Close

Taktiky podvodníků přes Airbnb.com

Začínají se mi tu hromadit případy a dotazy týkající se plateb pod Airbnb.com hlavičkou, ale mimo jejich webové stránky. Bude vám stačit jedna jediná informace: nikdy, NIKDY, ani kdyby nabídka byla sebe zajímavější, neplaťte za Airbnb.com mimo jejich webové stránky. Jedna má čtenářka to udělala a přišla o 11 500 Kč.

Jak vás podvodníci donutí zaplatit mimo stránky Airbnb.com? Paradoxně po vás chtějí transakci provést přes Airbnb.com:

„Spojila jsem se s paní ze zahraničí ohledně nabídky dlouhodobého pronájmu. Paní mne požádala, zdali by jsme to nemohli řešit přes Airbnb a já souhlasila. Vše šlo dobře, přišel mi mail z Airbnb s transakčním kódem a instrukcemi, jak postupovat. Zaplatila jsem tedy kauci + první nájem pomocí MoneyGram na jméno nám svěřeného agenta a zpětně poslala do Airbnb mail s referenčním číslem, kopií transakce a všemi údaji s tím, že do 2-3 pracovních dnů by mi měla přijít zásilka s klíči a smlouvou. No a už je to skoro druhý týden, kdy mi nic nepřišlo a paní mi neodpovídá.“

– podvedená cestovatelka –

Jenže e-mail, který podvedená cestovatelka dostala od Airbnb.com, nebyl od Airbnb.com, ale už od podvodníků. Šel také z emailu, který se na první pohled dá vyhodnotit tak, že nepatří Airbnb.com – booking@airbnb-escrow.co.uk. Email vypadá takto:

 

Druhá část mailu s instrukcemi k platbě:

Jak se uchránit podvodům?

  1. Googlujte. Nejjednodušší je dát do vyhledávače email ze kterého vám instrukce s platbou přišly. Podvodníci jsou líní a používají ty samé adresy. Je jim jedno, že na jejich podvod přijdete. Jeden z tisíce se chytne a z něj pak mají peníze.
  2. Pokud chcete využít služby Airbnb.com, nikdy neplaťte mimo jeho webové stránky, respektive formulář.
  3. Airbnb.com posílá peníze svým pronajímatelům až za 24 hodin od vašeho příjezdu. Máte tedy celý den po příjezdu na ohlášení problémů. Pokud by vás pronajímatel například neubytoval, Airbnb.com mu vůbec peníze nepošle. Vám celou částku Airbnb.com obratem vrátí a nejspíš dostanete i nějaké finanční bolestné (tuším 20 Eur).
  4. Nebojte se využívat i jiných služeb než je Airbnb.com. My rádi jezdíme přes Rentalia.com, která má levnější pronájmy. Občas pronajímatelé chtějí nějakou zálohu dopředu, ale ta nikdy není vyšší jak 100 Eur. Před posláním peněz z účtu na účet si vždy zjišťujeme co nejvíce informací o pronajímateli, často má internetovou stopu a tak je rozhodování jednoduché. V nejhorším ale ztratíme maximálně 100 Eur.

Podezřelé zprávy označ vlaječkou

„Nikdy neplať za rezervaci, mimo stránky Airbnb. Pokud tě někdo požádá o platbu za rezervaci mimo náš platební systém na stránkách – nebo si myslíš, že ti někdo posílá odkaz na falešné stránky Airbnb – dej nám o tom vědět kliknutím na ikonku vlaječky ve zprávě s touto osobou.“

– Airbnb.com –

Máte podobnou zkušenost? Podělte se o ní! Budu moc ráda, když napíšete do komentářů pod článek. A sdílejte, pomůžete tím dalším cestovatelům!

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

13 Comments on “Taktiky podvodníků přes Airbnb.com

Markéta
22.2.2017 at 22:14

Lůco, zachránila jste nám 11 tisíc korun, fejkový pronájem byl jako přes kopírák jako ten ve vašem článku. A bylo to 15.2. – den po zveřejnění vašeho článku…?!
Dík moc a hodně (cestovatelského) štěstí!

Odpovědět
Lucie Radova
25.2.2017 at 19:13

Markéto! Tak to mám obrovskou radost! Ufff!:) Lu

Odpovědět
Dagmar Saláková
16.5.2017 at 16:11

Dobrý den,
myslím, že jsme narazili také na podvodníka…
http://byty.i-pronajem.cz/ceske-budejovice/pronajem-bytu-13798/

Akorát to nesouvisí s cestováním, ale s pronájmem bytu.

Odpovědět
Jirka
15.6.2017 at 23:36

Dobrý den,

mám podezření na dalšího podvodníka. Nabízí byt k pronájmu na Praze 6 – Břevnov přes stránky http://bezrealitky.cz/. V inzerátu je vložený email kumeil@seznam.cz, následně se mnou začal podvodník komunikovat pod jménem Marcus Jakobsen prostřednictvím emailu: marcus.jakobsen68@gmail.com.

