Musím vám prozradit jednu věc, miluju Chorvatsko! Začalo to minulým rokem, kdy jsem se spolujízdou Blablacar jela nějakých 4 000 km do Istanbulu a zpátky. Ta zpáteční cesta mě zavedla na jadranské pobřeží a Chorvatsku jsem propadla ihned. Tehdy jsem stihla pouze Dubrovnik a Zadar. A tak, když jsem letos dostala nabídku udělat si prodloužený výlet ve Splitu a jeho okolí, nemusel mě nikdo přemlouvat.
Do Splitu jsem vyrazila pohodlně letecky přes Záhřeb. Připadala jsem si děsně důležitě, do Chorvatska letadlem! Cesta i s přestupem trvá pouhé dvě a půl hodiny. A můžu potvrdit, že to byla paráda. Na tom delším letu (tedy PRG-Zadar) se podává i malé občerstvení včetně (ne)alka. Přestup je vymyšlený tak, že prakticky přes terminál zadarského letiště jen projdete a nasednete na další spoj. Pro spoje klik zde na Croatia Airlines.
Tentokrát jsem ale necestovala sama. Vydala jsem se k Jadranu se skupinkou tří žen novinářek. Naším cílem byl Split a jeho okolí. A tak jsem konečně mohla objevit jeden zásadní jev v česko – chorvatských vztazích – homonyma! Řeknu vám, bylo to jako se vydat na výlet se základní školou. Byly jsme čtyři ve věku od třicet do padesáti let a dokázaly se celkem slušně dlouho bavit nad místními nápisy alkoholna pića nebo hladna pića. Po bližším ohledání jsme zjistili, že mnohá homonyma se týkají pohlavních orgánů nebo sexuálních vztahů. Pokud budete studovat chorvatštinu nabydete rychle podezření, že si někdo v minulosti z češtiny a chorvatštiny chtěl udělat legraci a vyšlo mu to. Je pravda, že u slovanských jazyků je zvykem, že mají mnoho společných slov, která se od sebe výslovností či graficky neliší buď vůbec nebo pouze nepatrně. Jejich význam je ale odlišný a v mnoha případech zcela opačný nebo vulgární. Takže o zábavu je postaráno, když například sedíte v kavárně a maminka u vedlejšího stolu okřikne malého syna Ne mrdaj! Analýzu chorvatského jazyka jsem bohužel provedla, až poté, co jsem se na Chorvaty nemluvící anglicky snažila mluvit česky. Dělám to tak vždy, když nemám s daným člověkem společný jazyk a nechci ho stresovat tím, že on neumí anglicky. Suverénně jsem jedné paní chválila její zahradní domek, který byl postaven z kvalitního dřeva, respektive prken. Chorvatka se na mě zmateně zadívala a na mou otázku: „To si ale pěkně v té česko-chorvatštině rozumíme, že?“ odpověděla něco ve smyslu: „Ani moc ne.“ Za to překladatelka stojící vedle mě se bavila náramně. Tázavě jsem se na ni podívala. „Prkno tu znamená ovčí zadek“, prozradila mi ochotně.
Pramen řeky Cetina, v okolí se dají dělat super výlety na kole i pěšmo
Po stopách seriálu Hra o trůny
Chorvatsko je známé a velmi oblíbené mezi fanoušky anglo-amerického seriálu „Games of thrones“. Filmové lokace hledejte v úžasném Dubrovniku (nejznámější je ulice svaté Dominiky), ale také ve Splitu a jeho okolí. Mě osobně zaujalo malé město Kaštel Gomilica jehož jedna část je postavená na vodě. Já sice velký fanda Games of thrones nejsem, ale když jde o film a natáčení, zbystřím rychle. Díky našemu průvodci, který měl s sebou vytištěné fotky scén ze seriálu, se najednou z obyčejné pevnosti Klis stalo místo, které dobyla princezna Daenerys.
Rytířské závody na koních
Pokud můžete, naplánujte si cestu do Chorvatska na začátek srpna. První neděli tohoto měsíce se v městečku Sinj koná velkolepý historický závod jezdců Alka. Jezdci se v plném trysku, který může dosahovat až 45 km/h, snaží zasáhnout těžkým dlouhým kopím kruhový terč. Ten je zavěšen ve výšce 3,22 metru! Sinj se nachází 34 km od Splitu a je i skvělým cílem pro jednodenní výlet. Před dvěma lety tu bylo otevřeno výborné, interaktivní muzeum, které přináší vše o bohaté historii Alky.
Klid a pohoda malého ostrova Šolta
Necelou hodinu plavby trajektem od Splitu leží malý ostrov Šolta. Má pouhých 19 km na šířku a pár malebných městeček. Pokud si budete chtít odpočinout od rušného Splitu, pak toto je to pravé místo pro vás. S sebou si vezměte plavky a svačiny nechte doma. Místní restaurace to tu s mořskými potvorami umí báječně!
Na ostrov se dostanete za necelou hodinku plavby trajektem. Plavební řád zjistíme klikem zde.
Chorvatský venkov kolem Splitu & akční Vrlika
Když jsme už u toho jídla … že mořské potvory Chorvati umí perfektně připravit ví každý. Ale věděli jste, že mají úplně delikatesní šunku? Nechávají ji uschnout v průvanu větru, který se prohání chorvatskými horami. Žádnou lepší jsem nejedla a to jsme jich ve Španělsku pál kilo už ochutnala. Vydejte se do hor a chorvatského venkova. Budete nadšeni! Ideální pro výlety je oblast Vrliky. Sportovního vyžití je tu spousta, od jízdy na horských kolech, klasických treků po lezení po sklalách. Více informací získáte na šikovných webových stránkách této oblasti.
Občas dostanete slivovici a k ní vám ještě zazpívají
Jak se dostat z/na letiště
Letiště je umístěno přibližně 24 km od centra Splitu a 6 km od Trogiru. Před terminálem je se nachází zastávka autobusu „Airport bus“. Cesta z letiště na hlavní autobusové nádraží trvá přibližně 30 minut a v těchto intervalech také autobusy jezdí. Časy odjezdů můžete zkontrolovat klik zde. Zároveň se z letiště dostanete lokálním busem č. 37, ten ale není příliš vhodný ve chvíli, kdy budete chtít chytit ze Splitu trajekt.
Volání a internet
Od 15. června 2017 evropští operátoři ruší roaming. Co to pro vás znamená? Že budete za volání a používání datových služeb v zahraničí platit stejně jako v Česku. V případě mého tarifu to znamená, že třeba i ze Španělska volám do České republiky zdarma a to stejné platí i pro internet. Co je důležité! Před cestou do zahraničí raději zavolejte svému operátorovi a potvrďte si, že vám roaming zrušili. Když jsem se u svého operátora T-Mobile dotazovala na aktuální podmínky volání ze zahraničí, bylo mi řečeno, že musím výslovně tuto „službu“ zrušit.
Pokud z nějakého důvodu nechcete používat v zahraničí svou českou simku, nevadí. V jakémkoliv novinovém stánku si můžete pořídit lokální chorvatskou kartu, která vám umožní neomezeně surfovat na internetu po celých sedm dní. Služba se jmenuje Vip net, týden s neomezeným internetem vyjde na 10 Euro a další kredit si můžete dobít i online – klik zde.
Ve Splitu jsme byly ubytované v úžasném hotelu Lav Le Meridien
PS: Všechny ty krásné fotky jsem pořídila na skvělý aparát od Nikonu – D5600.
- 5 dárků pro cestovatelky - 6.12.2022
- Španělské babí léto - 8.9.2022
- Best Sustainable Sunglasses You Can Buy Local - 25.7.2022
4 comments
Lucko, už jsem přečetl hodně článků o Chorvatsku – jako admin webu Chorvatsko autem, kde mám mimo jiné také článek o Splitu https://www.chorvatsko-autem.cz/split-druhe-nejvetsi-mesto-chorvatska/. U té části o homonymech a „restauraci“ jsem málem spadnul ze židle :))) Parádně popsané a trefné – sedí vše z článku. Nápad letět na Jadran letadlem nezní vůbec špatně, díky za tip a info o přestupu.
Velmi užitečný článek. Toto léto navštívím Chorvatsko s rodinou
česko-chorvatští falešní přátelé jsou hodně zábavní, a slovinština za nima pokulhává jen trošku. Mě nejvíc dostává slovinsky kadit – česky kouřit, české zkrácené jméno Danka, chorvatsky anální otvor, když tě někdo pozve na krevety, tak je to do postele, no mohla bych jich vyjmenovat eště hodně 😀
Hehehe, vážně?:)