Home Cestovatelské tipy Trek na Réunionu – Cirque de Mafate

Trek na Réunionu – Cirque de Mafate

by Lucie Radova
1 comment

Abyste si nemysleli. Nebudu tady ze sebe dělat ošlehanou horalku, co prolezla celý Réunion. My vyrazili jen na dva dny. DVA DNY. Ale pořád jich jsem plná. Byla to procházka hobitím lesem. Každý půl kilometr přinesl něco úplně jiného – slunce, déšť, nízké bílé stromy, nedotčené louky, mech jak z fantasy filmu. Nebo také dva puberťáky s přebuzenou muzikou z IPhone 5. Šli z Marly na autobusovou zastávku, aby mohli jít večer pařit:)

Cirque de Salazie

Furt někde nějaký vodopád, kýčové výhledy, hrůza.

Prostředkem Réunionu vedou de facto dvě trasy:

 • Grande randonnée R1
  • dlouhá cca 60 km
 • Grande randonnée R2 
  • dlouhá 135 km
  • po cestě narazíte na: cca dvanáct „gites“ – placených chatiček pro přespání, 4 hotýlky, 2 kempy, 9 restaurací, 3 turistická centra, 6 přístupů kam se dostane dopravní prostředek (auto či bus)

Trasy viz mapka:

Mapa Réunion Trek GR1 GR2

Naše dvoudenní trasa vedla z Col des Boeufs (tam jsme nechali auto) do Marly a stejnou trasu zpátky. Tuto cestu zvládají lidé za jeden den. My jsme zaprvé vyšli odpoledne, za druhé jsme u toho natáčeli do Objektivu a za třetí jsme byli dost pomalí. Také jsme chtěli přespat v Marle a vychutnat si večerní punč a ranní probuzení v osadě.

Naše průvodkyně Libu nejdříve chtěla abychom vyšli z Cilaosu, ale cesta z tohoto místa byla čerstvě poškozena (zasypána) sesuvem půdy a tudíž uzavřena (doporučuju zkontrolovat stav cesty než vyrazíte).

Jak se dostat k výchozím bodům?

Auto jsme tedy nechali v Col des Boeufs na placeném a 24/7 hlídaném parkovišti. Do tohoto výchozího místa se dostanete také autobusem:

Réunion Marla Mafate

Takhle mi to seklo po výstupu z kaldery … 

 • Od parkoviště/zastávky je trasa výborně značena. Je nemožné se ztratit a to i díky spoustě dalším horanadšencům, kteří proudí sem a tam:)

Mafate Ukazatele

Cestou vás provedou tyto ukazatele

Dalším výchozím bodem může být nádherné horské městečko Cilaos. Je to skvělá základna jak pro denní tak pro delší treky.

 • Do vesnice se dostanete například z města St. Louis (aktuální jízdní řád klik zde) – cesta trvá cca 1,5 hodiny/1,5 Euro na pokladně (u řidiče 1,80 Euro, platíčko 10ti jízdenek 11 Euro).

Cilaos

 • Ubytování v Cilaosu najdete mimo sezónu bez problémů na místě. Na barácích, které nabízejí ubytování, uvidíte pověšené cedule s telefonem. Pokud umíte francouzsky, tak můžete rovnou vše domluvit přes telefon. Pokud nikam volat nechcete, pak počkáte cca do 15.00 kdy se lidé vrací domů z práce. Oni vám pak otevřou barák, dají punč a klíče od pokoje.

Cilaos kostel

Cilaos odpoledne – hodinky se tu nastavují podle odpoledních oblak

 • Já bydlela v Clair de Lune (klik zde). Check in probíhal tak, že jsem otevřela vrátka, kde bylo napsáno Pozor pes. Pak jsem drze vešla do baráku a vytočila z domácího telefonu číslo na majitelku baráku. Ze slov free oui jsem pochopila, že tam můžu zůstat. Taky něco říkala o punči, tak jsem si ho raději dala, to abych neurazila …

Réunion hory punč

Punčuju a plánuju

 • V Cilaosu jsou dva supermarkety a několik pekáren. Na levné kreolské jídlo jsem chodila do hospody vedle trhu. Brala sem si ho s sebou (asi za 5 Euro).
 • V městečku je dobře vybavené informační středisko. Paní vám dá mapku s popisem tras, obtížností a předpokládanou časovou délkou (kilometry v tomto terénu nejsou příliš určující). Mají zde také zdarma internet (cca na 30 minut). Jinde internet nenajdete. Až na bar naproti informačnímu středisku. Tam internet mají, ale tvrdí že ne. Fešák číšník mi dal heslo k jejich wifi:)

Cilaos internet

Tady máte to super tajné heslo

Praktické info

 • Horské boudy v Mafate (klik zde) – pomocí vyhledávání můžete najít ubytování i v jiných cirque nebo částech Réunionu. Ubytování si rozhodně zarezervujte dopředu a to i mimo sezónu! My jsme sice měli úplně prázdno, ale šli jsme mimo sezónu a hlavně v pondělí.

Marla večeře

Večeře šampiónů! Čočka, bageta, punč, bageta …

 • Zde si můžete vypočítat jak dlouho vám jaká trasa bude trvat, fakt dobrý:) (klik zde) K časům by měl průměrný turista připočítat 1-2 hodiny. Z vlastní zkušenosti to tak sedí.
 • „Kempovat na divoko“ (camping sauvage) se v Mafate smí. Mějte však na paměti, že je vlastně docela těžké najít vhodné místo k bivakování – téren je většinou hodně strmý a jediné co vás na něm drží, je vyšlapaná cestička. Problém byste mohli mít také se dřevem, kterého je prý čím dál tím méně. My jsme nekempovali. Tahat do těch kopců ještě spacák, stan, … tak tam asi někde padnu. Ale věřím, že to musí být nádhera. Kdyby mě někdo nesl na nosítkách a měla jsem ještě k tomu další tři šerpy, tak do toho klíďo jdu!

Další praktické cestovatelské tipy o Réunionutak klikati ZDE!

Napište mi do komentářů dole, pokud vám tu něco chybí nebo naopak přebývá!:)

 

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

1 comment

Veronika 29.3.2018 - 14:34

Lucko, díky za tenhle článek! Na tvůj web jsem narazila náhodně při hledání trasy do Mafate. Takže o víkendu se tam podle tvých instrukcí vydám 😉

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text