Home Cestovatelské tipy Cestovatelské tipy: Kostarika

Cestovatelské tipy: Kostarika

by Lucie Radova
7 comments

Arenal

Jůůů, vodopád! 

Švýcarsko Střední Ameriky, Chorvatsko USA, nejšťastnější stát světa … Kostarika zná spousty svých přirovnání, ale ze všeho nejvíce je: svá. Ten kdo ji navštíví žádná přirovnání nepotřebuje, protože moc dobře ví, že Kostarika je jen jedna. Vítejte ve světě: Pura Vida!

PS: V únoru 2014 jsme v Kostarice natáčeli reportáže pro cestovatelský pořad České televize Objektiv. Už brzy sem dám první odvysílaná videa, ať vás pěkně namlsám na cestování!:)

Kolik to stojí

Kostarika je drahá, hodně drahá země. Hlavně jídlo (a já jím hodně, takže se mi to tam vždy hodně prodraží:).

Jídlo: Vysoké ceny za potraviny jsou dané tím, že se vše dováží. A to i ovoce a zelenina, která tu na místních plantážích roste jako plevel. Místním producentům se totiž vyplatí draze exportovat své výrobky do Evropy a USA, než levněji prodávat na domácím trhu. Drahé jsou i sýry, sušenky, chleba, … V Kostarice jsem navštívila moji kamarádku Verču z Olomouce, které jsem dovezla asi dvě kila českých sladkostí a litr Kofoly. Byla blažeností a gurmánským zážitkem úplně bez sebe:)

 • Snídaně: Gallo pinto (rýže, vejce, červené fazole, smažený banán + silná černá káva) 3-5 USD
 • Oběd/večeře: hlavní jídlo + nealko pití v normální restauraci = 10 USD
 • Voda: 1.5 – 3 USD (voda z kohoutku je výborná, nezávadná a zadarmo! – osobně odzkoušeno:) 
 • Pivo: 1 USD (nejlevnější národní pivo IMPERIAL, já můžu pít jen český piva, takže nevím, ale myslím, že nic moc:)
 • Víno: 5 – 7 USD (no, lahev dobrého vína spíše 8-9 USD🙂

Cestování: Autobusy a MHD jsou na druhou stranu za velmi příjemné peníze:

 • San José –> Alajueala = 535 CRC/jednosměrná
 • San José –> Cahuita = 4 670 CRC/jednosměrná
 • Cahuita –> Sixaola = 1980 CRC/jednosměrná

Kurz: 100 CRC (Colón) = 3,8585 Kč 

Po San José se cestuje autobusy, jízdné stojí cca 350 CRC (záleží kde nastupujete). Platí se přímo u řidiče, nestůjte dlouho mezi dveřmi, je tam počítadlo a řidič vás bude hlasitě vyhánět!!!:)

Ubytování: Cena za postel v hostelu se pohybuje mezi 6-13 USD/den. Například v Karibiku se dají sehnat moc hezky vybavené pokoje se sociálním zařízení za 20 USD/pokoj pro dva. Wifi už bývá samozřejmostí.

Aktivity: Placené aktivity jsou drahé, protože lufťáci na ně mají a neváhají je utratit. Vstupné do národních parků se pohybuje kolem 10 USD (sleva pro studenty, nezapomeňte na svou studentskou kartičku!). Canopy tour stojí kolem 50 USD/dospělý, 35 USD/student. Celodenní výlet plný aktivit může stát kolem 140 USD.

Tipy, jak ušetřit

Jezděte místní dopravou: Za poslední čtyři roky se doprava v Kostarice hodně zlepšila. Pořád to není žádná hitparáda, ale nijak zvlášť u toho trpět nebudete. Pokud tedy máte trochu více času, cestujete s místními. 

