Home Kanárské ostrovy Hodně štěstí s Fuerteventura

Hodně štěstí s Fuerteventura

by Lucie Radova
7 comments

Na Fuertěventuře hodně fouká, což je jasný, protože se jmenuje fuerte=silný, ventura=vítr. Tak nám to jednou vysvětlil jeden týpek a od té doby o tom všechny poučuju. Až dneska jsem zjistila, že Fuerteventura znamená úplně něco jiného. Hodně štěstí. 

Na rozdíl od Tenerife a Gran Canarie je Fuerta docela placatá a navíc poušť. Krajina bez stromů a keřů působí tak cize, až máte pocit, že musíte být na jiné planetě. Ostrov bez problémů projedete svým autem za jediný den nebo dva pokud vytuhnete na jedné z krásných plážích.

Vlastní auto

Vlastní dopravní prostředek doporučuji, protože v opačném případě budete závislí na místních busech. Nejsou špatné, ale nejezdí příliš často. Takže z výletu, který by s autem zabral hodinu, budete mít busový celodeňák. Auta vyhledáváme na webových stránkách Skyscanner.com a Kayak.com. Autopůjčovna se kterou máme na Kanárech výbornou zkušenost se jmenuje Orlando a kterou rozhodně nedoporučujeme je Goldcar (je levnější, ale pak velmi často strhává peníze ze zálohy). O tom jak si půjčit bezpečně a levně půjčit auto jsem napsala tady. Za 6 dní jsme zaplatili 80 Eur plus jsme dali depozit 300 Eur.

Z pohledu řidiče se dá na ostrově i dobře stopovat.

 Autobusy

Autobusem jsem na Fuertě necestovala, takže je už víc nebudu hanit:) Jízdní řády najdete pod tímto linkem – klik zde. Ceny za jízdy zkoumejte po rozkliknutí na jednotlivé linky. Pokud víte, že budete cestovat často, tak si pořiďte busovou kartičku BTF Bono. Stojí 2Eura a je k dostání i nabití u řidiče. S ní pak na každé cestě pak ušetříte 5%.

Jak se dostat na ostrov?

Přímé lety na Kanárské ostrovy z Česka jsou bohužel stále dost drahé. Létá sem Smartwings/ČSA a zpáteční letenky vyjdou na cca 8 000 Kč (ČSA). Nejlevnější letenky jsme zatím sehnali z Mnichova a Berlína. Kamarádi, kteří žijí v Ostravě velmi rádi létají z Krakowa odkud jsou letenky super levné. Do Berlína a Mnichova jezdíme s Flixbusem nebo Student Agency.

Skákat si mezi ostrovy

Letadlem

Mezi ostrovy se cestuje trajekty nebo vrtulovými letadly. Zrovna píši tento článek na palubě prťavého letadla Canaryfly.es. Letenka nás stála 35 EURO/osoba, v ceně je kufr 23 kg (akce trvá do 16. dubna 2017) a bacha na to, abyste si koupili tarif NO RESIDENTE (že nejste obyvateli Kanárů). Za stejnou cenu byste se dostali na trajekt, který z Puerta Rosaria pluje do Las Palmas nejméně dvě hodiny a to ne ve všechny dny v týdnu. Druhá vnitrokanárská letecká společnost se jmenuje Binter Canarias.

Trajektem

  • Fred Olsen – trajekt mezi Fuerteventurou a Gran Canaria začíná na 49 Eurech, cesta z přístaviště Morro Jable trvá 2 hodiny
  • Naviera Armas– cesta mezi Fuerteventurou a Gran Canarii stojí podobně, cca 47 Eur, z Morro Jable vám to ale bude trvat 3 hodiny

Kam vyrazit?

Corralejo – příjemné městečko na severu ostrova. Sloužilo jako naše základna, bydleli jsme v severní části města, měli to kousek k moři i super bistru u přístaviště Bar La Lonja. Navíc tu je i jeden z místních pracovních coworkingových center.

