velmi těžký výstup do hor. Z hor jsem v tu dobu měla strach. V té době totiž v horách sněžilo. Nicméně. Druhý den jsem normálně vyšla a normálně došla. Žádné hory, žádný sníh. Pak jsem si vzpomněla, že ten chlápek je z Holandska … 🙂 Co se týče peněz: bohužel přesný rozpočet nemám. Ale Camino drahé není.

Těch 11 nocí na cestě mě nemohlo stát více jak 70 EUR (1 noc za +/- 6 EUR). Jídlo, víno, sladkosti/den= max. 15 EUR. Nic jiného jsem neplatila. Takže samotná cesta cca 140 EUR, plus letenky.

Když to shrnu. Pokud máš strach ze své fyzičky nebo obavy z peněz (já měla!), tak se neboj:) Dá se to krásně zvládnout! Přeju buen Camino! Lu

Odpovědět
melissa
27.2.2016 at 15:58

Zdravím nadšence a fandy cestování,
moc hezké povídání o pouti a spousta užitečných rad, děkuji.
Již nějakou dobu uvažuji nad touto cestou a snad ji brzy uskutečním.
Vloni jsem na své cestě po Itálii potkala moc milé manžele, kteří to již šli 2x,
velmi nadšeně o tom mluvili a po přečtení jsem rozhodnutá, že vyrazím.
Jen to naplánovat a najít si čas 🙂

Odpovědět
Lucie Radova
28.2.2016 at 12:23

Milá Meliso! Jsem ráda, že ti info přijde vhod!:) Čas si určitě najdeš, doporučuju jít na podzim, v říjnu, listopadu. Ať se daří a buen Camino!:) Lu

Odpovědět
Lukáš
23.3.2016 at 10:33

Ahoj, chystam se taky za par tydnu na Svatojakubskou pout z Cech. Predpokladam, ze jsi s sebou mela i nejakou techniku jako napr. zrdcadlovku se stativem. Zrdcadlovku si beru, ale premyslim kvuli ceste, nad koupi stativu. Jsem fotograf amater, nevim jestli bych stativ vubec vyuzil. A pokud ano, tak jestli by stacil ten nejlevnejsi plastak..v jedne internetove diskuzi mi bylo receno, ze plastovy by mi takovou cestu nevydrzel, ale nechci do nej zase tolik investovat. Jaky na to mas prosim nazor? 🙂 diky za odpoved

Odpovědět
Lucie Radova
23.3.2016 at 10:45

Ahoj Lukáši, super dotaz!:) Pokud nevíš, jestli budeš stativ potřebovat, tak si ho rozhodně neber. Je to těžká a neskladná věc. Na focení stativ užiješ jen, když budeš chtít dělat záběry na dlouhý čas a to se dá i bez stativu vyřešit. Já měla stativ hlavně kvůli natáčení rozhovorů a pak časosběrů. Pokud bys ho přeci jen chtěl vzít, tak ber co možná nejlehčí. Já měla Velbon C-400 (odlehčený hliník a plastová hlava). Byl se mnou ve Střední Americe, Maroku, i teď na Caminu. Je pravda, že se už rozpadá, ale vydržel v hodně blbých = vlhkých podmínkách sedm let. Stál kolem 1000Kč a prodavač mi v obchodě tvrdil, že je pro mé používání naprosto nevhodný. Chacha. Už se neprodává, ale určitě podobný nebo spíše lepší a levnější určitě najdeš.

Takže za mě: stativ si neber. Až ti jednou bude líto, že ho nemáš, tak si ho pořiď. Jinak ho při první příležitosti hodíš do pangejtu. Buen Camino!:) Lu

Odpovědět
Petra
30.5.2016 at 11:45

Ahoj Lucko, také se s kamarádkou chystáme na pouť a zajímalo by mě, jak moc musíme umět anglicky, jestli stačí základy nebo je potřeba větší znalost jazyka – španělsky neumíme vůbec. Kolik peněz je asi tak potřeba na letenky a na cestu a jak jsi se pak dostávala zpátky. Šla jsi znova do Porta nebo ze Satiaga nějak vlakem do Madridu? Díky za odpovědi a za inspiraci.

