Home Cestovatelské tipy Bigamistkou věrnostních programů v 6ti bodech

Bigamistkou věrnostních programů v 6ti bodech

by Lucie Radova
0 comment

Věrnostním kartičkám, bonusovým programům a sbírání mílí jsem se dlouho vyhýbala. Celé ty výhodné programy mi přišly nějak moc komplikované a nepřehledné. Udělala jsem, ale obrovskou chybu. Zatímco kamarádi kolem mě pěkně sbírali míle a létali zadarmo na Havaj nebo i kolem světa, já jen závistivě koulela očima:)

blank

Jak upgradovat economy na business třídu bez peněz a bonusů:)

1. Míle sbírejte urputně!

Míle se dají získat létáním, placením speciální kreditní kartou a využíváním určitých služeb. Bohužel dnes sbírání mílí není tak výhodné jako dříve. Tedy hlavně pro mě, pro nízkorozpočtového baťůžkáře. Letecké společnosti prostě zajímají lidé v balíku. Takže jak na věrnostním programu vydělat co nejvíce?

2. Buďte věrní na více frontách

Dnes se těžko vyplatí být věrný jen jedné letecké společnosti. Cenové rozdíly mezi jednotlivými letenkami jsou natolik velké, že by nebylo výhodné za každých okolností létat jen s „vaší“ společností. Prostě se zaregistrujte vždy u té letecké firmy, se kterou někam poletíte. Samozřejmě, pokud je rozdíl v letenkách minimální, pak šahněte po takové, u které navíc vyděláte na mílích.

OK PLUS x FLYING BLUE

Rozhodně Flying Blue. Zlatá éra bonusových mílí ČSA skončila v roce 2012 spolu se značným omezením výhod ve věrnostním programu ČSA – OK PLUS. Hlavní a nejvíce nepříjemnou změnou je doba platnosti nasbíraných mil. Do roku 2012 jste míle mohli sbírat libovolně dlouho. Dnes vám míle za ČSA lety platí maximálně 24 měsíců od chvíle, kdy je člověk získá. Pokud je neuplatníte, míle se vám prostě z účtu smažou. Jenže za dva roky člověk těžko nasbírá nějaký zajímavý počet nalétaných mílí. 

Výhoda sbírání mílí u Flying Blue je ta, že o své míle nikdy nepřijdete, pokud uskutečníte alespoň jeden let za 20 měsíců. Můžete je sbírat roky a nikdo vám je nevezme.

3. Kašlete na stříbrné, zlaté nebo platinové úrovně

Benefity, které za to stojí, začínají až u Gold (Elite Plus) úrovně. A to byste museli za rok nalítat opravdu hodně. U Flying Blue minimálně 40 000 mílí = což je cca pět zpátečních letenek do New Yorku. Míle raději utrácejte za letenky a s úrovněmi si nedělejte hlavu. Holt nebudete mít zadarmo přístup do VIP salónku nebo přednostní odbavení.

4. Rozšifrujte leteckou hantýrku

Ještě donedávna jsem si myslela, že existuje jen Economy a First class. Proto mě dost překvapilo, na kolik dalších tříd se letadlo dělí: Economy – PROMO, STANDARD, PLUS, FLEXI (u ČSA), business a pak samozřejmě ještě dál, kam už vůbec nedohlédnu, first class (jó, tak tam asi nikdy).

Ale to není všechno!

Začněme rozšifrovávat:) Letecké společnosti si totiž navíc jednotlivé třídy dělí do dalších podtříd. V Česku se tomu říká „knihovací třída“. Například ČSA má 16 knihovacích tříd v Economy. Cha. Na komfortu v letadle to možná nepoznáte, ale na odměnách ve vašem věrnostním programu to může nadělat pěknou paseku (nevím, jestli se sem to slovní spojení hodí, ale dneska jsem měla obrovskou chuť to někam napsat … ). Právě knihovací třída totiž ovlivňuje v jaké procentuální výši vám budou uznány míle vašeho letu:

Knihovací třídy ČSA

Knihovací třídy ČSA

Jak jste si už všimli, knihovací třídy se označují jedním písmenkem abecedy. Když rezervujete svou letenku přímo u leteckého dopravce, tak se vám automaticky zobrazí i knihovací třída. Najít tuto informaci u agregátorů letenek však často bývá nadlidský úkol. Pelikan.cz nebo Letuška.cz knihovací třídy ve svém rezervačním systému neukazují (prý to klienty nezajímá, ehm …). Informaci vám však podají telefonicky.

