Home Sri Lanka Srí Lanka v tuktuku

Srí Lanka v tuktuku

by Lucie Radova
16 comments

 1700 km, 30 dní, 15 kokosů a 1 tuk-tuk. Na Srí Lance jsme si půjčili nejroztomilejší dopravní prostředek jihovýchodní Asie a vydali se křížem krážem prozkoumat ostrov. Místní nám dávali maximálně tři dny na přežití v srílanské dopravní džungli. Nakonec jsme dali celý měsíc. Odrazili nájezdy pirátů srílanský silnic – linkových autobusů, které nikdy nezpomalí, ani když se na vás řítí v protisměru. Průměrnou rychlostí 27 km/h jsme to švihali kolem oceánu, přes kopce čajových plantáží a málem se vyklopili jen 70 kilometrů před cílem. Nejvíce nás bavilo brát stopaře a zvát se od mnichů na oběd.  Dali jsme Srí Lanku v tuk tuku a vy teď můžete také!

Jaké dokumenty budete potřebovat?

 1. Český řidičský průkaz
 2. Mezinárodní řidičský průkaz
 3. Papíry od tuktuku
 4. Srílanský řidičský průkaz

Dvě poznámky k řidičákům:

 1. Český řidičský průkaz:

Pokud máte řidičské oprávnění skupiny B, pak byste měli mít automaticky i skupiny AM a A1. Ty vás v ČR opravňují řídit kromě motorky do 50 ccm i motorovou tříkolku. Pokud jste ale řidičský průkaz dělali ve stejném roce jako já (2014), tak jste toto povolení automaticky nedostali. Musíte proto zajít na úřad pro dopravní záležitosti vašeho města a nechat si tento údaj do řidičského průkazu dopsat. Celá tato sranda stojí 50 Kč a trvá měsíc. Tak na to myslete. Důležité je, aby vám v novém řidičském průkazu vyznačili jak skupinu AM tak A1. S tímto novým řidičským průkazem si pak vyřídíte mezinárodní řidičský průkaz – ten vám vydají na počkání. Budete potřebovat jen 50 Kč a fotografii.

 

 1. Srílanský řidičský průkaz

A teď vás začnu mást. Ani mezinárodní řidičský průkaz vám nebude stačit k tomu, abyste mohli dle pravidel na Srí Lance řídit tuktuk. Správně byste měli mít nejen srílanský řidičský průkaz pro cizince (vydává se na jeden měsíc a stojí 1 000 LKR), ale také místní řidičský průkaz speciálně vydaný pro řízení tuktuku. Takže byste tu správně měli absolvovat jízdy v tří kolce s učitelem:)

Chcete mít lepší svědomí? Nechte si v Kolombo vydat alespoň ten srílanský řidičský průkaz. A to na této adrese:

Adresa:

The Department of Motor Traffic
Dept of Motor Traffic Rd,
Boralesgamuwa,
Sri Lanka

Na webových stránkách tohoto úřadu je jiná adresa. Platí ta, kterou vám zde píšu!

 

Celé vyřízení žádosti trvalo maximálně hodinu. Potřebovat budete:

 1. Foto kopii řidičského průkazu a cestovního pasu (před vchodem do areálu je copy centrum, ofocení jedné stránky stojí 10 LKR)
 2. Srílanské vízum
 3. 1 000 LKR

Možná byste si rovnou měli udělat tuktuk školu (jako vážně!:)

Kde půjčit & kolik to bude stát 

Pokud si budete chtít vypůjčit tuktuk hned po příletu na ostrov, pak tak učiňte v Negombu. Město je vzdálené 10 km od mezinárodního letiště a je ve srovnání s rušným Kolombem určitě tou lepší variantou pro první noc na Srí Lance. My jsme bydleli tady (17USD/noc, 2 osoby. Super rodina a ubytování s výbornou snídaní, řekněte si o „Srí Lanka breakfast“).

