Home Belgie Nejpodivnější stavba Evropy

Nejpodivnější stavba Evropy

by Lucie Radova
0 comment

Měla se dožít pouhých šesti měsíců, letos oslaví padesáté šesté narozeniny a září novotou více než kdy jindy. Prazvláštní konstrukce Atomium si získala srdce několika generací Belgičanů, kteří z ní hned vedle čůrajícího panáčka a mastných hranolek, udělaly symbol Belgie.

Atomium těsně před dokončením

Krásné hostesky byly velkou chloubou celé akce (copyright: R. Seidman)

Atomium – model železa z hliníku

Pokud vám Atomium něco připomíná a zároveň vám na něm něco nehraje, pak jste ve škole dávali obzvláště dobrý pozor. Poprvé jste se s ním mohli setkat v hodinách chemie. Atomium totiž není nic jiného než 165 miliardkrát zvětšený model základní buňky krystalové mřížky železa. Tedy ne Atomia, které si tak trochu vymyslel jeho tvůrce André Waterkeyn. „André si všiml, že atomy železa se v přírodě samy organizují do pravidelných krychlových struktur. Z této soustavy vzal devět atomů a vytvořil unikátní tvar budovy. Představitelé města ho žádali, aby svůj projekt reprezentující Belgii na EXPO 58, přejmenoval na Belgický pavilon, Crystallium nebo Ferrium. André však chtěl, aby jeho dílo mělo hlubší smysl. Věřil, že atomová energie může být použita nejen pro výrobu atomových bomb, ale i pro mírové účely.“, říká Inge Van Eycken, usměvavá průvodkyně v Atomiu.

Atomium dnes

Zákaz focení! Atomium podléhá přísným autorským právům …

(copyright: www.atomium.be)

EXPO 1958 byla první velkou světovou výstavou po druhé světové válce a měla obrovský úspěch. Za šest měsíců trvání veletrhu navštívilo akci na 41,5 miliónů návštěvníků. Cílem každé z 47 zúčastněných zemí bylo být naprosto nejlepší a mnohem lepší než ty ostatní. Výpravné pavilóny USA a SSSR se předbíhaly v tom, která více oslní. Belgická sekce zabírala celou třetinu z dvou kilometrů čtverečních plochy. Nejvyšší ocenění – Zlatou hvězdu – za nejlepší pavilon si ovšem odneslo Československo, navštívilo jej na šest miliónů návštěvníků.

 Symbol Belgie

Jeho studená konstrukce mě nikdy nelákala. Ani z fotografií, ani když jsem poprvé stála přímo pod ním. Stačilo, ale udělat pár kroků navíc. Vejít do prvního „atomu“ a v jedné vteřině jsem se nechala ohromit a doslova přesunout do časů velké slávy expa 58. Šest z devíti koulí Atomia jsou přístupné veřejnosti, zbylé tři jsou buď prázdné nebo plné kabelů. Jednotlivé části Atomia jsou propojeny tubusy. V tom hlavním, který vede z přízemí až do nejvyššího patra, pendluje výtah – ve své době nejrychlejší v Evropě. Každá úroveň Atomia má svůj vlastní obsah. V první patře je umístěna skvělá stálá výstava plná modelů pavilónů a dobových  suvenýrů z veletrhu. V nejvyšší části se nachází restaurace ze které je úžasný výhled na město. „Největší zážitek si ovšem z Atomia mohou odnést děti. Jeden z atomů je určen pouze pro školy. Pro děti je připravený program včetně přespání v jedné ze speciálně upravených koulí. Termíny máme ovšem zarezervované rok dopředu“, doplňuje výčet aktivit Inge.

Atomium staré

Trochu úchyl na dobové fotky, ale to auto je boží!

(copyright: www.atomium.be)

Ne vždy to ovšem vypadalo s Atomiem tak optimisticky. V osmdesátých letech se začalo pomalu rozpadat. Jednotlivé hliníkové pláty se drolily, počasí a holuby udělaly své. „Museli jsme se rozhodnout, zda najdeme peníze na opravu nebo Atomium pro vždy zničíme. Naštěstí vůle zachránit dnes už historický objekt byla mnohem větší a mezi roky 2004 a 2005 prošel jeden ze symbolů Belgie rozsáhlou rekonstrukcí.“, popisuje situaci Inge. Na opravách dokonce i trochu vydělali. Hliníkové pláty z koulí vybrousili, opatřili logem a prodávali fanouškům: „Celkem jsme prodali na 1 300 kusů, každý za 1 000 Euro. Spousta lidí je nyní mají jako dekoraci v obýváku nebo místo stolu na zahradě.“, říká má průvodkyně.

Atomium výstava

Výstavu v Atomiu moc doporučuju!

(copyright: www.atomium.be)

Na začátku roku 2013 americká televizní stanice CNN označila Atomium za nejvíce bizarní budovu Evropy. „Na to jsme samozřejmě velmi hrdí. V takové konkurenci to je obrovských úspěch a jsme velmi rádi, že zrovna Atomium je to nejpodivnější!“, směje se Inge.

Atomium 58

Pavilony ostatních států jsou už pryč, stejně tak žlutá lanovka.

(copyright: www.atomium.be)

Jsem děsně slavný, nejdřív mě otiskli v cestovateslkém magazínu Koktejl!

& další opět příští týden!

Koktejl Atomium

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

blank

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text