Vypsal mi, že bydlí v Kodani, byt koupil pro syna, který se ale stěhuje do USA, proto má volný byt k pronájmu. Dále, že má špatnou zkušenost a chce pronajmout byt přes Airbnb s tím, že zaplatím dopředu a pak za mnou přijede agent Airbnb a předá mi klíče od bytu nebo vrátí peníze. V závěru komunikace mi přišel odkaz z adresy: airbnb@booking-eu.com, abych zaplatil za tři měsíce nájem dopředu. Vzhledem k tomu, že email z kterého přišel odkaz na zaplacení nájmu není vypsán na oficálních stránkách Airbnb, a že odkaz má adresu http://airbnb.booking-eu.com/, kde nezačíná stránka jak má, tedy https, mám podezření na podvod.

Odpovědět
Viki
26.6.2017 at 22:56

Dnes jsme začali komunikovat s Thorvaldem Hemmingsenem, který nám situaci popsal úplně přesně jako vám. Inzerát se nacházel na sreality.cz. Byl to byt asi ten stejný byt, protože lokalita odpovídá a muž je údajně také z Dánska a byt měl pro syna, který bude pracovat v USA.

Odpovědět
Gábina
4.7.2017 at 10:59

Ano, máme stejnou zkušenost s Thorvaldem Hemmingsenem, stejná pohádka, ale byt v Brně, inzerát opět na sreality.cz.

Odpovědět
Martin
12.7.2017 at 18:30

Máme stejnou zkušenost s Thorvaldem. Byt na Praze 3 na bezrealitky.cz email: merajkin@seznam.cz, následně komunikace přes thorvald.hemmingsen@gmail.com. Pohádka stejná, on Dán, syn USA.. Chtěl poslat doklady, aby to u Airbnb zařídil sám.

Odpovědět
Hanka
22.7.2017 at 15:37

Takže Hemmingsen je taky podvodník??já mu taky poslala peníze!!!

Odpovědět
Verca
24.7.2017 at 18:17

Hanko, jak to dopadlo s Vašimi penězi? Pokud jste o peníze přišla nahlásila bych to na policii… Také jsem s tímto člověkem komunikovala a jakmile chtěl něco řešit přes Airbnb tak jsem začala být podezřelá a vyhledala jsem si ho. Našla jsem tyhle stránky a naštěstí včas tedy. Nic jsem mu neposlala naštěstí ani žádné osobní údaje.
Jinak stejná pohádka byt v Brně, on dán, byt pro syna, který je teď v USA… Jet sem nechce kvůli špatné zkušenosti atd. Bla bla bla…

Odpovědět
Hanka
25.7.2017 at 10:45

No,tuším,že o peníze už jsem nadobro přišla?byla to moje hloupost,stránky Airbnb vypadaly stejně jako jejich oficiální stránky,tak jsem hloupě naletěla…

Odpovědět
Monča
26.7.2017 at 10:58

Ahoj, mám stejnou špatnou zkušenost jako pár lidí přede mnou. Naštěstí jsem nenaletěla. Hledám byt v Praze, jsem sama, tak za rozumnou cenu. POZOR OPAKOVALO SE TO 2×!!! Jednou teda mi psala paní, že žije v zahraničí, byt levně koupili, ale chtějí, aby se v jejich nepřítomnosti o něj někdo staral (poslala mi mimo jiné také fotky (i s partnerem), asi to mělo působit věrohodněji. No tak že to vyřešíme přes Airbnb, že teda běží na pobočku, pošlou mi údaje k zaplacení a potom, co peníze přijdou do Airbnb (přes WESTERN UNION), je tam „podrží“ až do té doby, než se se mnou sejde pracovník s klíčema a smlouvou a až si prohlédnu byt, teprve pak peníze pošlou té paní „majitelce“. Na to jsem reagovala, že jako kde mám jistotu, že když pošlu peníze se se mnou někdo zkontaktuje (samozřejmě poslala aktivně platební údaje), no a to už žádná odpověď nepřišla (byt v Dejvicích). A další případ byl asi 2 týdny později, byt Praha 6 – Břevnov, taktéž cizinec, že žije v zahraničí, byt zdědil po babičce, která umřela… zkoušel mě nakrmit historkou, že byl před týdnem v ČR, ale s osobou domluvenou ke schůzce se nemohl spojit, takže byl na tom škodný, takže se to musí řešit přes Airbnb, poslal mi prakticky stejný postup jako „paní“ předtím. Na to jsem mu řekla o své první zkušenosti, kdy ze mě paní tahala peníze a vlastně už se mi nikdo neozval, tak kde mám jako vzít jistotu (samozřejmě bych tam peníze neposlala, chtěla jsem vědět reakce), dokonce jsem mu přeposlala postup, který mi poslala „paní“ s tím, že je to úplně stejné. No a světe div se, nikdo se už neozval 🙂

Odpovědět
Jan Křemen
27.7.2017 at 15:31

Já jim poslal 20.000,- Kč….sem ted úplně zoufalej :/ co mám dělat víte někdo?

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *