Close

Rapa Nui nebo Velikonoční ostrov?

Rapa Nui/ Chilská vláda v tom má jasno – Isla de Pascua (Velikonoční ostrov ve španělštině). Původní obyvatelé si však chtějí prosadit opak. To občas vyústí v demonstraci, obsazování hotelů „místními teroristy“ a bitkami s policisty. Před šesti lety se snažili zástupci Rapa Nui domoci svých práv u OSN – po čtyřech dnech rozhovorů odjeli s nepořízenou.

clanek politika-2

 Rapa Nui parlament – oproti místní chilské radnici hodně skromné stavení.

Kolem stolu červené Coca-Cola židle z plastu.

Získat samostatnost a nezávislost je hodně nepředstavitelné i pro samotné původní obyvatele. Nebojí se, že by si s ní nedokázali poradit, ale chápou, jak moc je vyhlášení nezávislosti nereálné vzhledem k umístění a potenciálu ostrova. Chile se ho prostě nechce vzdát. Lidé se tak alespoň dožadují svých územních práv (pozemky jim byly v minulosti zabrány a nevráceny) a regulaci množství turistů, kteří zavítají na ostrov. Ani jedno se jim už dlouhé roky nedaří prosadit.

dsc_3043-2

Se nestačí divit …

Na Rapa Nui se dostanete za pět hodin letadlem ze Santiaga de Chile. Monopol na letecké spojení má společnost LAN a samotný let je hodně luxusní. Doporučuju koupit letenku přes www.lan.CL (nechat si stránky v chilské verzi, dosáhnete tak na nejlevnější možné letenky).

clanek 3a-2

Kráter Rana Kau

Rapa Nui je jedním sloven NESKUTEČNÝ ostrov. A ani tu tak nemluvím o proslulých sochách, kterými je ostrov poset. Strávili jsme tu necelý týden a každý den naráželi na nová a nová místa, která nás neustále překvapovala něčím jiným.

clanek 4-2

Ostrov je dlouhý přibližně 15km a dá se tak příjemně prozkoumat na kole nebo v kombinaci se stopování i pěšky. Je tu i varianta půjčení si džípu, motorky nebo čtyřkolky. Ale osobně doporučuju vlastní pohon. Silný vítr, sluníčko a více času vám umožní prožít si toto kouzelné místo naplno.

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

Latest posts by Lucie Radova (see all)