Home Uzbekistán „Už“ třetí úkol splněn!

„Už“ třetí úkol splněn!

by Lucie Radova
0 comment

Navoi/V plnění úkolů jsem nikdy nebyla dobrá … avšak posouvám se kupředu, pomalu, ale jistě jako slimák na mokrých dlaždičkách!:) Tedy úkol, který jste mi před měsíci dali sami: „OBĚD V JURTĚ“ checked!:)

Kouzelná jurta uprostřed uzbeckého konce světa

Z některých náhod mi jde hlava kolem

blankTohle bylo hodně nečekané. Vlastně úplnou náhodou jsme se ocitli uprostřed jakési planiny v jurtě s dalšími deseti Tadžiky a Uzbeky. Jurty tu byly postavené ku příležitosti každoročního festivalu kultury. Taxikář, co nás tam od zastávky vlaku v Navoi vezl, slíbil, že v místě konání je spousta možností pro oficiální ubytování i několik restaurací. Řekla bych, že tam nikdy před tím nebyl. Na místě to vypadalo takto:

Festival Kultury - Asrlar Sadosi 2013

Uzbecký festival kultury – Asrlar Sadosi 2013

Naštěstí jsme hned první noc našeho cestování po Uzbekistánu poznali tu neskutečnou místní pohostinnost. Po necelé hodince vyjednávání se nás ujala jedna Tádžická žena a ubytovala nás ve své jurtě. Jurta to byla naprosto skvostná, vyzdobená pro svatební účely a sloužila jako takový skanzen pro návštěvníky festivalu:).

Neskutečná noc v jurtě

Poprvé, kdy místňáci byli z nás víc na větvi, než mi z nich:)

Takže místní Uzbeci z okolních měst a vesnic se na tento speciální „stan“ chodili dívat, asi jako když my jedeneme do Babiččina údolí a obdivujeme místní roubenky. K večeři jsme měli beraní maso s chlebem. Jídlo se tu servíruje tak, že hostitelka na zem rozprostře ubrusovinu na kterou pak hodí jídlo. Jí se samozřejmě rukama, na styl „co si neurveš, to nemáš“. 🙂

Luckycesta.cz a tádžické ženy

 Místní se na fotkách zásadně neusmívají, protože fotka je děsně vážná věc!

Když se všichni turisté vynadívali nejen na jurtu, ale také na bělochy v jurtě, mohli jsme jít spát. Neměli jsme ani spacák nebo karimatku a všichni nás strašili, že bude v noci hrozná zima. Tak jsem si na sebe oblékla všechno, co jsem našla ve své a pak i Danově krosně a pořádně se „zachumlala“ do dlouhého koberce, ve kterém tu místní spí … zbožňuju tyhle náhody.

Rustam a spol.

Ten dál od objektivu je Rustam, který nám nesmírně pomohl s vyjednáváním!:)

 

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

blank

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text