Home Cestovatelské tipy Cestovatelské tipy: Uzbekistán

Cestovatelské tipy: Uzbekistán

by Lucie Radova
0 comment

Aralské jezero - Muynak

Uzbekistán není zrovna na špici cestovatelských hitparád. Možná právě proto je tak úžasný, opravdový. Nikdy na něj nezapomenete, na jeho lidi, jídlo, žlutou krajinu a modré nebe. Zkušenost kterou vám Uzbekistán dá, nikde jinde nenajdete. Směle do toho!:)

Kolik to stojí

Uzbeci nekradou, ale jakmile můžou, naúčtují vám za cokoliv i desetkrát víc. Tak tedy, malý ceník pro rok 2013:

Voda – 1.5 litru, 800 – 1 500 SUM

Čaj – zelený do konévky, 500 SUM (všude po vás budou chtít min. 2 000 SUM)

Šašlik – typické uzbecké jídlo, maso na špízu, jeden kus, cca 100g – 2 000 – 2 500 SUM

Uzbekistan jidlo

Náš typický uzbecký oběd/večeře: šašlik, svěží salát, chleba, čaj a dezinfekční gel:)

„Svěží salát“ – šťavnatá rajčata, okurka, cibule zalité octem (=NEJLEPŠÍ SALÁT SVĚTA) – CCA 1 500 SUM (špatně si pamatuju)

Plov – rýže s masem, 5 000 SUM

Metro – 800 SUM/jízda v Taškentu

Ubytování – 10 – 15 USD/osoba, 20-30 USD/pokoj pro dva

Městský bus – 500 SUM (Buchara, Samarkand)

Marshrutka – 600 SUM (Buchara)

Cesta vlakem – (ceny jsou pevné, nakupujte pouze v kase na nádraží, lístek vám prodají pouze s cestovním pasem)

Praktické informace

1. Víza & Zvací dopis

Do Uzbekistánu bohužel potřebujete vízum, které na letišti obdržíte na základě zvacího dopisu. Zvací dopis musí být potvrzený uzbeckým státním orgánem (ministerstvem), tzn. že vám ho nedá jen tak někdo. My jsme si ho nechali udělat přes agenturu Stantours (cca 1000 Kč/osoba). Je to pálka, ale mohu doporučit – velmi dobrá komunikace a rychlé vyřízení. O zvací dopis zažádejte min. měsíc a půl před odjezdem. Na vyřízení mají měsíc, pokud ho chcete rychleji, tak je poplatek jednou tak vysoký a nezaručují vyřízení …

Zvací dopis vám přijde e-mailem. Dopis vytisknete a předložíte policistovi na uzbeckém letišti. Ten vám na jeho základě vystaví vízum za 20 USD.

2. Černý trh

Černý trh jsem si představovala různě, většinou dost potemněle s tajnými signály mezi veksláky a útěky před policií. To všechno vás čeká i v Uzbekistánu … hehe, kecám, ale legranda to není. Pokud vás opravdu policie přistihne při výměně peněz nebo při jiné protistátní činnosti, budete vyhoštěni, takže jako fakt bacha.

3. Nejlepší měnový kurz …

… dostanete bohužel na černém trhu. Banka už dlouho vyměňuje v kurzu 1USD = 2000 SUM. Na černém trhu, ale za jeden dolar dostanete okolo 2700 SUM – 2900 SUM (ti nejlepší smlouvači i 3000 SUM, ale to se nám nikdy nepodařilo). Tzn. že na rozdíl od banky dostanete od veksláka o jednu třetinu víc, což najednou dělá vaší dovču o třetinu levnější … Veksláka poznáte tak, že na vás bude volat: „EurodolarČÉNŽŽŽ!!!“ a před sebou bude mít položenou velkou igelitku plnou peněz (pár melounků). Nejčastěji ho potkáte na trhu, ale peníze s vámi vymění i například majitel ubytování. Největší bankovku, kterou jsme měli v ruce byla tisícovka, což je asi osm korun. Když pak půjdete na véču, nezapomeňte si pořádně nacpat peněženku:) Co vám budu říkat, vypadá to dost sexy …

Teď vám je už asi jasné, že se vůbec nevyplatí používat kreditní kartu. Nejvýhodnější je vyměnit dolary za sumy na černém trhu. Ale ode mě to nemáte! 🙂 Zde vyjádření českého velvyslanectví k celé záležitosti.

Uzbekistan penize SUM

A jde se na nákupy!

