Close

Markýza v horkovzdušném balónu

Od pátečního dne mi říkejte vážená paní markýza z Marczyce. Šlechtický titul jsem získala za odvážný přelet Sněžky v horkovzdušném balónu. Šlechtici nepracují, nemyjí se a spolu s titulem získají i pozemky, na kterých přistál jejich balón. Takže já vlastním pole v Polsku. Můj život dostal nový, stavovský nádech …

Let horkovzdusny balon Chadbalon

Ve středu večer mi zavolal kamarád Mirek Náplava ze Srdcařů s tím, že má parádní nápad. Ať si prý vezmu hodně teplé ponožky, foťák a v 7.30 jsem připravena na pražských Roztylech. „Lucie, poletíme horkovzdušným balónem přes Český ráj. Letí dva koše, bude to pecka!“

Sbalila jsem si jako na polární výpravu a v půl osmé ráno vykulená nastupovala do velké dodávky. V ní seděl vůdce výpravy Michal a jeho krásná dcera Kristýna. Oba piloti a polovina rodinné balónové firmy Chadbalon.

Do zadní části dodávky se nám vešlo všechno, co budeme potřebovat k dnešnímu letu. Tedy koš, balón a lahve s plynem. Začínám být nervózní. Právě jsem si vzpomněla, že mi vlastně nedělají moc dobře výšky …

Nevyjeli jsme ani na Jižní spojku a Michal dostal echo z místa vzletu, že nad Rájem je „deka“, ani jedno „okno“ a že to s letem vypadá hodně špatně.

Balonáři sledují snad deset různých aplikací v mobilu, které se zabývají letovými podmínkami. Kromě počasí řeší směr větru, nárazový vítr a samozřejmě viditelnost.  Všechny servery ukazovaly parádní počasí pro let. Jen na webových kamerách bylo vidět nic nebo mlíko.

Michal nás pozval k sobě domů a následující tři hodiny jsme nad mandlovicí doufali, že se počasí zlepší. Pilot si s námi ťukl až po dvou hodinách dumání, kdy jsme už věděli, že nás předpověď pořádně vypekla. S tím, že let nemusí vyjít, jsem docela počítala. Ale začala jsem být opravdu smutná! Mirek nám alespoň na svém hořáku v kuchyni udělal v mocca konvičce (kterou všude s sebou tahá) výborné kafe. Rozloučila jsem se s bandou, sebrala svou polární výbavu a vyrazila domů.

U Chadbalonu doma

V půl osmé večer mi přišla od Mirka SMSka: Zítra v 7.45, stejné místo. Letíme na Sněžku! 

A takhle vypadala naše nejvyšší hora v pátek 27. ledna 2017:

Zimni let v balonu Snezka

Sněžka, inverze a boží fotka od božího Petra J. Juračky.

Plán byl přísný. Přeletět s balóny přesně nad vrcholem Sněžky. Kluci piloti se neustále domlouvali vysílačkami a tipovali kudy to bude nejlepší. Abyste pochopili mé nadšení. Vhodné podmínky pro podobný let, se naskytnou maximálně dvakrát do roka. A já byla u toho! Piloti jsou machři, kombinací stoupání a klesání se nám podařilo nabrat ten správný směr, proud větru a prolétnout jen pár metrů od vrcholu.

Michal z Chadbalon

Michal s Mirkem si lebedí. Foto: Petr J. Juračka

Naše balónová expedice čítala dva aerostaty. Mirek se svezl s Petrem J. Juračkou, největším borcem přes drony ve střední Evropě a já myslim, že i na celém světě. Kluci se nakošíkovali k Michalovi z Chadbalonu. Já se proletěla s Hoši v koši. Jen pilot Ivan, fotograf Jirka a já. Byla to naprostá paráda:

Foto Jindrich Zapotocky prelet balonu nad Snezkou

Hoši v koši a Chadbalon. Foto: Jindřich Zápotocký

Prvních deset minut jsem se v koši vůbec nehýbala. Když jsme nastoupali do výšky 1 700 m.n., tak jsem si řekla, že závratě mají jen sraboši a začala si let užívat:) Letěli jsme 1 hodinu a 20 minut, což je docela dlouhý let, s sebou jsme měli také čtyři lahve s plynem.

Let balonem

Jak ptáci vidí naší zimu: (Fotka od Petra J. Juračky).

Snezka

Zimní radovánky na sněhu:

Jindrich Zapotocky Hosi v kosi zimni let

Balón kluci stavěli 45 minut. Sníh si s nimi trochu hrál … Foto: Jindřich Zápotocký

Co mě nejvíce překvapilo, jak je nahoře ticho a klid. Hodně lidí se ptalo, jestli jsme v takové výšce nemrzli. Jelikož letíte s větrem, tedy jeho rychlostí, tak v horkovzdušném balónu nefouká. Nezvedne se vám ani chlup na ruce. A nad inverzí bylo snad tepleji, než na zemi.

Let v horkovzdusnem balonu Petr Jan Juracka

Mezi nebem a zemí v balónu, kde vítr není. Foto: P. Juračka.

V některých částech letu jsme se nepohnuli ani o metr, protože zrovna vůbec nefoukalo. Je docela zvláštní viset ve výšce 1 700 metrů nad mořem, nepřidávat plyn a nepohnout se do stran ani směrem k zemi. Po přistání jsme byli dle baloňácké tradice pasováni do šlechtického rodu. Ceremonie je to velkolepá a já tady budu tajemná, abyste si ji pak užili stejně, jako já:)

Pasovani slechtici let horkovzdusnym balonem

Na více fotek a informací z letu mrkněte na stránky Chadbalonu – klik zde nebo na Hoši v koši – klik tady! Nebo se klidně ptejte v komentářích pod článkem, ráda na otázky briskně odpovím:)

Pilotka Kristyna z ChadbalonuAhoj! Foto: J. Zápotocký

Lucie Radova

Lucie Radova

Cestovatel & Novinář at Česká TV & Koktejl
Dělám jen co mě baví. Už od roku 1985. Momentálně to je cestování.
Lucie Radova

Latest posts by Lucie Radova (see all)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *