Home Česká republika Markýza v horkovzdušném balónu

Markýza v horkovzdušném balónu

by Lucie Radova
0 comment

Od pátečního dne mi říkejte vážená paní markýza z Marczyce. Šlechtický titul jsem získala za odvážný přelet Sněžky v horkovzdušném balónu. Šlechtici nepracují, nemyjí se a spolu s titulem získají i pozemky, na kterých přistál jejich balón. Takže já vlastním pole v Polsku. Můj život dostal nový, stavovský nádech …

Let horkovzdusny balon Chadbalon

Ve středu večer mi zavolal kamarád Mirek Náplava ze Srdcařů s tím, že má parádní nápad. Ať si prý vezmu hodně teplé ponožky, foťák a v 7.30 jsem připravena na pražských Roztylech. „Lucie, poletíme horkovzdušným balónem přes Český ráj. Letí dva koše, bude to pecka!“

Sbalila jsem si jako na polární výpravu a v půl osmé ráno vykulená nastupovala do velké dodávky. V ní seděl vůdce výpravy Michal a jeho krásná dcera Kristýna. Oba piloti a polovina rodinné balónové firmy Chadbalon.

Do zadní části dodávky se nám vešlo všechno, co budeme potřebovat k dnešnímu letu. Tedy koš, balón a lahve s plynem. Začínám být nervózní. Právě jsem si vzpomněla, že mi vlastně nedělají moc dobře výšky …

Nevyjeli jsme ani na Jižní spojku a Michal dostal echo z místa vzletu, že nad Rájem je „deka“, ani jedno „okno“ a že to s letem vypadá hodně špatně.

Balonáři sledují snad deset různých aplikací v mobilu, které se zabývají letovými podmínkami. Kromě počasí řeší směr větru, nárazový vítr a samozřejmě viditelnost.  Všechny servery ukazovaly parádní počasí pro let. Jen na webových kamerách bylo vidět nic nebo mlíko.

Michal nás pozval k sobě domů a následující tři hodiny jsme nad mandlovicí doufali, že se počasí zlepší. Pilot si s námi ťukl až po dvou hodinách dumání, kdy jsme už věděli, že nás předpověď pořádně vypekla. S tím, že let nemusí vyjít, jsem docela počítala. Ale začala jsem být opravdu smutná! Mirek nám alespoň na svém hořáku v kuchyni udělal v mocca konvičce (kterou všude s sebou tahá) výborné kafe. Rozloučila jsem se s bandou, sebrala svou polární výbavu a vyrazila domů.

U Chadbalonu doma

V půl osmé večer mi přišla od Mirka SMSka: Zítra v 7.45, stejné místo. Letíme na Sněžku! 

A takhle vypadala naše nejvyšší hora v pátek 27. ledna 2017:

Zimni let v balonu Snezka

Sněžka, inverze a boží fotka od božího Petra J. Juračky.

Plán byl přísný. Přeletět s balóny přesně nad vrcholem Sněžky. Kluci piloti se neustále domlouvali vysílačkami a tipovali kudy to bude nejlepší. Abyste pochopili mé nadšení. Vhodné podmínky pro podobný let, se naskytnou maximálně dvakrát do roka. A já byla u toho! Piloti jsou machři, kombinací stoupání a klesání se nám podařilo nabrat ten správný směr, proud větru a prolétnout jen pár metrů od vrcholu.

Michal z Chadbalon

Michal s Mirkem si lebedí. Foto: Petr J. Juračka

Naše balónová expedice čítala dva aerostaty. Mirek se svezl s Petrem J. Juračkou, největším borcem přes drony ve střední Evropě a já myslim, že i na celém světě. Kluci se nakošíkovali k Michalovi z Chadbalonu. Já se proletěla s Hoši v koši. Jen pilot Ivan, fotograf Jirka a já. Byla to naprostá paráda:

Foto Jindrich Zapotocky prelet balonu nad Snezkou

Hoši v koši a Chadbalon. Foto: Jindřich Zápotocký

Prvních deset minut jsem se v koši vůbec nehýbala. Když jsme nastoupali do výšky 1 700 m.n., tak jsem si řekla, že závratě mají jen sraboši a začala si let užívat:) Letěli jsme 1 hodinu a 20 minut, což je docela dlouhý let, s sebou jsme měli také čtyři lahve s plynem.

Let balonem

Jak ptáci vidí naší zimu: (Fotka od Petra J. Juračky).

Snezka

Zimní radovánky na sněhu:

Jindrich Zapotocky Hosi v kosi zimni let

Balón kluci stavěli 45 minut. Sníh si s nimi trochu hrál … Foto: Jindřich Zápotocký

Co mě nejvíce překvapilo, jak je nahoře ticho a klid. Hodně lidí se ptalo, jestli jsme v takové výšce nemrzli. Jelikož letíte s větrem, tedy jeho rychlostí, tak v horkovzdušném balónu nefouká. Nezvedne se vám ani chlup na ruce. A nad inverzí bylo snad tepleji, než na zemi.

Let v horkovzdusnem balonu Petr Jan Juracka

Mezi nebem a zemí v balónu, kde vítr není. Foto: P. Juračka.

V některých částech letu jsme se nepohnuli ani o metr, protože zrovna vůbec nefoukalo. Je docela zvláštní viset ve výšce 1 700 metrů nad mořem, nepřidávat plyn a nepohnout se do stran ani směrem k zemi. Po přistání jsme byli dle baloňácké tradice pasováni do šlechtického rodu. Ceremonie je to velkolepá a já tady budu tajemná, abyste si ji pak užili stejně, jako já:)

Pasovani slechtici let horkovzdusnym balonem

Na více fotek a informací z letu mrkněte na stránky Chadbalonu – klik zde nebo na Hoši v koši – klik tady! Nebo se klidně ptejte v komentářích pod článkem, ráda na otázky briskně odpovím:)

Pilotka Kristyna z ChadbalonuAhoj! Foto: J. Zápotocký

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text