4. Ubytování & Registrace

Hledání ubytování v Uzbekistánu komplikuje fakt, že za svůj nocleh musíte dostat registrační papírek. Registraci vám dají pouze oficiální ubytování schválené státem. Počet nasbíraných papírků pak kontrolují celníci na letišti a hraničních přechodech.

Registrace Uzbekistan

Registrační papírky jsou opravdu jen obyčejné papírky

A teď realita:

– Povinností turisty v Uzbekistánu je sbírat tzv. registrační lístky. Za každou noc jeden. Údajně však stačí za každé tři noci jeden.

– V průběhu pobytu vám budou registraci kontrolovat a počítat majitelé ubytování ve velkých a turistických městech jako je Samarkand, Buchara, Taškent. Pokud nebudete mít dostatek papírků nebo dobrou výmluvu (např. že jste poslední noci spali ve vlaku), tak nejspíš budete mít problémy oficiální ubytování sehnat.

– Registraci občas kontrolují také policisté, hlavně ti, kteří dozorují na „hranicích“ mezi jednotlivými federativními státy.

– V malých městech se nikdo pro registraci nepídí, ale registraci vám dají (musí být však oficiální).

– Od cestovatelů, kteří Uzbekistánem projížděli na kole jsme se dozvěděli, že jim místní nabízejí ubytování u sebe doma, zadarmo. Registraci samozřejmě nedostali a jak to pak řešili na hranicích netuším:)

– Na letišti nám registraci nepočítali:)

– Kdybych do Uzbekistánu jela podruhé, tak bych to už asi tolik neřešila. Lidé vám budou nabízet ubytování u sebe doma. Pokud v nich budete mít důvěru, pak neváhejte. Uzbeci jsou nesmírně přátelští, pohostinní a vtipní!:)

– Pár papírků ale určitě mějte, nejlépe alespoň za třetinu strávených dnů v Uzbekistánu.

5. Doprava

Nejlepším dopravním prostředkem v Uzbekistánu je vlak. Lístky kupujte jen v ofiko pokladnách. Ceny jsou pevné a berou i karty (vzhledem ke kurzu, je lepší platit hotově).

Uzbekistan vlak

Cestování nočním vlakem je opravdu luxus!!!

Busy mezi městy téměř nejezdí. Budete proto odkázaní na taxiky nebo šérovací „shared“ taxi. Tady jen jedno doporučení: smlouvejte, tvrdě.

6. Uzbecká SIM karta

I kdyby jste se měli v Uzbekistánu otočit jen na týden, pořiďte si uzbeckou SIMku. Je to praktická věc nejen při zařizování ubytování (na e-maily majitelé ubytka často neodpovídají), ale také pro domlouvání schůzek s vašimi novými uzbeckými kámoši. A že jich nebude málo:) Mobilní volání tu je až směšně levné a internet v mobilu téměř zadarmo. Ani za tři týdny jsem nevypotřebovala kredit ve výši 200 Kč a to jsem neustále posílala fotky na Fejsbůk.

Asi bych vám také neměla zatajit, že v Uzbekistánu není moc toho mobilního signálu. Když ho nebudete moct chytit, popojděte pár kroků na libovolnou stranu, uričtě tam něco bude:)

Jak SIMku pořídit?

1. Na černém trhu

2. Přes Uzbeka u operátora. Nám pomohl kamarád Alim, který vyzvedl SIMku na svůj pas a nic za to nechtěl. Karta je přednabitá na nějaký minimální kredit. Ke kamarádovi alá Alim přijdete tak, že půjdete na pivo do místní restaurace a zakecáte se s jeho majitelem. Dáte pár gramů vodky a za chvilku budete mít SIMku v mobilu:).

Jak dobít kredit?

Nejjednodušší cesta jak dobít kredit je na novinových stáncích.

Mobil Uzbekistan

PAYNET je označení dobíjecích míst mobilního kreditu

7. Bacha na díry!

Vážně!:) Silnice i chodníky jsou v Uzbekistánu sice v poměrně dobrém stavu, o to víc vás ale překvapí díra o rozměru malého kráteru uprostřed komunikace. Při své nevelké výšce bych do takové zahučela celá. Když se kámoš Jirka jednou v Samarkandu vracel z hospody, tak mu do jedné takové zapadla noha a za chvilku ho už vezla místní sanitka do nemocnice na šití. Prý se o něj báječně postarali, ale Ordinace v růžové zahradě to prý nebyla …

 

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text