V Negombu jsou dvě půjčovny tuktuků (o kterých víme). My jsme si vůz vypůjčili od báječného Antona z Alma tours. S tuktukem jsme za celou dobu neměli jediný problém, tedy nevím, jak by vše probíhalo, kdybychom problém řešit museli. Nicméně Anton se zdál hodně v pohodě.

Cena:

Tuktuk jsme měli půjčený na 21 dní a pak jsme výpůjční dobu po mailu prodloužili na dalších 7 dní.

1 den = 10 EUR + povinné pojištění 50 EUR/paušál na celou dobu pronájmu + 100 Eur záloha. Těch 50 Eur mi přijde spíš jako takový fígl, jak navýšit půjčovné. My jsme to tak vzali a dál neřešili. Anton nám slíbil nulovou účast na krytí jakéhokoliv problému spojeného s tuktukem a to včetně bouračky …  V této půjčovně si neberou peníze z vaší kreditní karty jako rukojmí, což mi je vždy sympatické.

 

TIP: Do zahraničí nikdy nevozíme vyšší částky v hotovosti (jsme líní před cestou vybrat). Ale tady by se nám alespoň těch 400 EUR hodilo – nemuseli bychom je vybírat ze srílanského bankomatu (poplatek za výběr a nevýhodný kurz).

Půjčovné celkem na den = 11,79 EUR.

Druhá půjčovna tuktuku v Negombu se jmenuje Pick ‘n’ Go Rentals. S cenou jsme se tam dostali na 17 USD/den (částka včetně pojištění).

 

Na co si dát pozor?

 • Autobusy – jsou to piráti silnic a žádné silniční pravidlo je nedonutí vám dát přednost nebo vás nevytlačit do bočního pruhu, když předjíždí vozidlo ve svém směru.
 • Rychlost – ve městě máte povoleno jet 40 km/h. Za celý měsíc se nám nepodařilo zjistit, kolik můžeme jet mimo město. Nicméně, vždy když jsme viděli policisty, tak jsme prostě zpomalili na těch 40 km/h. Na přítomnost policejních hlídek nás upozorňovala blikající vozidla v protisměru.
 • Více jak 150 km na jedno natankování. Benzínové pumpy jsou prakticky všude, na rovině budete mít spotřebu kolem těch 150 km. V kopcích se vám nádrž vyprázdní mnohem rychleji. Natankovat se dá také v malých obchůdcích při cestě – tam mají benzín či naftu v lahvích od araku (místní alkohol). Benzín je levný, litr stojí přibližně 22 Kč a do nádrže tuktuku se vejde pět litrů.
 • Navigace v mobilu. Bez navigace budete mít cestu určitě dobrodružnější. Nás bavilo jezdit po co nejmenších cestách a na nich bychom se bez GPS zbláznili. Pořiďte si lokální SIMku na letišti, zapněte Google Maps a objevujte nejzapadlejší vesnice!
 • Zatáčky. Na to si přijdete sami, krosit zákruty se rovná překlopení tuktuku.
 • Řízení v noci. Občas se mu asi nevyhnete, ale není to žádná hitparáda.
 • Dlouhé řízení ve vedru. Ideální den je do 100 km, v pohodě se dá najet 150 km, maximum co jsme ujeli bylo 180 km/den a pak mi celý druhý den bylo špatně. Trpím na úpaly a úžehy nicméně i tak je těch 180 km docela hodně náročných. V tuktutku to profukuje jen na zadních sedadlech, řidič se na rozdíl od spolucestujících upaluje.
 • Nemá posilovač řízení ani brzd. Tuto informaci ocení ti, kteří jako já, vůbec netuší, že může existovat vozidlo bez posilovače a co to vlastně znamená.

 

Plánování trasy 

V jedné věci si musíme udělat jasno. Tuktuk rozhodně není o rychlosti. Pokud chcete za čtrnáct dní nebo i měsíc vidět všechno ze Srí Lanky, tak si tuktuk nepůjčujte. My jsme si tento super pomalý způsob přepravy zamilovali. Při cestě jsme hodně zastavovali, fotili, vecpali se na oběd k mnichům v klášteře, neustále zastavovali u bufetů při cestě. Když jsme projížděli volně přístupný Maduru Oya národní park – tak jen dva metry od nás se pásla rodinka slonů. Neviděli jsme turistické „highlighty“ ostrova a čím déle jsme byli na cestě, tím více jsme se jim vyhýbali. Největší zábava pro nás byla hledat nejmenší a nejhorší cesty.

 1. Za den ujeďte maximálně 150 km a pak si dejte alespoň 2 – 3 noci (klidně více) volna.
 2. Čím více se budete pohybovat v neturistických oblastech tím více si cestování užijete.
 3. Nejezděte na jih ostrova a do Arugam Bay v sezóně (naše léto). Pokud to jen půjde, vyhněte se Kolombu. Doprava je tam nejšílenější.
 4. Moře a pláže si dopřejte nejen na konci pobytu (za odměnu), ale také v průběhu. U vody si krásně odpočinete.

Chceš víc? Přijď na mé srílanské povídání!

 

Jak bych cestu udělala jinak?

Pokud Vám to počasí povolí, tak se vydejte více na sever a východ ostrova a pak samozřejmě do středu Srí Lanky. Jet s tuktukem kolem čajových plantáží bylo pohádkové (kdyby furt nepršelo:).  Kdybych mohla znovu poprvé plánovat pak bych určitě přeskočila Ellu a Mirrisu. Do hor bych vyrazila k pohoří Knuckles Range.

Chystáte se také na Srí Lanku nebo jiné dobrodružství v tuktuku? Dejte mi vědět do komentářů pod článkem, jsem zvědavá jako opice:)

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

16 comments

MILUŠE BREJŽKOVÁ 7.4.2017 - 17:44

zdravím Lucko, nikde jsem nenašla, zda jste vydala nějakou knihu z cest, pokud ne, chystáte se někdy? Miluše

Reply
Lucie Radova 8.4.2017 - 10:10

Hezký den Miluše, zatím ne a neplánuji, ale možná, že na podzim začneme na nějakém podobném projektu pracovat:) Děkuji za zeptání, pokud by pak něco vzniklo, určitě dám vědět. Mějte krásný den! Lucie

Reply
Mirka Filípková 9.4.2017 - 22:26

Ahoj Lucko,
díky moc za výstižný popis z cestování po SL.
Byli jsem tam v prosinci před dvěma lety s manželem a dcerou na jeden měsíc. Do dnes z toho vzpomínkama žijeme. SL byla pro nás naprosto výživná a nepopsatelně krásná dovolená.
Spoustu věcí jsme zažili jako ty s manželem. Cestovali jsem vlakem, také tuktukem i plánovaný 5ti denní výlet s mikrobusem. Moc se nám tam líbilo, a těch zážitků, každý den
spoustu. SL opravdu doporučujeme.
Měj se moc krásně a hodně další cest.
Zdraví Mirka
P.S.-Už teď dychtím jaké zážitky a poznání a tipy na cestování mi zase pošleš, protože jsem už některa Tvoje doporučení použila.

Reply
Hana Smětáková 24.4.2017 - 16:52

Dobrý den Lucko,
děkuji za hezkou a zajímavě zpracovanou přednášku v Brně. Jsem moc ráda, že sem si ji přišla poslechnout a můžu ji doporučit všem co přemýšlí zda na ni zajít. Rozhodně nebudou litovat.
Doufám, že bude příležitost si Vás zase někdy poslechnout.
Hodně štěstí na dalších cestách ?