Větrné mlýny – Fuerteventura sice znamená hodně štěstí, ale i tak tu fouká jako nikde. Díky tomu jsou na celém ostrově postavené molinos. Celá řada z nich je volně přístupná, některé z nich jsou ale opatrované jako v muzeu. My jsme jedno takové navštívili, ale už bylo také zavřené, tak jsme museli přeskočit zídku … Ale ani květince jsme neublížili!:)

El Cotillo – roztomilá pláž s azurovým mořem:)

Grande Playas de Corralejo – úžasný pás jemného písku ze Sahary, který tvoří desítky velkých dun. U nich se dá také koupat, dělat kitesurfing nebo paddle. Jen my měli Mordor:)

La Oliva – roztomilé městečko s malým náměstím, kostelem a Casa de los coroneles, ve kterém je umístěné muzeum. Já jsem bohužel přijela v den, kdy bylo zavřené, ale místo bylo moc fajn.

Morro Jable – najdete na úplném jihu ostrova. Je hodně turistické, ale staré centrum je celkem malebné. Pláž je tu nádherná a samozřejmě tu fouká!

Puerto del Rosario – hlavní město ostrova. Pokud poletíte letadlem, bude to první místo, které uvidíte. Je tu jen jedna širší ulice s bary a kavárnami, ale nic zajímavého. Docela překvapivě je vedle přístaviště i celkem pěkná pláž, ale spíš na takové poslední smočení před odletem, než pro cíl výletu.

Ty hezké fotky jsou focené na Nikon D750 a boží objektiv Nikkor 14-24 (dělá mi krásný tělo). 

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

7 comments

Yveta Pončíková 1.4.2017 - 22:03

Fuerteventura jistě stojí za to si ji projet. Nepíšeš nic o Isla se Lobos, z Corraljecho jezdí trajetk a jsi na místě, kde není nic, než krásná pláž, která byla naprosto bez větru. Pití a jídlo s sebou, nebylo tam opravdu nic. Možná, už je to jinak. Všechny tvoje články se moc dobře čtou, děkuji! Yveta

Reply
Lucie Radova 2.4.2017 - 23:48

Na Isla de Losbos jsme nebyli, díky za postřeh! Podle všeho a hlavně obrázků vypadá výlet super! S tím jídlem a pitím to bude asi stále stejné:) Díky za zprávu! Lu

Reply
Jaroslav 2.4.2017 - 21:16

Aka krásna mlynárka (mlynářka)…

Reply
Lucie Radova 2.4.2017 - 23:46

🙂

Reply
Pepa K 10.2.2018 - 21:18

Hezky clanek jste napsala. Uvazuji o dovo v cervnu, jen nevim zda tam opravdu tak fouka, ze se neda lezet na plazi:)Nektere nazory v diskuzich jsou az odstrasujici:( Sever nebo jih, tot otazka:))

