Home Argentina Evita žije!

Evita žije!

by Lucie Radova
0 comment

Mendoza/  Dnes jsme měli úžasný autostop. Danek si vyhlídl starého amerického bouráka jehož posádka nám také neodolala. Z krátkého přiblížení na nedalekou autobusovou zastávku se prodloužil na tři hodiny. Řidička Valerie, asi 40ti letá sociální pracovnice, se rozhodla provézt nás po celém městě. Ukázala nám úplně všechno – areál a samozřejmě všechny fakulty místní univerzity, špinavé jezero a bývalý sirotčinec. Pak hned začla básnit o Evitě a jejím manželovi Juanovi Perónovi a se svou 20ti letou dcerou nadšeně zpívat hymnu peronistů za hlasitého doprovodu bubnování o přední desku auta. V tu chvíli jsem měla pocit, že vůbec neřídí…

dsc_2460-2

Valerie druhá zleva, po její levice dcera a úplně vpravo přítel z Cordóby.

Politika manželů Perónových (druhé Perónovo manželství) je v Argentině živá dodnes. Součásná prezidentka Argentiny Cristina Fernández de Krichner a také její předchůdce (manžel) Néstor Kirchner reprezentují stranu, kterou de facto v roce 1947 založil Juan s Evitou.

dsc_2534-2

Prezidentka Argentiny Cristina promlouvá v TV, na pozadí podobizna Evity (železná konstrukce na mrakodrapu v centru Buenos Aires)

V červenci tomu bude 60 let, co zemřela María Eva Duarte de Perón. Herečka. První dáma. Jedna z nejvlivnějších žen světa. Osudnou jí byla rakovina děložního čípku, které podlehla ve 33 letech.

evita 2-2

Evita Perón: „Vrátím se a budou mně miliony!“ … stále rezonuje Argentinou.

Spolu se svým manželem Juanem Perónem tvořili silný prezidentský pár. On oficiálně, ona díky obrovské podpoře doma i v zahraničí. První dámou se stala ve svých 26ti letech, zasadila se o všeobecné volební právo pro ženy, založila první instituce starající se o opuštěné děti a staré lidi. O dva roky později prezentovala Argentinu na své cestě po Evropě. Měla se stát víceprezidentkou, což jí manžel a nakonec ani zdraví nedovolilo. V posledním stádiu své nemoci byla tak slabá, že na vystoupeních před národem nebyla schopna ani sama vstát.

Argentina měla za dobu své svobodné existence dvě ženy prezidentky. Zajímavé je to, že to byly vždy manželky prezidentů. Z první dámy se tak hlavou státu stala třetí choť Juana Peróna a nyní také současná prezidentka Cristina Fernández.

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text