Stravujte se v Sodě: „Soda“ bufety jsou malé, většinou rodinné podniky, které servírují levné, ale výživné jídlo. Časy, kdy jste za večeři a drink zaplatili dva dolary jsou dávno pryč, ale stále platí, že jsou nejvíce ekonomické. Nebojte se jídla z ulice 🙂

Vařte si sami: Nejspíš si neuděláte nic lepšího než těstoviny s červenou nebo zelenou omáčkou, polévku v sáčku nebo bagetu s žervé, ale ušetříte pár kaček na další cestování!:) 

Nakupujte u Číňanů: Nenechte se zmást! (jako já:) Velké supermarkety tu jsou dražší než místní „večerky“ často i v řádech desítek procent. Jo a kupujte si malé „domestic“ banány. Né ty velké (for export), na které jsme zvyklí v Česku. Ty menší jsou chutnější, bez milionu chemikálií a levnější.

Kupte si lokální simku: s připojením k internetu! Budete mít levnější volání nejen po Kostarice, ale také smsky domů (o to víc, když se připojíte přes iMessage nebo WhatsApp).

Cestujte do Karibiku: místní si o karibské straně Kostariky nemyslí nic hezkého. Já jim to rozhodně nebudu rozmlouvat, protože díky tomu, tam nejezdí moc turistů a ceny se drží v rozumných výškách. Prostě krásy moře, ledového mojita a pozorování svalů svého svalnatého učitele surfu si tady užijete mnohem levněji než v Pacifiku.

Levná letenka: letenky do Kostariky se v poslední době drží na příjemných 12ti – 13ti tisících s American Airlines (nečekejte však žádný luxus ani vstřícné chování personálu) A TO V SEZÓNĚ! Nebo na podobné úrovni pro lety mimo sezónu s lepšími aerolinkami (například odlety v květnu za 12 753 s Air France ). Levné letenky do San José klik zde.

Praktické informace

Víza & Poplatky: Pokud do Kostariky cestujete jako turista, tak pro prvních 90 dní žádné vízum potřebovat nebudete. Nicméně při odletu ze země zaplatíte letištní poplatek 29 USD. Nám to na letišti v Kostarice u speciálního okýnka pěkně naúčtovali:)

Doprava: Cestování po Kostarice je poměrně jednoduché, i když občas zdlouhavé. Pokud chcete využít místních (ne turistických) autobusů) musíte se například z jihovýchodu vrátit na jihozápad přes hlavní město San José, které je ve středu země. Rychlejší, ale také mnohem dražší je cestovat „gringo“ minibusy, které jsou určené pro bohaté lufťáky:)

Stejný případ je v hlavní městě San José. Jestli se chcete dostat například z jihovýchodu na severovýchod musíte přes rušné a zacpané centrum metropole (zlatá Veletržní při stupni provozu číslo pět:). Nejlepší je cestovat velmi brzy ráno – vyjet třeba už kolem šesté.  

Kdy vyrazit do Kostariky?

Střední Amerika má dvě roční období – období dešťů a období sucha. A pak ještě období návalu turistů:) Po vlastní zkušenosti – rozhodně nejezděte v období dešťů, bude opravdu pršet a to je hodně otravné. Poprvé jsem v Kostarice byla v listopadu, lilo jako z konve:) Podruhé na přelomu února a března a bylo nádherně. A tady to máte zpracované graficky (grafy já miluju:)

Kostarika - Kdy vyrazit?

Z mého krásného grafu je tedy vidět, že hlavní sezóna okupuje Kostariku od ledna do konce dubna. V té době jsou nejvyšší ceny a plnější hostely i Airbnb. Ubytování ve větších městech doporučuju domlouvat pár dní v předstihu. Kvůli vyšší poptávce se o cenách smlouvat nedá. Konec prosince bývá také narvaný z důvodu svátků!

Jak jsem již psala – mám zkušenosti s listopadem a prosincem (pršelo jen se lilo) a březnem, který byl báječný!

TOP co vidět & rozhodně zažít

 • Džungle & Canopy – příroda je ten důvod, proč jste přijeli do Kostariky. Canopy mi přišlo trochu trapné, ale jen do té doby, než jsem si ho zkusila (promiň Zuzko!:) Den v korunách stromů a slaňování mezi nim jsme si opravdu báječně užila v parku Rain Forest (klik zde). Průvodci tu mají úžasný přehled a báječný smysl pro humor:) Park je v blízkosti San José, studenti mají 50% slevu!!!

