Home Japonsko Nezničitelná Hirošima

Nezničitelná Hirošima

by Lucie Radova
0 comment

Hirošima/ Sedím si v centru Hirošimy, popíjím kávu a zakloním hlavu. Představuji si, jak před šedesáti sedmi lety, na té samé části nebe, vybuchla atomová bomba. Jak během vteřiny zmizelo jedno z největších měst tehdejšího Japonska …

dsc_4060-2

Bomba explodovala 600 metrů nad zemí,v centru výbuchu bylo přibližně

300 000°C.

Hirošimu i Nagasaki jsem měla za mrtvá města. Nikdy mne nenapadlo, že místa ožehlá atomovou bombou mohou dnes žít svým normálním životem. Po bombovém útoku se s rekonstrukcemi obydlí i infrastruktury začalo brzy, po 18ti měsících byla vidět první zlepšení. Obyvatelé si tehdy neuvědomovali vážnost nebezpečí ozáření.

hodiny hirosima-2

V 8.15 ráno vybuchla nad Hirošimou bomba o síle 16 000 TNT

6. srpna 1945, 7.59 ráno. Obloha nad Hirošimou je bez mráčku. Začíná další teplý letní den. O šestnáct minut později se v Hirošimě zastavil čas. 600 metrů nad centrem města explodovala první atomová bomba určená k destrukci živého cíle.

dsc_4109-2

Začal další teplý letní den

V nejvíce postižené části města dosahovala teplota až 4000°C. Lidem se škvařila látka na těle a vpíjela se do krvavých ran.

dsc_4088-2

Hiroshima Peace Memorial Museum – pár vteřin po výbuchu, děti utíkají ze školy …

V okruhu dvou kilometrů vše shořelo. Ohni částečně odolala pouze výstavní hala navrhnutá českým architektem Janem Letzelem. Dnes je symbolem hrůzy 8. srpna 1945 a v mapě ji najdete pod názvem Atomic Bomb Dome (také označovaný zkratkou A-Bomb Dome).

dsc_4106-2

A-Bomb Dome je od roku 1996 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO

Hirošima ani Nagasaki nebyli vybráni za cíle náhodně. Američané nejen chtěli „ukončit válku“, ale také si vyzkoušet účinky nové zbraně. Na začátku roku 1945 tak měli dokonce 17 „vhodných kandidátů“. Podmínkou bylo, aby město mělo alespoň 4.8 km obydleného území na délku, bylo u moře a nemělo spojenecké vězně. Hirošima všechny podmínky splňovala. Byla proto také ušetřena veškerého „normálního“ bombardování, aby Američané získali přesnou představu síly bomby.

pavilon hirosima-2

A-Bomb Dome před a po explozi … 

Až do roku 1951 byla Hirošima pod vládou Britského společenství. Kontrolovala tak také místní média, která nesměla psát o následcích bombardování – retardovaných dětech, rakovinách, předčasných úmrtích, …

Tuhle kávu jsem si příliš nevychutnala …

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text