Kde tedy svou knihovací třídu najdte například na webu tripsta.cz:

Příklad knihovací třídy na tripsta.cz

Příklad zobrazení knihovací třídy na tripsta.cz

5. Kde jinde sehnat míle?

Míle se dají sbírat i placením přes speciální kreditní karty. Pro Český trh zatím existují jen dvě: Kreditní karta City ČSA a Miles & More UniCredit Bank. Tyto kreditní karty jsou většinou spojené s vyššími bankovními poplatky za vedení účtu. Na druhou stranu, jen za to, že se bance „upíšete“ získáte 20 000 mil (u City ČSA). Banky čas od času dělají speciální promo akce „za upsání se“. V minulosti to bylo i 50 000 mílí za registraci a s tím se už dá něco podniknout! Doporučuji proto sledovat nejnovější promo akce City Bank a UniCredit Bank a pak s nimi letět:) Kouzelné na těchto kreditních kartách je také to, že za každou platbu se vám přičítají další míle na váš účet (u City ČSA to jsou 4 míle/100 Kč). Když se vám například na účtě ročně protočí 100 000 Kč – máte jen tak 4 000 mílí v kapse.

Kupte si chybějící míle:

1 500 mílí = 1 400 Kč

4 000 mílí = 3 200 Kč (stejný počet mílí dostanete za jednosměrnou letenku do NY)

7 000 mílí = 4 900 Kč

15 000 mílí = 9 000 Kč

6. Utrácejte chytře

Tak teď už jste v mílovém balíku a přemýšlíte, za co ty tisíce utratit. Kdybych už neabsolvovala cestu kolem světa, tak bych si určitě šetřila právě na ni. Letenka z bonusových mílí má totiž oproti normální letence celou řadu výhod – u Flying Blue (Sky Team), stojí 140 000 mil (Economy) nebo 220 000 mil (Business)!

Bonus z bonusu! Využijte promo akcí vašeho věrnostní programu. V současné chvílí můžete například na Flying blue ušetřit mezi 25% – 50% ze svých mílí. Třeba obousměrný let Praha  Mexico City normálně stojí 50 000 mílí, pokud využijete promo akce na Flying Blue, zaplatíte jen 37 500 mílí (25% sleva) … začínají mě zase svrbět prsty …

Ale i ostatní letenky jsou hodně zajímavé. Myslete však na to, že letenka není úplně „zadarmo“, vždy musíte ještě zaplatit za letištní poplatky. Za letenku kolem světa jsem za poplatky zaplatila cca 25 tisíc korun.

  • Pro představu kolik mílí si za své létání vyděláš (třída economy plus, jednosměrné lety):

Praha  Barcelona = 844 mílí

Praha  Tenerife (via Madrid) = 2 205 mílí

Praha  New York = 4 076 mílí

Praha  Mexico City (via Paris) = 6 485 mílí

  • A tady, co za své míle dostaneš:

Praha Barcelona = 30 000 mílí (economy), 90 000 mílí (business)

Praha  Tenerife (via Madrid) = 30 000 mílí (economy), 90 000 mílí (business)Praha à New York = 50 000 mílí (economy), 125 000 mílí (business)

Praha Mexico City (via Paris) = 50 000 mílí (economy), 125 000 mílí (business)

Kolik získáte a zaplatíte za své lety najdete na stránkách Flying Blue (odkaz zde).

blankblank

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

blank

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text