Close

S českým sumistou na čaji:)

Tokio/ Asi deset polonahatých, chlupatých a tlustých chlapů v pevném sevření … na tu podívanou si musím chvíli zvykat …

dsc_4638-2

Chvilka koncentrace, ve chvíli kdy se oba zápasníci dotknou rukou země, začne zápas.

Je šest hodin ráno, zatímco já se nutím vstát, na druhé straně města začínají tréninky sumistů. Vyrážím do jedné ze stájí, která se nachází ve vilové části Tokya – stáje Naruto. V osm hodin klepu na dveře, otvírá mi obtloustlý klučina s veselýma očima, může mu být tak sedmnáct let. Sundavám si samozřejmě boty a snažím se najít pohodlnou polohu na polštářku v „hledišti“. Ring „dohjó“ se nachází přímo v domě, chybí zde však prkená podlaha, zápasí se přímo na udusané hlíně. Ring je ohraničen 28mi snopy z rýžové slámy. Cílem zápasníka je vytlačit soupeře z ringu nebo ho dunutit dotknout se povrchu země jinou částí těla, než je chodilo.

dsc_4640-2

Sumisté dopoledne trénují a odpoledne se starají o společné bydlení, volného času jim moc nezbyde.

Těla a především nohy zápasníků jsou tak odřené do krve. Neustále si poškrábané části těla zavazují dalšími obvazy. Občas to nějaký ten strup nevydrží a po noze jim začne téct krev – sumistu to však vůbec nevzrušuje. Na těle mají jenom jakási tanga – začátečníci černá, profíci bílá. Dost mne překvapuje, že spousta z nich není tak tlustých, ja jsem si vždycky představovala. V tom miniaturním oblečku to, ale sluší nejvíce těm nejtlustším. Trénink mají každý den kromě neděle, od šesti do jedenácti hodin.

20010033

Pavel Bojar

Před deseti lety do této stáje nastoupil první ČESKÝ dnes už profesionální sumista Pavel Bojar. Pavel dnes patří mezi sumistické celebrity. Mezi svými kolegy vyniká nejen svým evropským vzhledem, ale také postavou nesumisty. Holky, nenašly byste na něm gram tuku:)

 

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

Latest posts by Lucie Radova (see all)