Home Nezařazené 5 holek v tuktuku

5 holek v tuktuku

by Lucie Radova
6 comments

„Ženské do expedic nepatří!“ Tvrdí to nejen protřelí námořníci, zkušení cestovatelé i renomovaní psychologové. Naše výprava pěti dobrodružek si o tom myslí své a chceme ukázat, že holky do expedic prostě patří. Pokud se nám podaří ujet 5 555 km skrz Jižní Ameriku, budeme první ryze ženská výprava na světě, která podnikla podobnou cestu a … nevytrhala si navzájem vlasy.

A protože žádná z nás nevlastní žádný vhodný vůz, rozhodly jsme se pořídít přímo v Kolumbii nejroztomilejší dopravní prostředek jihovýchodní Asie: motorizovanou tříkolku, nebo-li tuktuk!

blank

Tuktuk v Jižní Americe?

Možná se divíte, jako jsme se divily my. Ale ano, motorizované tříkolky tu jsou podobně oblíbené jako v Asii. Start šestikolové výpravy jsme naplánovaly do Kolumbie, kde také žije naše spojka Češka Nina, která nám už teď pomáhá s pořízením tuktuků. V hledáčku máme spolehlivé a nezničitelné tříkolky indické značky Bajaj RE. Nejraději bychom zakoupily nové modely. K našemu překvapení jsme ovšem zjistily, že tuktuky v Latinské Americe stojí velký balík a tak už teď projíždíme internetové bazary a hledáme „motocarro“ v jízdě schopném stavu. Protože nás jede pět potřebujeme tuktuky dva, na ně musíme vyrobit zahrádky a vzít spousty kanystrů s benzínem. Takový tuktuk má totiž obsah nádrže 5 litrů a tu s plnou náloží a v andských kopečkách vyprázdníme během pár kilometrů.

Přes nejvyšší horu světa na největší solnou pláň

Cíl výpravy je od Bogoty vzdálený 5 555 km. Nachází se na největší solné pláni na světě Salar de Uyuni. Tam se tuktuky konečně bude moct předvést a nastolit rychlostní rekord v jízdě motorizované tříkolky.

Lucka doufá, že přemluví i zbytek výpravy a společně vylezou na vrchol nejvyšší hory světa. Ta překvapivě neleží Himalájích, ale v Ekvádoru! Pokud holky opravdu stanou na špičce neaktivního vulkánu Chimborazo (6 268) budou nejdále od středu země a zároveň v bodě, které je nejblíže vesmíru na celé planetě. Pro všechny je výstup na horu pořádná výzva a první šesti tisícovka v našem životě.

Další cíl tuktuk expedice je ukryt hluboko v amazonské džungli. Sarayaku je malá vesnice vzdálená od posledního kusu silnice šest hodin plavby kánoí. Pochází odsud indiánka Nina z kmene Kichwa. Je jí teprve 24 let a díky své tvrdohlavosti a aktivismu se dokázala úspěšně postavit velkým korporacím těžící v Amazonii ropu. Během pár dní chtějí holky nahlédnout do života místních indiánů a přiblížit problémy spojené s těžbou ropy a ničení Amazonského pralesa.

Ve druhé části cesty se výprava chce zaměřit na život Inků. Musíme třeba otestovat jak se vyrábí a chutná incké pivo – čiča. To vzniká nejprve žvýkáním zrní na kaši, která se pak vyplivne do velké nádoby a nechá pár týdnů kvasit …

blank

Proč zrovna tuktuk?

Přiznáme se, tuktuk není úplně nejlepší nápad. Je pomalý, malý, má prťavou nádrž a navíc je nehorázně drahý. Jenže Lucka se do něj zamilovala při své poslední cestě. Na Srí Lance si spolu s manželem Danem tuto motorizovanou tříkolku vypůjčili a pak s ní objeli půlku ostrova. Že srílanské cesty kolem pláží jsou trochu jiné než průjezd skrz Andy už víme. Jestli bude v našich i tuktukcích silách je projet, netušíme. Ale dost nás baví myšlenka to zjistit! Navíc tuktuk je výborné seznamovací vozítko. Díky tomu, jak je pomalé a divné, budí jeho průjezd pozornost v celé vesnici.

Vyrážíme za necelé dva měsíce, jestli máte nějaké dobré postřehy k naší cestě, sem s nimi do komentářů, díky!:) Lu

Lucie Radova
Latest posts by Lucie Radova (see all)

You may also like

6 comments

blank
M 27.6.2017 - 11:55

Ahoj, víte jak je tuktuk nestabilni, tak bych zvážil jestli ještě té nestabilitě pomáhat zahrádkou… co si za něj radši připojit malý přívěs?

Reply
blank
Lucie Radova 28.6.2017 - 10:18

Máte s tím nějakou zkušenost? Občas jsem totiž tuktuk se zahrádkou viděla a přišlo mi to ok … ráda si nechám poradit. Lucka

Reply
blank
Filip Krikava 4.7.2017 - 15:39

Tuktuku se zahradkou bych se vubec nebal, my jsme takhle projeli 3500km skrz Indii a Nepal – klasicky Bajaj s tremi bagly na zahradce. V hodne prudkych serpentynach z kopece jsme vyvazovali, ale to bylo spis pro zabavu – mohli jsme jet pomaleji.

Co je dobry poresit je extra plachy proti desti – na zahradku + rolovaci na ty otevrene mista.

Hodne stesti!

Reply
blank
Lucie Radova 5.7.2017 - 8:23

No paráda, díky moc! A tu zahrádku jste si nechávali dělat, nebo už jste kupovali s? Díky! Lucka

Reply
blank
Vlaštovka Karolína 3.7.2017 - 11:53

Tohle bude pecka! Držím vám palce a těším se na nějaké články z Jižní Ameriky 🙂

Reply
blank
Jan Pražák 24.1.2018 - 5:44

Jen aby to nebyla vaše poslední „jízda“ v životě…

Reply

Leave a Comment

Lucie Šimůnek Radová

Lucie Šimůnek Radová

lucie@luckycesta.cz

INSTAGRAM

blank

@2023 – All Right Reserved. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Zde Vložte Text Nadpisu

This is AnimateBeautyEffects text