Reply
Lucie Radova 28.4.2017 - 7:53

Hano jsem moc ráda, že se líbilo a děkuji za zprávu!:)

Reply
Klára 3.5.2017 - 7:09

Tak musím se přiznat, že pronajmout si tuktuk mě ještě nenapadlo! 🙂 Obvykle si na cestách po Asii půjčíme skútr… Díky za parádní článek, Luci!

Reply
Lucie Radova 3.5.2017 - 11:09

Kláro, běž do toho!:)

Reply
David 20.5.2017 - 11:34

Super článek a super nápad půjčit si tuktuk. Na Srí jsem byl dvakrát a s tamní dopravou mám dost adrenalinové zážitky, takže klobouk dolů.

Jinak mě pobavilo, jak píšeš, že Mirussu bys přeskočila. Nepíšeš proč, ale určitě máte důvod.
Já mám zase důvod, proč ji navštívit:-) Na Mirissa Beach jsme měli tu nejlepší rybu, kterou jsem kdy za život jedl. Beze srandy – může potvrdit i moje žena. Nevím jak se jmenuje ta restaurace, ale je na pláži, u ní jsou dvě palmy ověšené světýlky. Asi v 17:30 tam donesou čerstvé ryby a lidé si mohou vybrat co chtějí.
Bylo to doporučení od našich serfařů:-)

Reply
Lucie Radova 22.5.2017 - 12:15

Ahoj! Tak to je dobře! My moc nesurfujeme (čti vůbec:), takže proto asi Mirissa nebyla úplně pro nás. Rybu jsme si u moře dali, ale asi na špatném místě. Příště se musíme polepšit a díky za tvé postřehy! Lucka

Reply
Jiří Kučera 14.3.2018 - 9:18

Ahoj Luci,chci jet s manželkou a 12ti letou vnučkou na SL,porad mi prosím kam se podívat,kde seženu lletenku za rorumný peníz,kdy tam jet-počítám cca pobyt 1 měsíc,a ještě za kolik se dá sehnat obživa +ubytování (může být stan ,pokud to není nebezpečné,s kombinací bytú) Děkuji za odpověd jirka

Reply
Jana 28.8.2018 - 15:17

Dobrý den, Lucko,

chystáme se na SL za měsíc a plánovala jsem půjčení tuktuku, ale ta autoškola mě tedy zaskočila – dělali jste nakonec a pokud ne, byl s tím problém? Druhou variantou jsou skútry, nevíte prosím, zda tam je také potřeba SL řidičák a autoškola? Děkuji.

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 10:30

Nedělali:) A mně je to teda líto! Mohla bejt prča:) Na autoškolu kašlete, nikdy ji po nás nikdo nechtěl. A jestli si pučíte tutktuka, tak pošlete foto!!! 🙂

Reply
Jana 30.8.2018 - 10:24

Dobrý den, mám jen jeden dotaz – jeli jste z letiště nejprve pro tuktuk do Negomba, a poté až řešit SL řidičák? Děkuji.

Reply
Lucie Radova 23.11.2018 - 10:30

Nejdřív řidičák až pak tuktuk:)

Reply
jirka 14.6.2019 - 8:37

Zdravim chtěl bych se zeptat ještě na ten řidičsky průkaz A1, zrovna jsem volal na řidičáky u nás ve městě a bylo mi sděleno že se skupina A1 do průkazu nezapisuje, tak by mě zajímalo jak se vám to povedlo. Děkuji

Reply
Beata 12.2.2020 - 22:53

Dobrý den,
díky za pěkný příspěvek. Chci jet na Srí Lanku příští měsíc. Plán je cestovat vlakem, ale pokud to bude někde možné, tak si půjčit skutr. Mám řidičák B a A1,tak snad je to ok.
Asi by ale bylo záhodno si udělat i ten jejich řidičák. Někde na zahraničních stránkách psali, že pokud není ŘP anglicky (což ten český není), tak je nutno nějaký oficiální překlad. Měli jste, nebo stačil prostě ŘP + mezinárodní ŘP? Děkuji moc , Beata

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text