Home Cestovatelské tipy Cestovatelské tipy: Nikaragua, Kostarika, Panama

Cestovatelské tipy: Nikaragua, Kostarika, Panama

by Lucie Radova
0 comment

Isla de Ometepe

Patří mezi nejšťastnější, ale také nejchudší státy světa (o tom jsem čirou náhodou psala i do Koktejlu, odkaz zde:). Na zážitky jsou, ale neskutečně bohaté. Národní parky, sopky, překrásné pláže, divná zvířata, výborné jídlo a usměvaví lidé,  to všechno najdete ve Střední Americe – Nikaragui, Kostarice a Panamě.

Podařilo se mi AKTUALIZOVAT KOSTARIKU KLIK ZDE (z návštěvy v únoru 2014 – hodně se toho změnilo:)

Kolik to stojí

Ceny se hodně mezi zeměmi liší. Nejdražší je Kostarika, která patří i mezi nejdražší země světa. Ceny zatím dávám pro Kostariku. Tu mám i aktualizovanou díky kamarádce, která už dlouho žije blízko hlavního města San José. Tak alespoň vím, že vás nebalamutím:) Panama a Nikaragua jsou mnohem levnější!:)

Voda 1,5 – 3 USD (ale dá se úplně v pohodě pít voda z kohoutku:)

Gallo pinto2-3 USD, rýže, smažený banán, vejce, kuře. To vše 3x denně – k snídani, obědu i večeři. Je zajímavé, že se mi za ty týdny nepřejedlo. Ale je pravda, že člověk celý den pak nemá vůbec hlad!

Gallo pinto

Se mi strašně sbíhají sliny … mňaumz

Pivo – 1 USD (nejlevnější národní pivo IMPERIAL, mně chutnalo:)

Lahev dobrého vína – 5 – 6 USD

Ubytování – levný typ ubytování – cabanas – 30 – 40 USD/2 osoby

Cesta chicken busem – záleží na vzdálenosti, kratší vzdálenosti začínají na 25 centech (na nejbližší pláž od hlavního města – Jacó – 4 – 5 USD)

Praní oblečení – ve Střední Americe je pěkně horko a vlhko. Naštěstí praní není moc drahé. V některých dnech nebyla vůbec šance, aby oblečení uschlo. Doporučuju tak využít i služby sušičky:) 2-3 USD

Praktické informace

Víza & Poplatky

Pokud do zmíněných zemí cestujete jako turista, tak pro prvních 90 dní žádné vízum potřebovat nebudete. Nicméně při odletu ze země zaplatíte letištní poplatek v Nikaragui 32 USD, Kostarice 29 USD a v Panamě 20 USD. Některé společnosti mají poplatek zahrnutý v ceně letenky. Nám to na letišti v Kostarice u speciálního okýnka pěkně naúčtovali.

Doprava

Chicken bus

Pro mě naprostá legenda a symbol Střední Ameriky. Chicken bus je vysloužilý americký školní autobus, který našel v chudých zemích světa svůj druhý život. Je to ten starý žlutý školní autobus ve kterém jezdí americké děti do školy. Ve chvíli, kdy taková mašina přestane vyhovovat technickým požadavkům Severní Ameriky, šoupnou ji do Ameriky Střední. Chicken (=kuřecí) bus tomu říkají, protože se do něj vejde ∞ množství lidí. A když píšu nekonečno, tak také myslím nekonečno:) Velmi rychle tak budete transformováni z cestujícího ve volném výběhu do „tetris“ stylu.

Busy vlastní soukromníci, státní veřejná doprava zde nefunguje.

Chicken bus Nikaragua - Lucie Radová

Výjimečně poloprázdný chicken bus v Nikaraguii

Autobusové zastávky ve Střední Americe spíše nejsou. Respektive místní lidé vědí, kde autobus už léta zastavuje a to místo považují za zastávku. Vám však bude stačit zamávat na řidiče a pokud to jen trochu půjde, „pilot“ mašiny na povel zastaví.

Normální autobusy

Chicken bus je na dlouhé tratě hodně otravný. Kromě toho, že se v něm hodiny mačkáte, tak se ani moc daleko nedostanete. V Guatemale jsme padesát kilometrů jeli čtyři hodiny … jako fakt. Na delší trasy a speciálně mezi státy doporučuju normální linkové busy. Vybrat si můžete mezi cama (postel) semi cama (poloviční postel) nebo normálním sedadlem. Pokud jedete přes noc a jste stejně rozmazlení jako já, dejte si camu. Za prvé, na tu cestu nikdy nezapomenete a  za druhé se opravdu vyspíte. Ráno budete odpočatí, vyspaní, a vlastně i ušetříte za noc v hostelu.