Rain Forest Adventures

Připraveni na dobrodrůžo!:)

 • Vulkány – jedna z hlavních atrakcí Kostariky. Ale, stojí za tu námahu:) Vulkán Poás je trochu mrška. Málokdy ho uvidíte bez mraků nebo mlhy. Nejlepší je dorazit co nejdříve ráno, hned po otevření národního parku (vstupné 10 USD). Před polednem se nad ním už začnou stahovat mračna, která zakryjí kráter s jezerem a hlavně sem už doslova proudí (ve dvou pruzích jak na dálnici) turisté. Ten kráter je ovšem luxusní. Ze San José sem jezdí pouze jeden autobus ráno a vrací se zase odpoledne (tuším že v 11.00 přijede a odjíždí kolem 15.00). Pohodlnější je tedy dojet vlastním autem (pokud je vás v bandičce víc, rozhodně doporučuju si alespoň na tento den půjčit auto). Sopka Arenal se proslavila chrlením lávy. Tato aktivita ji ovšem, ke smůle místních podnikatelů v turistickém ruchu, přestala bavit někdy kolem roku 2010. Sopka se nyní neliší od špičatého kopečku s věčným mráčkem na špici. Krásný by měl být vulkán Irazu, který má blankytné jezero v kráteru (v dojezdové vzdálenosti od San José).
 • Lázně – v okolí Arenalu si můžete zajít i do „lázní“. Vodu tu zahřívá právě onen vulkán. Pokud chcete ušetřit na vstupném do „lázeňského komplexu“, běžte se zrelaxovat do míst, kam chodí i místní – do řeky pod most. Na rozdíl od „zen“ prostředí v luxusních resortech tu je dost legrace s místníma děckama. Na místa, kde se vykoupat zdarma se zeptejte na ubytování. Já to v té mapě nemůžu najít:)
 • Kempování na stromě v džungli – Peter Garcar je Slovák, který si před pár lety koupil džungli na konci Kostariky a v uprostřed svého „pozemku“ postavil dům na stromě. Setkání s tímto charismatickým a co si bych to zakrývala, hodně fešným, chlapem bude patřit k vašim nejlepším kostarickým zážitkům (bez rozdílu jestli jste holka nebo chlap:) Pokud máte trochu více peněz, neváhejte a investujte do přespání na stromodomě. Nebo si alespoň nenechte ujít prochajdu po džungli. Vsadím se s vámi, že nic jiného podobného už ve svém životě nezažijete. Kontakt na Petera najdete kliknutím zde. (Peter žije ve vesnici Manzanillo).

Peter Garcar - Stromodom

Do výšky 25ti metrů se musíte dostat vlastní silou … 

 • Běžte fandit na fotbalový zápas! – Fotbal je v Kostarice náboženstvím a to tím úplně nejvyšším! Kostaričtí fotbalisté sice nejsou žádné hvězdy (ani se skrytým talentem), ale jejich fanouškové to na zápasech umí neskutečně rozbalit. Lístky kupujte přímo na národním stadionu nebo ještě lépe v městečku u Alajuela, kde má svůj stadión momentálně nejlepší tým Kostariky – LD Alajuelense. 
 • San José – je hlavní město Kostariky a asi by bylo škoda, nenavštívit alespoň jeho centrum. Ovšem, neočekávejte žádné architektonické či jiné skvosty. Osobně bych si vyhradila jeden pohodlný den, třeba hned po příletu. Ráno si dát někde kafíčko, trochu se projít, pak navštívit vyhlášené Národní divadlo (Teatro nacional), které má zlatá zrnka kávy na střeše, uvnitř si dát další kávičku, pozápasit s džetlegem nebo-li pásmovou nemocí a k večeru už plánovat únik z hlavního města:)

Letenkou to začíná! 🙂 Nejlevnější letenky do Kostariky/San José jsem našla: klik zde:)

Levné letenky - Kostarika

Pro VÍCE info doporučuju průvodce od Lonely Planet. Jak ušetřit na jejich nákupu více jak 50% – info zde🙂

SUPER OBJEVOVÁNÍ KOSTARIKY A HLAVNĚ ŠŤASTNÝ NÁVRAT PŘEJU!!!:)

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

7 comments

Slavěna 12.1.2017 - 11:20

Ahoj Lucko,
pozorně jsem to četla a super!!!!!!! Letíme do Kostariky a hodláme jí pěkně procestovat. Mám otázku, pro mě podstatnou!!! V San Jose se chceme zdržet 3 dny, přesto, že doporučuješ hned se odebrat dále, ale chceme zůstat kvůli sopkám Irazú či Poas a parku Braulio Carillo, které jsme chtěli navštívit. Co si o tom myslíš? Nebo opravdu hned mizet dále???
Děkuji a ahoj, pakliže bys na oplátku potřebovala info o Filipínách, Kambodže, Mexiku, Thajsku…Islandu….jsem k dispozici

Reply
Lucie Radova 16.1.2017 - 18:41

Ahoj Slavěno! Moc díky za nabídku, určitě ráda v budoucnu využiju:) San Jose se v posledních letech hodně změnilo a mění, tipuju, že dnes historické centrum na tom bude lépe. Jen počítejte se šílenou dopravou a že vám kvůli tomu všechno bude trvat déle. Moc si to užijte, Kostarika je fakt báječná!:) Lu

Reply
mario 12.2.2017 - 17:16

ahoj Lucie
jak je to s cestovanim pujcenym autem? da se „pohodlne „dojet ze SJ do karibiku a do tech parku?event kolik casu zabere prejezd od pacifiku po karibik? chci jet s rodinou,ted se vratil z Mexika a tam to bylo bezproblemove,dekuji
mario

Reply
Jirka 9.3.2017 - 7:07

Ahoj Lucko, moc hezký článek. Mohu se zeptat, jak a kde zjistím informace o autobusech? Čas a místa odkud jezdí? Stačí až v místě, nebo se dá někde sehnat přehled? Chceme Liberia-Alajuela-Cahuita-La Fortuna-Monteverde-Pacifik-zpět Liberia/12 dní 🙂 . Měli jsme zarezervované auto ale kvůli kreditní kartě pro depozit 1500 USD mi banka nedá více než 20 tis kč úvěr, což bývá prý problém, který je tu dosti známý. I když na účtu máš dost peněz třeba na 50 kreditek, tak banka (v mém případě MONETA) ti stejně dá pouze 20 tis na čerpání 🙁 V Americe neakceptují debetní karty, i když někde jsem četl, že se naše debetky tváří jako kreditky ale riskovat to nebudu, abych přišel o 12 tis pronájem auta. Děkuji moc za radu.

Reply
Lucie Radova 9.3.2017 - 21:52

Ahoj Jirko, aktuální časy zjistíte krásně na místě, to nebude problém. Toho auta bych se na druhou stranu nebála, my jsme si půjčovali na místě a rozhodně nám neblokovali přes 1 000 USD, to je šílený … Teď jsem kontaktovala kamarádku, co mi to ale také potvrdila, že půjčovny pod 1 000 USD nejdou. Ještě na to mrknu, kdybych na něco přišla, dám vědět! Užijte si Ameriku středu:) Lu

Reply
Milan 2.4.2018 - 9:29

Mi se na autobusy nejvíce hodil https://centrocoasting.com/costarica/

Reply
Jan 17.4.2017 - 22:10

Bol som na kostarike v marci a auto som rezervoval cez Travelocity.com. tam ma to stalo 220 usd na týždeň aj s poistkou. V požičovni mi tvrdili ze mi auto bez nejakej špeciálnej poistky ani nemozu dat, chceli 500usd na tyzden. Odolal som nátlaku a zaplatil som iba 220usd na cely týždeň, súv stredne velke 4×4.automat Soferovanie v pohode.

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text