Reply
Jan 17.6.2018 - 12:37

Ahojte všichni,
právě jsme se odtud vrátili a musím říct, že názor je poněkud rozporuplný.
Za sebe mohu říct, že bych se už nevrátil a týden je tam až moc.
Je to ovlivněno tím, že letos je tam „velká“ zima, i domorodci říkají, že takovou ještě nezažili.
Průměrná teplota je 24st (na přímém slunci sice občas vyšplhá na 29 ale moře (oceán) je studený tak, že v něm pobudete jen pár minutek.
Celý ostrov je jak lunární krajina (ostatně také proto se tam natáčela řada filmů s podobnou tématikou) a vcelku tam není nic k vidění, vyjma pár výroben produktů z Aloe vera a zoologické zahrady s uměle vytvořenou botanickou zahradou (vstup 35 Eur).
Letoviska, kam se vozí turisté jsou mnohdy osamocena, takže kulturní vyžití, resp. procházky na nějaké promenádě atd. jsou mizivé.
My jsme byli na jižním cípu ostrova, měli jsme štěstí na výběr lokality (Jandia), kde je alespoň nějaký život s obchůdky na hlavní třídě. Ten ale vetšinou umírá s 21h, resp s 22, tak kdo je např. z Itálie zvyklý, že to právě v tuto dobu začíná žít, bude zklamaný.
Mnohdy je to velmi daleko k vodě, takže některé hotely vozí turisty mikrobusy. Pokud nechcete mít několikrát denně v nohou několik km pěkně z kopce do kopce, než se dostanete na pláž, vyhněte se takovým lokalitám jako např. hotel Occidental Jandia Mar.
My můžeme hodnotit hotel z řetězce Relaxia, Jandia Luz, odtud je to k pláži velmi blízko, procházka na cca 3 minuty. Hotel je v zatáčce u frekventované silnice, ale i přesto, že jsme měli pokoj v prvním patře do silnice, tak uvnitř nebyl ruch z aut slyšet. Ložnice jsou orientované do vnitrobloku. Předesílám, že v noci jsme měli zavřená okna směrem na ulici.
Pokud budete mít pokoje jiné, než s čísly 100-119, nebudete mít tento problém ani v noci.
Jídlo je na 1* , je ho tolik, že už třetí den na obědy nebudete chodit. Pestrá skladba a neustálé doplňování i 5 minut před koncem. Kontinuálně navazující otevírací doba u bazénového baru, kde je zdarma veškerý alkohol, pivo a nealko, takže na suchu nebudete.
Co se týká větru, fouká. Někdy dost, někdy méně. Slunečníky na pláži si pořiďte velmi pevné (pokud nevyužijete pronájmu lehátek, kterých je tam celkem dost, 2 lehátka+slunečník 9Eur/den ). Mnohdy se vyplatí malý stan proti písku, protože když zafouká, tak ani vyvýšené lehátko neochrání proti písečně sprše. Je ale pravda, že se to nestává až tak často.
Nabízené výlety od CK, doporučuji prohlédnout hned na letišti, zejména ty, které jsou následující den po příletu a případně ihned objednat. Nám se stalo, že ten co byl druhý den a pak se opakoval později, byl plný a jiný se neuskutečnil.
Doporučení dávat nebudu, my jsme projeli „Okruh Fuerteventurou“, což ve skutečnosti je obchodní výlet po atrakcích typu výroba z Aloe Vera (nákup krémů atd), kozí farma (sýry, Rum, marmeláda). Cena 52 Eur / os
Více nás zaujal výlet na sousední ostrov Gran Canaria (115 Eur / os), který je zcela něco jiného, než Fuerteventura, ať již obydleností, či přírodou, tento výlet celkem stojí za to, pro ty, kteří zde nebyli nebo tam nehodlají někdy letět. Projede se téměř celý ostrov od severu k jihu, včetně zastávek pochopitelně komerčních k nákupu medového rumu (je výborný) a marmelád ze všeho možného (kaktus, papaya, fíky atd). Cestuje se mikrobusy Mercedes protože se jezdí silničkami, kde by autobus neprojel. Výklad průvodce je poněkud krkolomný, protože vozidla jsou vybaveny ručními vysílačkami Motorola, ze kterých chrchlá reproduktor zvuk z vozu, kde sedí průvodce. To podstatné ale slyšet je, byť angličtina je trošku svérázná, místy s německými výrazy. To je problém pro celé kanárské ostrovy, protože téměř všude uslyšíte jen němčinu. Díky německým turistům, se budete cítit, jako byste byli v Německu, protože jsou všude a v drtivé převaze. Navíc jako bonus, jde ve velké většině o důchodce, takže si bude mnohdy připadat jako v domovech důchodců, což zejména platí o hotelu Jandia Luz 🙂
Pokud by někdo chtěl vědět další podrobnosti atd.. zkusím odpovědět.

Reply
Veronika 2.8.2021 - 14:48

No vidíte to – my jsme na Fuerteventuře byli už třikrát a letos – dá-li covid – poletíme počtvrté. Gran Canaria je fajn, ale úplně, úplně jiná. Nám na Fuerteventuře vyhovuje právě ta svoboda, málo lidí, volnost… Vyžití jako obchody, muzea, nevyhledáváme, proto nám tento ostrov tak sedí.

Co se týče počasí, máme ozkoušeno od října do prosince – vždycky pěkné, koupání taky v pohodě. Teď jsme zažili červen na Lanzarote a byla teda pěkná kosa 😉

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text