Co vidět & zažít

Isla Ometepe/Nikaragua – kdo by nechtěl strávit noc na rozkládacím lehátku s tarantulema a červenýma hadama pod jednou z nikaragujských sopek?  Ranní výšlap ke kráteru sopky je povinný. Připravte se, že budete nehorázně zabahnění, unavení a šťastní (tedy až se vrátíte zpátky do základního tábora, nahoře přes mlhu není nic vidět:)

Isla de Ometepe

Isla de Ometepe v Nikaragui

Granada/Nikaragua – krásné koloniální městečko, s výborným jídlem a čerstvými džusy. Skvělé místo, pro cestovatelský odpočinek.

San Juan del Sur/Nikaragua – NEJEZDIT!!! Průvodci sice říkají ano, ale nedoporučuju. Děsná americko-surfařská nuda! Nicméně surfařské zázemí tam mají skvělé … a je pravda, že jsme ho využili na dva dny. No, pokud nebudete mít jinou možnost tak jo, ale pak mi nenadávejte!:) Jo a tady jedno video z našeho osobního alba:)

httpvh://youtu.be/d2w9uGZGleQ

Sopka Arenal/Kostarika – sice turistická Mekka všech kostarických turistů, ale stojí za to. Ten pohled na sopku v ranním sluníčku a horký šálek černé kávy v ruce si pamatuju ještě dnes. Kostarikou jsme tak trochu prosvištěli. Na severu jsme se ještě stavili u kamarádů co bydlí u pláží studeného Atlantiku. Byla to balada:)

Deštné pralesy & canopy – projít se deštným pralesem je rozhodně zážitek! Hlavně v Kostarice si takovou procházku můžete zpestřit dalšími turistickými aktivitami jako je například chůze v korunách stromů nebo canopy tour. Z vlastní zkušenosti bohužel nemohu doporučit, neb jsme tyto u turistů velmi populární zážitkové programy přeskočili. Neměla jsem moc dobrý pocit z toho, jak se to celé prezentovalo. A trochu jsem se bála, že by to bylo podobně trapné, jako v jednom z dílů  South Parku – zde🙂 Ale mohu se také pěkně mýlit!:)

Kávové plantáže v Boquete/Panama – máte chuť na výbornou kávu? Vyražte do Boquete, malé vesničky v kopečkách severní Panamy. Ubytujte se u jedno z místních a výletujte po okolí. Dříve či později narazíte na kávové plantáže, kterých tu jsou desítky. Pokud dáte svou zvědavost trochu více najevo, jistě vás někdo po farmě provede. Nás se takto ujal úžasný farmář Fernandéz, bývalý zubní technik, co byl na vojně v USA. Jeho žena nás pak pozvala na snídani a provedla po jejich krásném domě. V jednom z hostovských pokojů měla vystavené Pražské Jezulátko, které ji věnovala kamarádka jejího syna – holka z Olomouce:)

Boquete

To jsme se zase jednou ztratily:)

Panamský průplav – tak to je opravdu zážitek! U průplavu je vydařené muzeum průplavu – nové, interaktivní, rozhodně doporučuji!

Panamský průplav

Panamský průplav v Miraflores

Panama City/Panama – hlavní město Panamy vypadá jako menší Manhattan, v roce 2009 byl rozdělen na chudinskou a bohatou část. Ta druhá je už celkem luxusní. Všude spousta aut, smogu, ale místo má své kouzlo. Je celkem bezpečné (v noci bych, ale moc nevycházela).

Kuna Yala/Panama – vzhůru do Karibiku! A hodně výjimečného. Jakési autonomní území lidu Kuna Yala se nachází na východním pobřeží Panamy. V hodně směrech tu lidé žijí ještě svým tradičním životem, který se však hodně míchá s moderní naplaveninou. Najděte si ubytování v jedné z chýší, vypněte své mobily, tablety a nenechte se znervóznit pomalostí a leností místního života.

Kuna Yala

Zuzka jí říká v Kuna Yala jazyce: Moc hezký! Paní ji odpovídá: One dolar!

Plánuješ vydat se do Střední Ameriky? Pořiď si mého oblíbeného průvodce Lonely Planet! Klikni zde a dozvíš se, jak na koupi ušetřit až 50%!:)
blank

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

blank

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text