Odpovědět
Lucie Radova
26.6.2016 at 12:46

Ahoj Petro!Omlouvam se ze mi tak dlouho trvalo odepsat, uplne me pohltil muj soucasny balkansky road trip:) hahaha:) Uplne krasne se domluvis rukama nohama, misti umi zakladni anglicka slovicka zbytek s usmevem vymyslite:) Letenky me tusim vysly na cca 5,5 tisic ale kupovala jsem je asi tri dny predem (jsem hrozne nerozhodny clovek:) Zpatky jsem letela ze Santiaga do Valencie (chtela jsem navstivit kamaradku) a pak tusim pres Londyn do Prahy. Letenky hledam pres kiwi.com. Jestli mas dalsi dotazy,klidne se ptej!:)

Odpovědět
Honza Markvart
11.6.2016 at 20:59

Ahoj Lucko,
mám jen krátkou otázku. Sic jsi využívala ubytoven pro poutníky, ale já raději soukromí ve stanu a ubytovna tak každou čtvrtou noc.
Myslíš, že jsou Portugalci tolerantní k bivaku či postavenému stanu, někde u cesty, nebo dál v remízku?
Děkuji za odpověď a hezký den.

Odpovědět
Lucie Radova
26.6.2016 at 12:48

Ahoooj! Ja ksem to nezkousela,ale docela si to na ceste dokazu predstavit.Asi to bude lepsi pred sezonou,to jsou mistni trochu na poutniky hodnejsi (pak jich budou mit trochu plny zuby:) Rozhodne se nesmi spat ve mestech, vsimla jsem si tabulek.Po ceste jsou i kempy!Pekne si to uzij!:)

Odpovědět
Veronika
17.7.2016 at 22:49

Ahoj Lucko,
chci se tě zeptat na Credencial. Píšeš, že je možné ho dostat v každé katedrále, kterou člověk potká na cestě. Avšak jsem našla na netu seznam míst, kde by se Credenciál měl vydávat – http://www.caminosantiago.com/index.php/en/touring/passport. Co si o tom myslíš..? Chtěla bych vyrazit z místa Avilés (je to na ´severní cestě´), tak bych nerada, aby mi pak řekli, že mám smolíka… 😀
Díky předem za odpověď .)

Odpovědět
Lucie Radova
18.7.2016 at 16:27

Ahoj Veru!Drive ci pozdeji urcite na misto,kde prodavaji kredencialy narazis. Cim blize budes Santiagu,tim vice moznosti k nakupu.Pokud par dni pujdes bez razitka,tak se nic nedeje.Jen dej bacha abys neprosvishla tech 100 km pred Santigem, je to minimum pro Compostelu a diplom!:)

Odpovědět
Lucie Radova
18.7.2016 at 16:32
Ivan
3.10.2016 at 7:53

Info.
Šli sme piati v septembri 2016 s credencialomi kúpenými v Košiciach. Nikde nebol problém.

Odpovědět
Lucie Radova
4.10.2016 at 17:01

Super, díky za info! Lu

Odpovědět
Nikol
21.10.2016 at 8:59

Chtela jsem se zeptat jedtli by se trasa dala absolvovat s 2 letym ditkem v nositku( myslim tim ubytovani atd.) samozdrejme v teplejsim obdobi 🙂 dekuji

Odpovědět
Lucie Radova
21.10.2016 at 9:14

Ahoj Nikol! Já žádné děti nemám, ale jestli jste s malým zvyklí chodit, tak bych se toho vůbec nebála. Nevím, jak by vám vyhovovaly ty ubytovny, na jednom místě spí hodně lidí, ale vůbec neodrazuju. Nápad je sympatický a moc vás podporuju!:) Lu

Odpovědět
Elis
6.11.2016 at 16:22

Ahoj Luci!
Díky za prima tipy! Víš proč? 😀 Páč cca v dubnu tuhle cestu plánuju také! 🙂

Odpovědět
Lucie Radova
8.11.2016 at 9:37

Hezkýýý! Držím pěsti, buen camino!:) Lu

Odpovědět
Lukáš
16.11.2016 at 19:05

Ahoj Lucko,

s velkým respektem se klaním před tvou cestou! Dneska je venku deštivo a celý den sedím u PC a přemýšlím, co mi chybí (ani by mě nenapadlo někam v tomhle šlapat :D). Svobodný, zanedlouho třicet a nejdál jsem byl v Chorvatsku… a tak si brouzdám po netu, sbírám odvahu na cestování singl, když jsem si vzpomněl na svého oblíbeného autora Coelha, který pouť do Santiaga. No a stalo se, že mám v sobě jedním dechem tvůj článek a druhým dechem i reportáž v Objektivu 🙂 A jako třešničku i Univerzální průvodce po všech státech světa 🙂 Teď už vím, co mě čeká na jaře. Děkuji za dodání odvahy k tomu jít sám a být se všemi 🙂

Lukáš

Odpovědět
Magda
15.12.2016 at 8:53

Ahoj Luci,
co si myslíš o cestě přes velikonoce? Blbý nápad? :o)
Díky za odpověď a zdravím tě,
Magda

Odpovědět
Lucie Radova
15.12.2016 at 12:55

Pocasi asi bude super,ale lidi bude mega!Takze,jestli si uzi as davy,pak je to skvely cas vyrazit:)

Odpovědět
Klara
31.1.2017 at 8:31

Zdravim, chtela jsem zeptat, zda jste pri sve ceste mela koupenou i zpatecni letenku, tj. Datum a cas do kdy musite dokoncit, popripade zda je to dobry napad a neztvrdnout tak napr. V Santiagu pri rychle chuzi par dni:) diky za info

Odpovědět
Lucie Radova
31.1.2017 at 11:49

Ahoj Klaro!Zpatecni jsem nemela,kupovala jsem v prubehu cesty.Ale myslim,ze si clovek muze cestu v pohode naplanovat a klidne zpatecni letenku koupit:)V nejhorsim pujdes na konec sveta:)

Odpovědět
David
12.2.2017 at 22:26

Ahoj … Dufam ze nerusim ,no hladam akekolvek informacie o puti do Santiaga de Compostela a narazil som na Vas… Mam v plane prejst cestu z St. Jean Pied de port az do Compostely. V praci mi schvalili dovolenku cely JUN teda co myslite da sa to zvladnut za jeden mesiac ???? …. Pracujem v Mnichove na letisku teda budem odtialto aj odlietat. No neviem sa rozhodnut na ake letisko by som mal priletier Madrid alebo Pamplona- napadlo ma aj BILBAO alebo niekde inde – Za kazdu radu vopred dakujem a prajem krasny vecer

Odpovědět
Lucie Radova
15.2.2017 at 21:34

Zdravím Davide! Promiň, že mi tak trvalo odpovědět:) Francouzskou cestu jsem nešla, ale z vyprávění poutníků vím, že se za měsíc dá v pohodě zvládnout. Na tvém místě bych zvážila jestli nejít třeba cestu kolem severního pobřeží Španělka. Klasická francouzská cesta je hodně populární, což znamená hodně poutníků, přeplněné ubytovny (hlavně v létě), velká část vede také po velkých silnicích. Ale jak říkám, já ji nikdy nešla, takže jen dávám, jak jsem dostala:) Co se týče letišť, nezvažoval jsi Bordeaux, vím že tam jsou dobré spoje (když i z Phy tak by mohly být i z Mnichova, ale nevím:). Bilbao je učitě super, z Madridu se tam také dostaneš. Nicméně to Bordeaux bude asi nejlepší:) Prosím, napiš, kdybych ještě nějak mohl poradit. Měj se báječně a buen camino!:) Lu

Odpovědět
Alse
14.2.2017 at 18:03

Dobrý den, děkuji za Váš zajímavý článek. Můžu se zeptat, jakou částku (v E) doporučujete si – na samotnou cestu, v hotovosti – vzít (nocleh + normální, místní strava)? Na trasu tak těch 150km? Je „snadné“ po cestě narazit na ony poutnické ubytovny, drží-li se člověk značené trasy? (Omlouvám se, pokud jsem tuto informaci někde výše přehlédl 🙂 . )

Odpovědět
Kristýna
21.2.2017 at 9:06

Ahoj, předně ti děkuji za tak neuvěřitelně užitečné shrnutí. Skutečnost, že jsi vyrazila sama, mě snad ani nepřekvapuje, utéct od všeho známého je právě ten důvod, proč chci pouť podniknout já. Mám na tebe jedinou otázku. Když sedíš doma a chceš vyrazit, pomineš investice do oblečení či výbavy, kolik peněz cca musíš mít v balíčku, pakliže zahrneš i letenku? Většinou se chci vydat na cestu, ale pak se zděsím těch výdajů a vím, že to asi nemůže být nic spontánního.

Moc ti děkuju za případnou odpověď,
měj se krásně a ať ti načerpaná energie vydrží co nejdelší dobu.

Odpovědět
Lucie Radova
22.2.2017 at 10:46

Ahoj Kristýno! Mrkla jsem do mailu a zjistila ceny letenek. Do Porta jsem kupovala letenku 5 dní před odletem (27.12.), odlétala jsem 31.12. Letenka byla tudíž drahá 5 400 Kč. Zpátky jsem se dostala přes Valencii, kde jsem pár dní zůstala, protože tam žije moje kamarádka. Tedy let Santiago – Valencie = 588 Kč, VLC – Milán = 587 Kč, Milán – Praha = 405 Kč. Zpáteční letenka vyšla tedy na cca 7 000 Kč. Výdaje na místě byly alespoň pro mě minimální, 6 Eur/noc v poutnické ubytovně a pak max. 300 Kč/den za jídlo/pití. Největší položkou je tedy ta letenka, ale myslím, že se to dá unést a klidně být spontánní:) Pouť moc doporučuju, vyraž!:) Lu

Odpovědět
Markéta Dobešová
21.2.2017 at 12:24

Ahoj Luci,
chystáme se s kamarádkou letos do Compostely a půjdeme portugalskou cestou a tak moc děkuji za Tvůj úžasný článek. Měla bych jednu otázečku, pro získání diplomu je ujít NEPŘERUŠENĚ posledních 100km? To je pro mě nová informace, protože jsem se toho ještě nedočetla nikde, vím, že je třeba ujít minimálně 100km, ale že musí být nepřerušeně, to jsem nevěděla 😀 tak bych se chtěla optat, zda to tak musí být 🙂
Zatím děkuji, skvělý článek a už se těším ještě víc 🙂 Markéta.

Odpovědět
Lucie Radova
22.2.2017 at 10:36

Ahoj Markét! Nepřerušeně znamená, že všech těch 150 km půjdete pěšky a že se například nesvezete pár kilometrů autobusem. Jak dlouho (kolik dní) těch posledních 150 km půjdete je jedno:) Rozhodně je nemusíte jít na jeden zátah:) Buen Camino! Jsem ráda, že článek pomohl a moc si to užijte!:)

Odpovědět
Jan Hájek
3.3.2017 at 22:53

Ahoj Lucie,
díky za krásný článek a reportáž. Hledal jsem kam pojedeme začátkem dubna s batohem a už je to jasné, včera jsem koupil letenky. Mohl bych Tě poprosit o radu? Na putování budeme mít pouze 5 – 6 dnů. Preferujeme spíš přírodu před městy, mohla bys nám poradit, kterou část této cesty zvolit?
Děkuji moc za radu a přeji mnoho dalších cestovatelských zážitků!
Jenda

Odpovědět
Lucie Radova
4.3.2017 at 10:58

Ahoj Honzo! Tak super! Počítej, že za den ujdete něco mezi 25 – 30 kilometry, takže jestli chcete dojít do Santiaga, hoďte si výchozí bod cca 180 km od něj. Já bych byla určitě pro cestu kolem moře. Bohužel jsem ji šla jen první den z Porta, tak nevím jak vypadá dál, ale určitě bych ji teď zkusila. Včetně té varianty espiritual. Užijte si camino!:) Lu

Odpovědět
Klara
5.3.2017 at 9:21

Zdravim a prinasim letosni novinky z Camina:) vsem doporucuji:) cesta z Porta mi trvala zhruba 11 dni, zacala jsem podle planu z Porta po pobrezi (krasne, ale dosti vetrno a vzhledem k obdobi mimo sezonu dosti mrtvo), bohuzel jsem mela problem z pobrezni cesty sejit na cestu stredni- do Rates. Prvni noc stravena v albergue Labruge- super doporucuji, pak mimo znaceni pres Vila de Conde do Rates a pak uz po ceste vyse Lucii uvedene:) Porto-Labruge-Rates-Tamel(11km od Barcelos)-Ponte de Lima-Rubiales-Tui-Redondela-Pontera-Valga-Teo-Santiago:) vsechny verejne albergue otevreny i v zime, vsude byla moznost zajit si nakoupit ci se jit nekam najist, cestou moznost i nabrat si vodu. Obycejny spacak stacil, nevarila jsem si pro jednu, takze sem nepotrebovala s sebou zadne nadobi, cenove priznam se ze jsem si tak 2 denne zasla na kafe/sandwich apod. k veceri treba chleb a syr, takze jsem vysla na zhruba 190€ ale urcite se da levneji. Jo a boty, mela jsem pohorky co jsem cestou radeji vymenila za botasky urcene na beh a doporucuji spis ty, cesty jsou prasne, kamenne ale i silnice:), rozhodne neco v cem neucitite kazdy kamen:)
Tak hodne zdaru:) byl to nejlepsi zazitek:)

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *